កាលបរិច្ឆេទផ្សាយ: ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍ កញ្ញា 5th, 2019
រាជធានីភ្នំពេញៈ នា​​​ថ្ងៃទី​ ០៥​​ ខែ កញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០១៩ កន្លង​ទៅ​ ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា(ស៊ីប៊ីស៊ី) បានចូលរួមសហការជាមួយវិទ្យាស្ថាន វ៉ាន់ដា រៀបចំកម្ម​វិធីសិក្ខា​សាលា ​ លើប្រធានបទស្ដី​អំពី​ ​ “ការ​គ្រប់​គ្រង​ហានិភ័យ​ឥណ​ទាន​តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធ​ចែក​រំ​លែក​ព័ត៌​មាន​ឥណ​ទាន​”។ ​សិក្ខាសាលានេះមានការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​​​ក្រោម​អធិបតីភាព​របស់​លោក អឿ សុធារ័ត្ន​ ប្រធាន​នាយក​ប្រតិ​បត្តិ​ ​នៃ​ការិ​យា​ល័យឥណ​ទាន​កម្ពុជា​ និងកញ្ញា ហ៊ូ គុជគន្ធលីនណា នាយិកា រង វិទ្យាស្ថាន វ៉ាន់ដា​។  សិក្ខា​សា​លា​​នេះក៏​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពីលោកសាស្ត្រាចារ្យនៃសាកលវិទ្យាល័យ និង​​​​និ​ស្សិត​ជាច្រើន​កុះ​ករ​សរុប​ជាង​ ២០០នាក់​ ដែល​កំពុង​សិក្សា​នៅវិទ្យាស្ថាននេះ លើ​ជំនាញ ​គណនេយ្យ​ និង ធនាគារ​។
គោលបំណង​នៃ​ការ​បង្កើត​អោយ​មាន​កម្ម​វិ​ធី​សិក្ខា​សាលា​នេះ​គឺដើម្បី​ចែក​រំលែក​​​​ចំណេះ​ដឹងហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​អាច​ផ្សារ​ភ្ជាប់​​​​​​​ទ្រឹ​ស្ដីដែល​​ប្អូនៗ​​និសិ្សត​​បាន​សិក្សា​នៅ​សា​លា​ ទៅ​នឹង​ការ​អនុវត្តន៍​ជាក់​ស្ដែង​ក្នុង​ទី​ផ្សារ​ និង​លើក​កម្ពស់​ការ​យល់ដឹង​ពី​ ការ​គ្រប់​គ្រង​ហានិភ័យ​ឥណ​ទាន​តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធ​ចែក​រំ​លែក​ព័ត៌​មាន​ឥណ​ទាន ប្រតិបត្តិ​ការនៃប្រព័ន្ធ​ចែក​រំ​លែក​ព័ត៌​មាន​ឥណ​ទានក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និង​ជាពិសេស​ផ្ដល់​ជា​បំណិន​​បន្ថែម​ដល់ប្អូន​ៗ​​និសិ្សត​ដើម្បី​បង្កើន​ប្រសិទ្ធ​ភាព​ការងារ​ និង​រួម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ន៍​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ក្នុង​ពេ​ល​អនាគត​។​ ​លើស​ពីនេះ​ សិក្ខា​សាលា​ក៏​មាន​គោល​បំណង​លើក​កម្ពស់​សកម្ម​ភាពជួយ​​សង្គម​ និង​សកម្ម​ភាព​មនុស្ស​ធម៌ ហើយ​ចូល​រួម​ជាមួយ​ ក្រសួង​អប់​រំ​ យុវ​ជន​​ និង​កីឡា​ ដើម្បី​បង្កើន​គុណ​ភាព​អប់​រំ​ តាមរូបភាព​នៃ​​ការ​អប់​រំ​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​ ដែល​ជា​ផ្នែក​មួយ​ដ៏សំខាន់​ក្នុងការជួយ​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​និស្សិត​ ដើម្បី​ត្រៀម​ខ្លួន​រួច​រាល់​ក្នុង​ការ​ចាប់​យក​ឱ​កាស​ការងារ​ក្នុង​ពេល​ដ៏​ខ្លី​ខាង​មុខ​។​
ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុកំពុងតែត្រូវបានគេទទួលស្គាល់ថាជាគោលដៅសំខាន់មួយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ទាំងនេះគឺជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីតម្រូវការរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការស្វែងយល់និងគ្រប់គ្រង់ហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួន ដែលជារឿងចាំបាច់ក្នុងការធ្វើការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ សម្រេចបានសុខមាលភាពហិរញ្ញវត្ថុ និងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ទៅដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចសង្គមរបស់ប្រទេសផងដែរ។
កាលពីខែមេសា ឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នាជាមួយក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡា តាមយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍវិស័យហិរញ្ញវត្ថុឆ្នាំ២០១៦-២០២៥ ដោយបញ្ចូលចំណេះដឹងផ្នែកនេះ ទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សាពីថ្នាក់ទី១ ដល់ថ្នាក់ទី១២ ទៅលើផ្នែកគណិតវិទ្យា សេដ្ឋកិច្ច និងពលរដ្ឋវិជ្ជាផងដែរ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងលើចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃស៊ីប៊ីស៊ីមានប្រសាសន៍ថា «ស៊ីប៊ីស៊ីជឿជាក់ថា ការចែករំលែកចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ នឹងជួយក្នុងដំណើរកសាងជីវិតជោគជ័យ និងធ្វើអោយនិស្សិតយល់កាន់តែច្បាស់ពី ការគ្រប់គ្រងហានិភ័យឥណទានតាមរយៈប្រព័ន្ធចែករំលែកឥណទាន ព្រមទាំងចំណេះដឹងពាក់ព័ន្ធនឹងរបាយការណ៍ឥណទានដែលនឹងជួយអោយប្អូនៗនិស្សិតត្រៀមខ្លួនរួចរាល់ និងធ្វើការសម្រេចចិត្តបានត្រឹមត្រូវមុនពេលស្នើសុំឥណទាននៅពេល​ អនាគត។»
ស៊ីប៊ីស៊ី បានកំពុងបន្តរៀបចំធ្វើកម្មវិធិសិក្ខាសាលានៅតាមសកលវិទ្យាល័យជាច្រើន ទៅលើប្រធានបទខុសៗគ្នា សម្រាប់និស្សិតនៅតាមរាជធានីភ្នំពេញ ក៏ដូចជានៅតាមបណ្តាខេត្តផ្សេងៗដែលមានដូចជាសៀមរាប ព្រះសីហនុ និងកំពង់ចាមជាដើម។ លើសពីនេះ យើងក៏បានរៀបចំនៅកម្មវិធីសម្រាប់សាធារណៈជនទូទៅ រួមមានកម្មវិធី Consumer Talk និងកម្មវិធីផ្សេងៗទៀត ក្នុងការបង្កើនការយល់ដឹងអោយកាន់តែប្រសើរឡើងទៅលើព័ត៌មានឥណទានផ្សេងៗសម្រាប់និស្សិតនិងសាធារណជនទូទៅ។ ក្រៅពីនេះទៀត ស៊ីប៊ីស៊ីក៏បានផ្តួចផ្តើមកម្មវិធីចូលរួមចំណែកជួយសង្គម តាមរយៈការឧបត្ថម្ភដល់អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលជាច្រើនដែលធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយប្រជាជននៅក្នុងសហគមន៍ ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងទាំងនេះ។
ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជាចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី ១៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០១២ ដោយមានការគាំទ្រពីធនាគាជាតិនៃកម្ពុជា    សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា    សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា     និងសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ។        ស៊ីប៊ីស៊ី លើកកម្ពស់ស្ថេរភា ពហិរញ្ញវត្ថុអោយកាន់តែប្រសើរឡើង ដោយផ្តល់នូវទិន្នន័យទាន់ពេលវេលានិងជាក់លាក់ទៅកាន់គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុនិង ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុដែលជាសមាជិក ក្នុងការជួយដល់ការគ្រប់គ្រងទិដ្ឋភាពហិរញ្ញវត្ថុនៃអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ ដោយអនុញ្ញាតអោយអាជីវកម្មទាំងមូលអាច គ្រប់គ្រងហានិភ័យឥណទាន ការពារការក្លែងបន្លំអត្តសញ្ញាណ និងធ្វើការសម្រេចចិត្តបានលឿន។ ស៊ីប៊ីស៊ី ក៏បានផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូបក្នុងការត្រួតពិនិត្យមើលរបាយការណ៍ឥណទានរបស់ខ្លួន ដើម្បីធានាថា ពួកគេមានឱកាសក្នុងការស្វែងរកនិងទទួលបានប្រាក់កម្ចីនិងការពារខ្លួនពីការលួចបន្លំអត្តសញ្ញាណផងដែរ។ គិតត្រឹមខែសីហា ឆ្នាំ២០១៩ ស៊ីប៊ីស៊ីមានសមាជិកចំនួនលើសពី១៦៥ ស្ថាប័នដែលរួមមានធនាគារ គ្រឹស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យា និងគ្រឹះស្ថានឥណទានជនបទ។

University Conference“The Contribution of Credit Reporting System in Credit Risk Management”
Cambodia, Phnom Penh, (05 September, 2019)- Credit Bureau Cambodia (CBC) has conducted the University Conference on “The Contribution of Credit Reporting System in Credit Risk Management” with the presence of Mr. Sothearoath Oeur, Chief Executive Officer of Credit Bureau Cambodia and Ms. KuchKunlinna Hou, deputy Director of Vanda institute, management from the both institutions, and more than 200 students majoring in accounting and banking.
The workshop aimed at equipping students with the practical knowledge and link it to the theories they have studied in the university as well as raising the awareness on CBC’s operations, and risk management through the credit reporting system. This would help them to be more qualified for the future job opportunities in financial sector, especially taking part in the country economic development after their graduation. In addition, this workshop also aimed to raise awareness on financial literacy and also join hand with Ministry of Education, Youth and Sport to improve education quality through informal education system, which is an important part to strengthen the student’s ability for future job vacancies and contribute to the country economic development.
Financial literacy is becoming increasingly recognized as an important knowledge in Cambodia. This reflects the increasing need for Cambodia to understand and manage their own finances that is necessary to make sound financial decisions, achieve individual financial well-beings, and ultimately benefit to the nation’s socio-economic growth as well.
In April 2019, National Bank of Cambodia (NBC) signed a memorandum of understanding (MoU) with the ministry of Education, Youth and Sport to improve financial education followed the Financial Sector Development Strategy 2016-2025 in order to integrate the financial literacy into the education curriculum from Grade 1 to Grade 12 in Mathematics, Economics, and also conduct civics subjects to raise awareness on financial literacy in Cambodia.
Mr. Sothearoath Oeur, CEO of CBC said that “CBC believes that sharing this financial knowledge will help the students to be well-prepared for their success, and provide them better understanding in the contribution of Credit Reporting System in Credit Risk Management as well as the knowledge itself will help students be ready and make the right credit decisions before applying for loan in the future.”
CBC has consistently conducting conferences on various topics for student at universities in Phnom Penh and other provinces such as Siem Reap, Kampong Cham and Sihanoukville, and also organized other programs for public such as consumer talk and other events in order to enhance better understanding of financial literacy for students and the general public. In addition, CBC also initiated CSR program that contribute and support to community through sponsorship to several NGOs, who works closely with people in the community.
CBC has been officially operated since 19 March 2012, with a strong support from the National Bank of Cambodia (NBC), the Association of Banks of Cambodia (ABC), the Cambodia Microfinance Association (CMA) and the International Finance Corporation (IFC). CBC promotes greater financial stability by providing accurate real time data to member institution and industry that helps them control the financial aspects of their businesses. It allows businesses to manage credit risk, prevent fraud and automate decision-making. CBC also helps individuals to check their credit report to ensure they have access to loan and finance and to protect themselves against identity theft. As of August 2019, CBC has 165 members inclusive of bank, microfinance, leasing, and rural credit institutions.