ក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) និងសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញសហការគ្នាក្នុងការបំពាក់ជំនាញវិជ្ជាជីវៈកម្រិតឧត្តមសិក្សាផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រទិន្នន័យ និងវិស្វកម្មទៅដល់និស្សិតកម្ពុជា
កាលបរិច្ឆេទផ្សាយ: ថ្ងៃ​ច័ន្ទ កុម្ភៈ 21st, 2022
ថ្ងៃទី​២១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២​
កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងក្រុមហ៊ុនស៊ីប៊ីស៊ី និងសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញគឺជាការរួមបញ្ចូលគ្នាថ្មីមួយដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមករវាងវិស័យឯកជនជាមួយនឹងថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា។​ ការចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈយោគយល់រវាងភាគីទាំងពីរគឺដើម្បី ផ្ដល់ឪកាសដល់និស្សិតកម្ពុជាដែលមានសមត្ថភាពសក្ដិសមនឹងទទួលអាហារូបករណ៍ថ្នាក់បណ្ដុះបណ្ដាលថ្នាក់បរិញ្ញាប័ត្ររងលើជំនាញ វិទ្យាសាស្ត្រទិន្នន័យ និង​វិស្វកម្ម​ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ។​​ ការឧបត្ថម្ភទឹកប្រាក់ចំនួន​​ 8 ម៉ឺនដុល្លារគឺមានបូករួមទាំងការបំប៉នជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ​និង​យល់ដឹងពីវិស័យការងារដែលពាក់ព័ន្ធទៅនឹងវិទ្យាសាស្ត្រ និងការវិភាគទិន្នន័យពី​ក្រុមហ៊ុនស៊ីប៊ីស៊ី។​
សាកលវិទ្យាល័យ​កំពុងណែនាំកម្មវិធីបរិញ្ញាបត្រវិទ្យាសាស្ត្រទិន្នន័យ និងវិស្វកម្មដំបូងបង្អស់របស់ប្រទេស ដោយសហការជាមួយសាកលវិទ្យាល័យ Osaka Metropolitan ប្រទេសជប៉ុន។ នៅឆ្នាំនេះ “អាហារូបករណ៍ CBC Data Science and Engineering” នឹងបើកជូននិស្សិតកម្ពុជាចំនួន 2 នាក់ ដែលទទួលបានតំណែងកំពូលក្នុងការប្រលងចូល RUPP និងបង្ហាញពីតម្រូវការផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ លើសពីការគ្របដណ្តប់ពេញលេញនៃថ្លៃសិក្សាដល់អ្នកជាប់អាហារូបករណ៍  CBCក៏នឹងធ្វើការជាមួយមហាវិទ្យាល័យវិស្វកម្មដើម្បីផ្តល់នូវការបង្ហាញ ការបណ្តុះបណ្តាលអភិវឌ្ឍវិជ្ជាជីវៈ និងការគាំទ្រការស្រាវជ្រាវសម្រាប់និស្សិតពីកម្មវិធីវិទ្យាសាស្ត្រទិន្នន័យ និងវិស្វកម្ម។ នេះ​គឺ​មាន​គោល​បំណង​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​និស្សិត​ទទួល​បាន​ ​ជំនាញ​ដែលអោយគេ​ត្រៀម​ខ្លួន​រួច​ជា​ស្រេច​ក្នុង​ទីផ្សារ​នៅ​ពេល​ពួកគេ​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) ខូអិលធីឌី បានមានប្រសាសន៍ថា៖នៅក្នុងសម័យបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទីបួននេះផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រទិន្នន័យ និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (Data Science and Artificial Intelligence)​ គឺជាកត្តាចម្បងដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍បដិវត្តន៍ទី4នេះ។ សាកលវិទ្យាល័យបានបង្កើតថ្នាក់សិក្សាលើជំនាញដ៏សំខាន់នេះដល់និស្សិតកម្ពុជាប្រព្រឹត្តឡើងនៅខណៈពេលដ៏សមស្រប។ នៅក្នុងសម័យសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលនីយកម្ម​ ខ្ញុំមានសុទិដ្ឋិនិយមថាកម្មវិធីសិក្សាដែលយើងបានរៀបចំនឹងបង្កើតធនធានយុវជនដែលមានសម្ថភាពច្បាស់លាស់ដែលអាចបង្កើតដំណោះស្រាយច្នៃប្រឌិត នៅវិស័យបច្ចេកវិទ្យា​ សុខមាលភាព ទូរគមនាគមន៍​ និងហិរញ្ញវត្ថុ និងវិស័យផ្សេងទៀតផងដែរ។​ នៅក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ទិន្នន័យមានសក្តានុពលយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុដោយការបង្កើតដំណោះស្រាយទៅដល់ប្រជាជនយើងដែលដែលមានកង្វះក្នុងការប្រើប្រាស់សេវាកម្មធនាគារ
ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត​​ ជេត ជាលី​ សាកលវិទ្យាធិការសាកលវិទ្យាល័យបានមានប្រសាសន៍ថាសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញពិតជាត្រូវការ ការចូលរួមពីគ្រប់ស្ថានប័នទាំងអស់ ដើម្បីផលិតធនធានមនុស្ស សម្រាប់ប្រទេស។ សម្រាប់កម្មវិធីចុះហេត្ថលេខានៅថ្ងៃនេះ ជា គំរូនិងសក្ខីភាពមួយ បង្ហាញពីការចូលរួមរបស់ ក្រុមហ៊ុនឯកជន ក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យូរ៉ូ (ខេមបូឌា) នៅក្នុងការផលិតធនធានមនុស្សសម្រាប់សង្គមជាតិយើង។
ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រៀលជ្រៅ ស្មោះអស់ពីចិត្ត ចំពោះ លោកជំទាវ ជា សិរី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងលោក អឿ សុធារ័ត្ន នាយកប្រតិបត្តិ និងក្រុមការងារ ក្រេឌីត ប្យូរ៉ូ (ខេមបូឌា) ដែលបានគ្រាំយ៉ាងពេញទំហឹង និងប្រថុយប្រថាននៅក្នុងអំឡុងកូវីដនេះ ក្នុងការផ្តួចផ្តើមនិងបង្កើតឲ្យមានអនុស្សរណៈយោគយល់នេះ ហើយជាពិសេស សូមថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមការងារ សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ការិយាល័យទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ និងមហាវិទ្យាល័យវិស្វកម្ម ដែលបានខិតខំជួយរៀបចំផងដែរ។”
អនុស្សរណៈយោគយល់ត្រូវបានចុះហត្ថលេខាដោយលោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន​ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) ខូអិលធីឌី និងលោកបណ្ឌិត អ៊ុំ រ៉ាវី សាកលវិទ្យាធិការរងនៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ។ ស៊ីប៊ីស៊ី ក៏បានជួយ សាកលវិទ្យាល័យ RUPP ក្នុងរយៈពេលមួយឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ដោយផ្តល់ការប្រឹក្សាលើវិស័យនេះដើម្បីបង្កើតកម្មវិធីអប់រំដែលសមស្របទៅតាមតម្រូវការជាក់ស្ដែងក្នុងទីផ្សារការងារ​។
លោកបណ្ឌិត ងួនផាន់ ភក្ដី  ព្រឹទ្ធបុរស មហាវិទ្យាល័យវិស្វកម្ម​បានមានប្រសាសន៍ថា​ តាមរយៈថវិការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល នៅក្នុងគម្រោងកែលម្អការអប់រំឧត្តមសិក្សា និងជាពិសេសស្ថិតក្រោមការណែនាំនិងជួយជ្រុំជ្រែងពីឯកឧត្តមសាកលវិទ្យាធិការ មហាវិទ្យាល័យវិស្វកម្មបានទទួលការអនុញ្ញាតិ ពីក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡា អោយទទួលនិស្សិតសិក្សាមុខ ជំនាញវិស្វកម្ម និងវិទ្យាសាស្ត្រទិន្នន័យ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២១២០២២ នេះ។
សម្រាប់ការចុះហត្ថលេខានៅថ្ងៃនេះ លើអនុស្សរណៈ ក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យូរ៉ូ (ខេមបូឌា) បានផ្តល់អាហាររូបករណ៍ថ្លៃសិក្សា (ដល់និស្សិតចំនួន៨នាក់) សម្រាប់រយៈពេលបួនឆ្នាំ ដែលមាន ថវិការសរុបចំនួន  ៨ម៉ឺន(ប្រមាណ ជាង ៣២០លានរៀល)។ ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះ ខ្ញុំបាទសូមអំពាវនាវដល់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់ សូមចុះឈ្មោះចូលរួមប្រឡងដើម្បីទទួលបានអាហាររូបករណ៍នេះផងដែរ។
លោកអឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) ខូអិលធីឌី បានមានប្រសាសន៍ថា ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនដែលផ្ដល់ សេវាកម្មបច្ចេកវិទ្យាឧបករណ៍វិភាគទិន្នន័យ យើងបានដឹងច្បាស់ពីដំបូងថា វិស័យបច្ចេកវិទ្យាមានការវិវឌ្ឍលឿនណាស់។ ដូចច្នេះដើម្បីអាចអភិវឌ្ឍទាន់ការវិវឌ្ឍនដ៏ឆាប់រហ័សរបស់សេដ្ឋកិច្ច និងបច្ចេកវិទ្យាយើងត្រូវមានការរួមបញ្ចូលសហការគ្នារវាងវិស័យកឯកជនជាមួយនឹងវិស័យអប់រំដូចជាសាកលវិទ្យាល័យ។​ យើងមានសេចក្ដីសោមនស្សទទួលស្វាគមន៍កិច្ចសហការនេះដែលជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចការងារទំនួលខុសត្រូវសង្គមដែលជួយគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងជំនាញវិជ្ជាជីវៈទៅដល់និស្សិត​ ហើយទន្ទឹមនឹងនេះយើងក៏ហាក់បីដូចជាបានជួយរៀបចំឲ្យប្អូនៗបានត្រៀមខ្លួនជាសសរទ្រូងនៅក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុនិង​សេដ្ឋកិច្ច។​
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១២ មក ស៊ីប៊ីស៊ី បានក្លាយជាអ្នកផ្ដល់ព័ត៌មានហិរញ្ញវត្ថុ ដំណោះស្រាយបែបវិភាគ និង      សេវា​កម្មរបាយការណ៍ឥណទានដ៏ឈានមុខគេ ជូនដល់ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និងអតិថិជនក្នុង   ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ស៊ីប៊ីស៊ីជួយអតិថិជនក្នុងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យ និងការលើកទឹកចិត្តសម្រាប់ការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងពាណិជ្ជកម្មតាមរយៈដំណោះស្រាយជាច្រើនដូចជា របាយការណ៍ឥណទានបុគ្គល របាយការណ៍ឥណទានក្រុមហ៊ុន ពិន្ទុឥណទាន(ខេ-ស្ករ), របាយការណ៍បែបវិភាគទិន្នន័យ សេវាគ្រប់គ្រងផលប័ត្រ សេវាត្រួតពិនិត្យផលប័ត្រ និងដំណោះស្រាយតាមតម្រូវការអតិថិជន។
អំពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ​
សាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ (RUPP) គឺជាសាកលវិទ្យាល័យសាធារណៈដែលចំណាស់ជាងគេបំផុតនិងធំបំផុតមួយរបស់ប្រទេសកម្ពុជាសាកលវិទ្យាល័យបានផ្តល់អាហារូបករណ៍ជាង 12,000 និងនិស្សិតដែលបង់ថ្លៃពេញ ទាំងកម្មវិធីថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ និងក្រោយឧត្តមសិក្សា។ លក្ខណៈពិសេសតែមួយគត់នោះគឺការអនុញ្ញាត្តិឲ្យនិស្សិតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាមានជម្រើសសិក្សាបែបជំនាញឯកទេសលើមុខវិជ្ជានានា ដូចជា វិទ្យាសាស្ត្រ មនុស្សសាស្ត្រ និងវិទ្យាសាស្ត្រសង្គម ព្រមទាំងសញ្ញាបត្រវិជ្ជាជីវៈក្នុងវិស័យដូចជា បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន អេឡិចត្រូនិក ចិត្តវិទ្យា ការងារសង្គម និងទេសចរណ៍។ RUPP ក៏ផ្តល់កម្មវិធីភាសាកម្រិតឈានមុខគេរបស់កម្ពុជា តាមរយៈវិទ្យាស្ថានភាសាបរទេសផងដែរ។ ដោយសារសមិទ្ធផលជាច្រើន RUPP មានសមាជិកពេញលេញនៃបណ្តាញសាកលវិទ្យាល័យអាស៊ាន (AUN)។

CBC and RUPP enter into industry-academia collaboration to produce market-ready Data Science and Engineering graduates in Cambodia
Published Date: Monday February 21st, 2022
21 February 2022
As a pioneering move in industry-academia collaboration in Cambodia, Credit Bureau Cambodia (CBC) and Royal University of Phnom Penh (RUPP) signed an MoU to offer meritorious Cambodian students enrolling in the newly launched Data Science and Engineering programme at RUPP with scholarships worth $80,000 along with industry projects and professional development on data science and analytics from CBC.
​RUPP is introducing the country’s first Bachelor’s degree in Data Science and Engineering programme in collaboration with Osaka Metropolitan University, Japan. This year, “CBC Data Science and Engineering Scholarship” will be open to 2 Cambodian students who secure top position in the entrance test of RUPP and expresses financial need. Beyond full coverage of tuition fee to the scholars, CBC will also work with the Faculty of Engineering to provide industry exposures, internships, professional development trainings and research support for students from the Data Science and Engineering programme. This is aimed at enabling students to receive ongoing industry exposure to acquire market ready skills when they graduate.
H.E. Dr. Chea Serey, Chairperson of CBC stated, “In this modern era where Data Science and Artificial Intelligence are key drivers of the Fourth Industrial Revolution, it is a very timely initiative from RUPP to offer this course to Cambodian students. In our rapidly digitalising economy, with this collaboration between CBC and RUPP, I am optimistic that the programme will produce graduates equipped with skills to produce innovative solutions in IT, healthcare, telecom and finance, among others. Within the financial services sector, big data has significant potential to promote financial inclusion by developing solutions to reach the unbanked.”
H.E. Dr. Chet Chealy, Rector, Royal University stated, “The Royal University of Phnom Penh really needs all participants from public and private institutions, to join development human resources for the country. For today’s signing ceremony, it is an example and a testament that indicates the participation of the private company (Credit Bureau Cambodia) in the production of human resources for our society.
I would like to express my sincere gratitude to Her Excellency Dr. Chea Serey, Chairwoman of the Board of Directors and Mr. Oeur Sothearoath, Chief Executive Officer, and Credit Bureau Cambodia team for their full support even during the Covid-19 pandemic to initiate this Memorandum of Understanding. More than that, I would like to especially thank the team of the Royal University of Phnom Penh, the Office of International Relations, and the Faculty of Engineering for their hard work in organizing this auspicious event today”.
The MoU was signed by Mr. Oeur Sothearoath, CEO of CBC and Dr. Oum Ravy, Vice-Rector of RUPP. CBC also supported RUPP over the last one year by providing industry consultations for developing the programme.
Dr. Pheakdey Nguonphan (Dean of the Faculty of Engineering) stated, “Through the Royal Government funds under Higher Education Improvement Project, and especially under the guidance & support of His Excellency Rector, the Faculty of Engineering got approval from MoEYS to accept new students for the new incoming academic year (2021-2022), in Data Science and Engineering.
For today’s signing of the MoU, CBC has provided scholarships for 8 students for 4 years on tuition fees for Bachelor of Engineering in Data Science and Engineering, in total budget of $80 000 (approximately 320 million Riels). I would like to take the opportunity to encourage all students to register for the exam to obtain this scholarship.
According to Mr. Oeur Sothearoath, CEO of CBC, “Being in the data technology service, we realized very early that technologies evolve very fast in this sector. Hence, in order to keep up with the fast evolving economic and technological landscape, there should be a good synergy between university and industry. We are happy to embrace this collaboration with RUPP as our key CSR initiative to support young Cambodian students with financial and technical support while at the same time preparing talent skilled in data science and engineering for the financial sector and the economy.”
About Royal University of Phnom Penh
The Royal University of Phnom Penh (RUPP) is Cambodia’s oldest and one of the largest public universities. It hosts more than 12,000 scholarship and full-fee paying students, across a diverse range of undergraduate and postgraduate programs. It is unique in Cambodia for offering specialist degrees in fields including the sciences, humanities and social sciences, as well as professional degrees in fields such as information technology, electronics, psychology, social work, and tourism. RUPP also provides Cambodia’s foremost degree-level language programs through the Institute of Foreign Languages. Due to its many achievements, RUPP has full membership of the ASEAN University Network (AUN).