ការបរិច្ចាគសំភារៈសិក្សា ជូនដល់កុមារក្នុងអង្គការ Shanty Town Spirit
ថ្ងៃទី ១៩ ខែ មីនា ឆ្នាំ ២០១៧ វេលាម៉ោង ២ រសៀល ក្រុមហ៊ុនការិយាល័យឥណទានកម្ពជា (CBC) បានរៀបចំពិធី​ចែក​អំណោយ ជាសំភារៈសិក្សាដល់កុមារចំនួន ៦៣ នាក់ នៅក្នុងអង្គការ Shanty Town Spirit ដោយមាន​ការចូលរួមពី លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយក​ស្តីទី​ការិយាល័យ​ឥណទាន​កម្ពុជា អ្នកម្នាង Ermine Norodom​ ជាស្ថាបនិកគម្រោង Shanty Town Spirit ថ្នាក់ដឹកនាំ និង បុគ្គលិកនៃការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា និង អង្គការ Shanty Town Spirit សរុប​ជាង​១០០​នាក់។
អ្នកម្នាង Ermine Norodom​ ដែលជាស្ថាបនិក​អង្គការ​ Shanty Town Spirit បានមាន​បន្ទូល​ថាគោលបំណង​នៃអង្គការ Shanty Town Spirit គឺជួយ​ដល់​កុមា​រ​ក្រីក្រ ដែល​រស់​នៅតំបន់គំនរ​សំរាម ហើយរើសសំរាម​ដើម្បីចិញ្ចឹម​ជីវិត អោយទទួល​បានការ​សិក្សាដូច​កុមារទូទៅ ដោយមានសំលៀកបំពាក់ សំភារៈសិក្សា និង ហិរញ្ញ​វត្ថុ​គ្រប់​គ្រាន់ ដែលអាច​ជួយ​ពួកគេ​អោយ​ឈប់​រើស​សំរាម ហើយ​យកពេល​វេលា​ផ្តោត​លើការ​សិក្សា ដែលអាច​ជួយពួកគេ​អោយ មានអនាគតល្អ។ សម្រាប់ឆ្នាំ ២០១៧​នេះ ការិយាល័យ​ឥណទាន​កម្ពុជា ជាក្រុម​ហ៊ុនមួយ ដែលបាន​ឧបត្ថម្ភជាសំភារៈ​សិក្សាជាច្រើន​ដល់​កុមារ​ទាំង ៦៣ នាក់ នៅក្នុង​អង្គការ​របស់អ្នកម្នាង ហើយ​អ្នកម្នាង និងកុមារ​ទាំងអស់ ក៏សូម​ថ្លែងអំណរ​គុណ​យ៉ាងជ្រាល​ជ្រៅ ដល់ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា សម្រាប់ការ​ឧបត្ថម្ភនេះ ដែលបាន​ជួយ​សម្រួល​បន្ទុក នៃការ​សិក្សា​របស់កុមារ និង ក្រុមគ្រួសារ របស់ពួកគេ។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកស្តីទី នៃ ការិយាល័យឥណទានកម្ពុ​ជា​បានមាន​ប្រសាសន៍​សំណេះសំណាល​ថា “ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា ជាក្រុម​ហ៊ុន​ឯកជន ប៉ុន្តែ​យើង​មិន​មែន​គិត តែពីប្រាក់​ចំនេញ​នោះទេ។ ជារៀង​រាល់ឆ្នាំ យើងតែងតែ​មាន​គម្រោង​សកម្មភាព​ផ្សេងៗដែល​ជួយ​ដល់​សង្គម។” លោកបាន​បន្តថា “ការអប់រំ​គឺ​ជា​ផ្នែក​មួយ នៃគម្រោង​សកម្មភាព​ជួយ​សង្គម​របស់យើង។ ដោយឃើញ​ពីតម្រូវការ​របស់​កុមារ​ក្នុង​អង្គការ Shanty Town Spirit ដែល​ចង់​បាន​សំភារៈ​សិក្សា ការិយាល័យ​ឥណទាន​កម្ពុជា​បាន​សម្រេច​ធ្វើការឧបត្ថម្ភជា​សំភារៈ​សិក្សា​ដល់កុមារទាំង ៦៣ នាក់។” តំណាងអោយបុគ្គលិកនៃ ការិយាល័យ​ឥណទាន​កម្ពុជា លោក​ពិតជា​សប្បាយចិត្ត ដែល​បានជួយ​ឧបត្ថម្ភ​ដល់​ការសិក្សា​របស់កុមារ​ទាំង​អស់ ក្នុងអង្គការនេះ ហើយសង្ឃឹមថាក្មួយ​ៗ​ទាំងអស់នឹង​ខិតខំប្រឹងប្រែង រៀន​សូត្រ​ដើម្បី​អនាគត​​ដ៏ល្អ នៅពេល​ខាងមុខ។
សំភារៈសិក្សា​ដែល​ចែក​ជូនកុមារៗ ទាំងអស់រួមមាន កាបូប សៀវភៅ ប៊ិច បន្ទាត់ ស្បែកជើង និង សំភារៈផ្សេងៗជាច្រើនទៀត។
សូមបញ្ជាក់ថា​ការិយាល័យ​ឥណទាន​កម្ពុជា ជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេ​ក្នុងការ​ផ្ដល់ព័ត៌​មាន​ឥណទាន ឧបករណ៍វិភាគ និងសេវាកម្មរាយ​ការណ៍​​ដល់ធនាគារ ស្ថាប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនផ្ដល់​ប្រាក់កម្ចី ប្រតិបត្តិករ​ឥណទាន និងអ្នកប្រើប្រាស់​នានា​ក្នុងព្រះ​រាជា​ណាចក្រ​កម្ពុជា។
CBC ត្រូវបានបង្កើតឡើង​ក្នុងខែមិនា ឆ្នាំ2012 ដោយមាន​ការគាំទ្រ​ពីធនាគារ​ជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) សមាគមធនាគារ​នៃកម្ពុជា (ABC) សមាគម​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា (CMA) និងក្រុមប្រឹក្សា​ហិរញ្ញវត្ថុ​អន្តរ​ជាតិ (IFC)។

School Supplies Donation to Kids in Shanty Town Spirit
On March 19, 2017 at 2:00pm, Credit Bureau Cambodia (CBC) held an event to donate educational materials to 63 kids in Shanty Town Spirit with the present of Mr. OEUR Sothearoath, Interim CEO of CBC, HH Princess Ermine Norodom, management and staff of both parties.
HH Princess Ermine Norodom said that the purpose of Shanty Town Spirit is to help the poor children living in the slum to have equal access to education, which is the only way to prosper their future. Her organization helps support educational materials and some financial aids to make sure that those kids spend their time focusing on study rather than picking rubbish for living. In 2017, Credit Bureau Cambodia donated educational materials to the kids in her organizations. The kids and her organization would like to sincerely thank to CBC for the donation, which helps reduce the burden of kids’ family on their educational materials.
Mr. OEUR Sothearoath, Interim CEO of CBC, said that “Although CBC is a private company, we don’t focus only on profit, but also think of activities to contribute back to society and education is also one of CSR plan. That’s why we decide to support the Shanty Town Spirit to help the kid to have better education and future by providing educational materials.” He continued that “ we encourage the young kids to keep their best on their study in order to have a prosper future.”
The educational materials given to the kids consist of bag, books, ruler sets, pens, shoes, and other materials.
Credit Bureau Cambodia is the leading provider of credit information, analytical solutions and credit reporting services to banks, microfinance institutions, lending companies, credit operators and consumers in the Kingdom of Cambodia.
The CBC has been created in March 2012, with a strong support from the National Bank of Cambodia (NBC), the Association of Banks of Cambodia (ABC), the Cambodian Microfinance Association (CMA) and the International Finance Corporation (IFC).