ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា​ប្រារព្ធខួប​ប្រាំឆ្នាំ​នៃការផ្តល់​ព័ត៌មាន​ឥណទាន​ប្រកប​ដោយ​តម្លា​ភាព​នៅ​​កម្ពុជា
កាលបរិច្ឆេទផ្សាយ: ថ្ងៃ​អង្គារ តុលា 31st, 2017
នៅថ្ងៃទី ១៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០១២ បន្ទាប់ពីទទួលបាន​ការអនុញ្ញាតពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា​លើការស្នើសុំ​បង្កើត​ការិយាល័យឥណទាន​នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន​ស៊ីប៊ីស៊ី​ក៏បាន​បើក​ដំណើការ​ការិយាល័យ​ប្រតិបត្តិការ​របស់ខ្លួន​នាពេលនោះ​ផងដែរ។ ចាប់តាំងពីបង្កើត​មកដល់​បច្ចុប្បន្ន ការិយាល័យ​ឥណទាន​កម្ពុជា​ បាន​ប្រមូល​ទិន្នន័យ​ពីស្ថាប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​ទាំងអស់​ដើម្បី​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​អំពី​ឥណទាន​ដែល​ពេញ​លេញ អាចជឿ ទុកចិត្តបាន នៅប្រទេសកម្ពុជា។ ទិន្នន័យត្រូវបានប្រើប្រាស់សម្រាប់របាយការណ៍ឥណទានបុគ្គល របាយការណ៍​ព័ត៌មាន​ឥណទាន​សាធារណៈ និងសេវា​ព័ត៌មាន​ហិរញ្ញវត្ថុផ្សេងៗ​ទៀត សម្រាប់​​គ្រឹះស្ថាន​ហិរញ្ញវត្ថុនានា។
ការរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា
ក្រុមហ៊ុន​ស៊ីបីស៊ី​ គឺជាស្ថាប័នដំបូងគេ​បង្អស់​ដែលបាន និងកំពុងផ្តល់ព័ត៌​មានពោពេញ​ដោយភាព​ជឿទុកចិត្ត​បាននៅលើទីផ្សារ​ឥណទានកម្ពុជា។ ដូច្នេះ​ហើយ​វា​បាន​បង្ក​នូវភាព​ងាយស្រួល​ដល់​វិនិយោគិន​ក្នុង​ការចូល​មក​កាន់​ទីផ្សារ​កម្ពុជា​ដោយ​អាច​ធ្វើការ​ប្រឹក្សា​នូវរបាយ​ការណ៍ព័ត៌​មានឥណទាន​សាធា​រណៈ ឬធ្វើការ​ស្នើសុំ​របាយការណ៍​ដោយ​ផ្ទាល់​តាមរយៈ​ទិន្នន័យ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ីប៊ីស៊ី ។ ក្រុមហ៊ុនស៊ីប៊ីស៊ី មានមោទ​ន​ភាព​យ៉ាងខ្លាំង​ចំពោះ​សកម្មភាព​របស់ខ្លួន ដោយបាន​រកឃើញ​ថា ខ្លួនបាន​ជួយ​ជម្រុញ​ឱ្យប្រទេស​កម្ពុជា ទទួល​បាន​ចំណាត់ថ្នាក់​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​ក្នុង​របាយការណ៍​ប្រចាំឆ្នាំ របស់​ក្រុម​ធនាគារ​ពិភពលោក​ស្តីពី​ភាពងាយស្រួល​ក្នុងការ​ធ្វើ​ជំនួញ ដែល​បាន​​ធ្វើឱ្យកម្ពុជា​​ជាប់​​ចំណាត់​ថ្នាក់​ជា​ប្រទេស​ល្អបំផុតទី ៧ នៅ​លើ​ពិភព​លោក ចំពោះ​​ភាព​ងាយ​ស្រួល​ក្នុងការ​ទទួល​បាន​ឥណទាន។ ពិន្ទុសម្រាប់​ប្រទេស​នីមួយៗ​ត្រូវបាន​គណនា​តាម​លក្ខណៈវិនិច្ឆ័យ​ជាច្រើន រួមមាន​ការបង្កើត​ការិយាល័យ​ឥណទាន និង​ការ​អនុលោម​ទៅតាម​បទដ្ឋាន​អន្ដរជាតិ។
លោកអឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិរបស់​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ីប៊ីស៊ី បានមាន​ប្រសាសន៍ថា៖ “ការិយាល័យឥណទាន​ភាគច្រើន​មាននៅបណ្តា​ប្រទេស​អភិវឌ្ឍន៍​ដូចជា៖ សឹង្ហបុរី ជប៉ុន អាមេរិក និងអឺរ៉ុប … ហើយ​ដោយឡែក​ការិយាល័យឥណទាន​របស់យើង​ទទួលបាន​ការកោតសរសើរ និងទទួលស្គាល់​ថាជា​គំរូ​ដ៏ជោគជ័យ”។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ យើងមាន​មោទនភាព​ចំពោះ​ការ​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា។
គ្រឹះស្ថានអព្យាក្រឹត្យ និងឯករាជ្យក្នុងការការពារស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុនិងអតិថិជន
ក្រោម​កិច្ចសហការ​ជាមួយស្ថាប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុជាង ១៤០ នៅកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន​ស៊ីប៊ីស៊ី គឺជាស្ថាប័ន​ធ្វើការទៅ​លើការ​ប្រមូលទិន្នន័យ​ពីបណ្តា​ធនាគារ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យា និងប្រតិបត្តិករ​ឥណទាន​ទាំងអស់។ នៅពេល​ទិន្នន័យ​បាន​ប្រមូល​រួចរាល់ ស៊ីប៊ីស៊ី​ធ្វើការ​វិភាគ និងចងក្រង​ទិន្នន័យ​ទំាងនោះ​ទុក​ដើម្បីផ្ដល់​ជា​ចក្ខុវិស័យ​ច្បាស់​លាស់ និងមានតម្លាភាព អំពី​ប្រវត្តិឥណទាន​របស់​ស្ថាប័ន​ទាំងនោះ។
ក្រុមហ៊ុនស៊ីប៊ីស៊ីបាន​ធ្វើរបាយ​ការណ៍ជាង  ១៣ លានរបាយការណ៍ ចាប់ពីឆ្នាំ ២០១២ មក។ ផ្អែកទៅលើ​ព័ត៌មាន​ដែលផ្តល់​ដោយ​ស្ថាប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុនីមួយៗ ជួយអោយ​មាន​ទិន្ន័យ​ជារួម​មួយ​ដើម្បី​អាច​យល់​យ៉ាង​ច្បាស់ពីស្ថានភាព​ឥណទាន​ជា​សកល​របស់​បុគ្គល​ម្នាក់ៗ។ សម្រាប់​អតិថិជន​កម្ចី វាគឺជាឱកាស ក្នុងការ​ជួយ​ឱ្យពួក​គេមាន​ប្រវត្តិស្ថាន​ភាព​ឥណទាន​ផ្ទាល់ខ្លួន​មួយ​ច្បាស់​លាស់ និងជាពិសេស​ជួយ​បង្ការ​បំណុល​វ័នក សម្រាប់​អតិថិជន​ដែលគ្មាន​លទ្ធភាព​សង​ត្រលប់វិញ។ សម្រាប់ស្ថាប័ន ផ្តល់កម្ចី ក្រៅ​ពី​ជួយ​ធ្វើការ​សម្រេច​ចិត្ត​បាន​លឿន​នៅ​ពេល​ផ្តល់​ប្រាក់​កម្ចី​ហើយ​នោះ វា​ក៏​ជា​ឧបករណ៍​ដ៏​មាន​តម្លៃ​ក្នុង​ការ​កាត់​បន្ថយ​ហានិភ័យ​ឥណទាន និង​ការពារ​ពីការ​លួច​បន្លំផ្សេងៗ។ រាល់របាយការណ៍​ទាំងអស់​ត្រូវបាន​ការពារ និងរក្សា​ទុក​ជាការ​សម្ងាត់ ហើយ​របាយការណ៍​ទំាងនេះ​អាចទាញយក​បានតាម​រយៈស្ថាប័ន​នីមួយៗបន្ទាប់​ពីមាន​ការព្រម​ព្រៀង​ពីអតិថិជន ។ ប្រជា​ជន​កម្ពុជា​ទាំង​អស់​ក៏មាន​សិទ្ធិ​ទទួល​បាន​របាយការណ៍​ហិរញ្ញវត្ថុ​ផ្ទាល់​ខ្លួន​របស់​ពួក​គេ​ក្នុង​មួយ​ឆ្នាំ​ម្តង​ដោយ​ឥតគិត​ថ្លៃផងដែរ។
ការខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីទទួលបានទិន្នន័យកាន់តែសុក្រិត
ក្រុមហ៊ុនស៊ីប៊ីស៊ី តែងតែ​ធ្វើការលើក​កម្ពស់​គុណ​ភាព​ទិន្នន័យ​ដែល​ប្រមូលបាន តាមរយៈ​ការគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ​យ៉ាង​ហ្មត់ចត់ និងមានភាពរឹង​មាំ​លើដំណើរ​ការទិន្នន័យ។ ទិន្នន័យ​ដែល​មាន​សុវត្ថិភាព ការការពារ ភាពជឿជាក់ និងទុកចិត្តបាន ជាកត្តាសំខាន់ និងជា​ផ្នែក​មួយ​នៃការត្រួត​ពិនិត្យ​ប្រចាំ​ថ្ងៃរបស់​ស៊ីប៊ីស៊ី។ នៅក្នុង​ផ្នែក​សេវាកម្ម ស៊ីប៊ីស៊ី ផ្តល់​ការបណ្តុះ​បណ្តាល​ដល់​សមាជិក​គ្រឹះស្ថាន​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅពេល​ពួកគេ​ចូលជា​សមាជិក​របស់​ការិយាល័យឥណទាន​លើកដំបូង និងវគ្គ​បណ្តុះ​បណ្តាល​ផ្សេងទៀត​ក្នុងមួយឆ្នាំៗ​ឬវគ្គ​បណ្តុះ​បណ្តាល​តាមតម្រូវការ​ជា​ច្រើន​ទៀត ។
ក្រុមហ៊ុនស៊ីប៊ីស៊ី តែងតែស្តាប់ និង​មាន​ទំនាក់​ទំនង​យ៉ាង​ជិតស្និត​ជាមួយ​សមាជិក​គ្រឹះស្ថាន​ហិរញ្ញវត្ថុនានា​ដើម្បី​ធ្វើ​ការ​សិក្សា​ថា​តើការ​កែ​ប្រែបែប​ណា​ដែល​សមាជិក​របស់​យើង​ត្រូវការ ហេតុ​ដូច្នេះ​ហើយ​បាន​ជា​យើង​តម្រូវ​ឱ្យ​ធ្វើ​ការ​កែ​លម្អ​យ៉ាងហោច​ណាស់ ៣ ដងក្នុង​មួយឆ្នាំ​ទៅ​លើ​ប្រព័ន្ធ​របាយការណ៍​ឥណទាន​របស់យើង។ ក្រុមហ៊ុន​ស៊ីប៊ីស៊ី តែងតែ​រក្សា​ប្រព័ន្ធ​ប្រតិបត្តិការ​របស់​ខ្លួន​អោយ​មាន​ទំនាក់​ទំនង​ទៅ​នឹង​ការវិវត្តន៍​នៃ​តម្រូវការ និងទីផ្សារជានិច្ច។
លោក​សុធារ័ត្ន បានមាន​ប្រសាសន៍ថា៖ នេះជាលើក​ទីមួយ​ហើយ​ដែល​យើង​ប្រារព្ធ​ខួបប្រាំឆ្នាំ​នេះ​ឡើង ប៉ុន្តែ​យើង​ជឿ​ជាក់​ថានឹងមាន​កម្មវិធីផ្សេងៗ​ទៀត​ជាច្រើននាពេលខាងមុខ។ លោកបន្តថា៖ នៅមានរឿង​ជាច្រើន​ទៀត​ដែលយើង​ត្រូវធ្វើ​ក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា ហើយ​យើង​មាន​សេចក្តី​សោមន្ស​រីករាយ​ក្នុងការ​បន្តអភិវឌ្ឍ​សកម្មភាព​របស់​យើង​នាពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំខាង​មុខនេះ។

CBC Celebrates the 5th Anniversary of Transparent Credit Information Sharing in Cambodia
On March 19th, 2012, after winning the National Bank of Cambodia’s request for proposal to create a credit bureau in the Kingdom, the CBC opened its operational bureau. Since its creation, the organization has been collecting data from all financial institutions in the country to provide the most complete, reliable and trustworthy information on credit in Cambodia. Data is used for individual credit reports, public market reports and professional services for financial institutions.
A support to growth in the Kingdom
The CBC is the first institution to everyone to provide trustful information on the credit market in Cambodia. Therefore, it makes it easier for investors to enter the market by consulting CBC’s public reports or requesting a tailor-made report based on the CBC’s database. The CBC was very proud to discover last year that its activities have allowed Cambodia to improve its ranking in Ease of Doing Business World Bank’s annual report, making Cambodia the 7th best country in the world for ease of getting credit. The score by country is calculated following a range of criteria, including the existence of a credit bureau and its compliance to international standards.
“Credit bureaus exist in most developed countries – Singapore, Japan, United States, Europe… – and ours is praised as being a successful model” comments Mr. Sothearoath Oeur, CEO of the CBC. “We are feeling great pride to contribute to Cambodia’s economic development”.
A neutral and independent institution to protect both institutions and borrowers
Working with more than 140 financial institutions in the country, the CBC is a neutral institution gathering data from all banks, micro-finance institutions, leasing companies and credit operators. Once the data is collected, the CBC analyzes and compiles it to create clear and regular information about credit market in Cambodia.
Since its creation in 2012, over 13 million individual credit reports have been generated by the CBC. Based on the information provided by institutions, reports allow to have a global view on a person’s credit situation. For borrowers, this is a chance to have a clear picture of their credit situation, and avoid getting involved in additional loans getting past their borrowing capabilities. For lenders, aside from the considerable amount of time gained while granting a loan, it is a valued tool to minimize risk and avoid fraud. All reports are protected and confidential, and can only be accessible by institutions after the enquirer has given its consent. All Cambodians also have the right to access to their personal credit report once a year at no cost.
Striving for better and more accurate data
The CBC constantly works on improving the quality of the data collected with rigorous and robust data management on the back-end side. Secured, protected, trustworthy and reliable data is paramount and part of the CBC’s daily monitoring. On the front-end side, the CBC provides trainings to financial institutions users when they first join the credit bureau as well as multiple other trainings during the year, or on-demand for a more tailored made training.
The CBC constantly listens and communicates with the financial institutions’ users to know what type of improvement is being sought by our users, hence it proposes at least 3 upgrades per year of its core credit report system. The CBC keeps its system constantly relevant to the evolution of the needs and the market.
“Five years is the first anniversary that we celebrate but we are confident that there will be many more to come!” says Mr. Sothearoath. “There is still a lot to do in Cambodia and we are very excited to keep developing our activities in the coming years.”