សន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល ក្នុងត្រីមាសទី ២ ក្នុងឆ្នាំ ២០១៧
យោងតាម របាយការណ៍ស្ដីពីសន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល របស់ CBC បង្ហាញថា ចំនួននៃការស្នើសុំប្រាក់កម្ចីបានធ្លាក់​ចុះវិញនៅក្នុង​ត្រីមាសទី ២ ឆ្នាំ ២០១៧នេះ ប៉ុន្តែមាន​ទំនោរទាប​ជាង​ត្រីមាស​ដូចគ្នាក្នុង​ឆ្នាំ២០១៦។ ទោះបីជាមានការ​ធ្លាក់ចុះ​នៃការស្នើសុំកម្ចីជា​រួមក៏​ដោយ ក៏ការផ្តល់ប្រាក់​កម្ចីមាន​ការកើន​ឡើង​ចំនួន ៤.១៩% នៃគណនីឥណទាន​សរុប និង ៦.៥៩% នៃទំហំ​ប្រាក់កម្ចីសរុប។
ការស្នើសុំប្រាក់កម្ចីលក្ខណៈបុគ្គល៖ បង្ហាញ​អំពីបំណង​របស់អ្នក​​ប្រើប្រាស់​ក្នុងការទទួល​បានឥណទាន​ក្នុង​​លក្ខណៈជាហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន ប័ណ្ណឥណទាន ឬ កម្ចីអចលនទ្រព្យ ។
តាមការអង្កេតក្នុងត្រីមាសទី ២ ក្នុងឆ្នាំ២០១៧បង្ហាញថា ការស្នើរ​សុំ​ឥណទាន​បានធ្លាក់ចុះគួរ​អោយកត់សំគាល់ (-15%)ធៀបនឹងត្រីមាសទី១ (+29%) ប៉ុន្តែទំនោរ​នៃការធ្លាក់​ចុះនេះ​គឺទាបជាង​ត្រីមាស​ដូចគ្នា ក្នុងឆ្នាំ ២០១៦ (-25%)។ ការធ្លាក់ចុះនៃការ​ស្នើសុំឥណទាន​នេះដោយ​សារតែ​មានការធ្លាក់​ចុះនៃការរស្នើប័ណ្ណឥណទាន(-18%) ការស្នើសុំហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន (-15%) ​និង កម្ចីអចលនទ្រព្យ(-8%)។​ ប្រសិនបើមើល​លើតំបន់ទាំងបួន ការស្នើសុំប្រាក់​កម្ចីធ្លាក់ចុះ​ស្ទើរគ្រប់តំបន់ លើកលែងតែតំបន់ឆ្នេរ ដែលនៅតែមាន​កំណើន​លើការ​ស្នើសុំប័ណ្ណឥណ​ទាន(+100%) និង ការសើ្នសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យ(+3%)។
ដំណើរការ​ប្រាក់កម្ចីលក្ខណៈបុគ្គល៖ បង្ហាញអំពីស្ថាន​ភាពប្រាក់​កម្ចីជាក់ស្ដែង​របស់អ្នក​ប្រើប្រាស់​ដូចបានរាយ​ការណ៍ក្នុងត្រីមាស។
នៅត្រីមាសទី២នេះ កំណើនចំនួនគណនីមានការថមថយបន្តិច ដោយមានកំណើនត្រឹម +4.19% ធៀបនឹងត្រីមាសទី១ (+10.87) ។   ​ចំនួ​ន​គណនី​ឥណទាន​​សរុបកើនឡើងដល់​ចំនួនជាង 785 ពាន់គណនី ដែលក្នុងនោះ ​82.42% ជាហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន 10.53% ជា​កម្ចី​អចលនទ្រព្យ និង 7.06% ​ប័ណ្ណឥណទាន។
ដូចគ្នាដែរ កំណើនសមតុល្យប្រាក់កម្ចីសរុប ក៏មានការថមថយមកត្រឹម 6.59% ក្នុងត្រីមាសទី 2 ឆ្នាំ2017 ធៀបនឹងត្រីមាសទី១ (+14.97%)។ កំណើននេះ ធ្វើអោយ​សមតុល្យឥណទាន​កើនឡើង​មកដល់ 3.87 ប៊ីលានដុល្លារ ដែលក្នុងនោះ វានៅតែត្រូវ​បានបែងចែក​ស្ទើតែស្មើគ្នា រវាងហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន (50.24%) និងប្រាក់កម្ចីអចលនទ្រព្យ (48.89%) ទោះបីជាប័ណ្ណ​ឥណទាន​នៅតែមាន​ចំណែក​មួយដ៏តូច ដែលទាបជាង១%។
គុណភាពប្រាក់កម្ចីលក្ខណៈបុគ្គល៖ ឆ្លុះបញ្ចាំងអំពី​លទ្ធភាព​របស់កូនបំណុល​ក្នុងការទូទាត់​តាមថ្ងៃកំណត់។
ទិដ្ឋភាពទូទៅរបស់​ប្រទេស​កម្ពុជានៅ​តែមិនមាន​ការប្រែប្រួល​ខ្លាំងទាក់​ទង​ទៅនឹងប្រាក់​កម្ចីដែល​មិនមាន​ដំណើរការ (៣០ថ្ងៃ) ដែល​ជាប្រាក់​កម្ចីដែល​កូនបំណុល​មិនមានលទ្ធភាព​ទូទាត់​តាមថ្ងៃកំណត់​លើស​ពី 30 ថ្ងៃ (NPL30) ។ វាបានកើន​ឡើង​តិចតួច​ដល់ 1.70% ក្នុងត្រីមាស​នេះ ធៀបនឹង 1.62% ក្នុងត្រីមាសទី ២ ឆ្នាំ២០១៧។
ដូចគ្នាទៅ​នឹងត្រីមាសទី១​ដែរ ស្ទើរតែ 80% នៃប្រជាជនកម្ពុជា​បន្ដប្រើសេវា​ឥណទាន​ពីគ្រឹះស្ថាន​ហិរញ្ញវត្ថុតែមួយ ដែលវាបានកាត់បន្ថយ​ហានិភ័យ​លើការទូទាត់​ប្រាក់ដើម។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ អតិថិជន​​ដែលមាន​គណនីតែមួយ​​​មានចំនួន​70% នៃអតិថិជនសរុប ចំណែកអតិថិជនដែល​មានគណនីចាប់​ពីពីរ​ឡើងមានចំនួន​ត្រឹមតែ​៣០%ប៉ុណ្ណោះ។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន  ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ របស់ ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា “ ទោះបីជា     ទំនោរធ្លាក់ចុះនៃការការស្នើសុំ​ប្រាក់កម្ចីលក្ខណៈបុគ្គល គឺមានលក្ខណៈ​ជារដូវកាល​ក៏ដោយ ក៏យើងឃើញថា ក្នុងត្រីមាសនេះ ចំនួនគណនីឥណទាន​នៅតែមានការ​កើនឡើង ប្រមាណ ៤.១៩% សមាមាត្រនឹង​កំណើន​ទឹកប្រាក់កម្ចី ៦.៥៩%។ ចំណែកឯប្រាក់​កម្ចីមិនដំណើរ​ការ​លើសពី ៣០ ថ្ងៃវិញ ទោះបីជាមានកំណើន​តិចតួចនិង អាចគ្រប់គ្រងបានក្តី ប៉ុន្តែ វាក៏ជាសញ្ញា​មួយសម្រាប់​អោយគ្រប់ស្ថាប័ន   ហិរញ្ញវត្ថុទាំង​អស់គួរ​ចាប់ផ្តើមយក​ចិត្តទុកដាក់​លើគុណភាព​ឥណទាន​របស់ខ្លួន​លើផលិតផលទាំងបី។”

Consumer Credit Index Quarter 2, 2017
According to the CBC’s latest Consumer Credit Index Report, credit application seasonally dropped in the Q2 2017, but better performance than the same period last year. Despite the drop, coastal region saw an increase both credit card and mortgage application. However, the new loan disbursement increased at +4.19% in term of accounts and +6.59% in term of outstanding balance.
The second quarter of this year, credit application saw a moderate drop of -15% compared to the first quarter (+29%), but better than the same quarter last year (-25%). The drop saw in all the 3 categories: credit card application (-18%), personal finance application (-15%), and mortgage application (-8%). Despite the drop in most regions, costal region is the only area which had an increase in credit card application (+100%) and mortgage (+3%).
The number of accounts has slow down its increase by 4.19% while it went up to almost 11% last quarter. The total number of accounts reached 785K as of June 2017, in which personal finance still accounted for the largest share (82.42%) following by mortgage (+10.53%), and credit card (7.06%).
Similarly, the outstanding balance saw a slightly increase of 6.59% after the significant growth in Q1 (+14.97%), which made the balance reach to USD 3.87 billion this quarter. The total outstanding balance was almost shared equally by personal finance (50.24%) and mortgage (48.89%), while credit cards still represent a very small share, less than 1%.
The Cambodian landscape still remains stable regarding non-performing loans, loans for which the debtor has not been able to meet its scheduled payments for more than 30 days (NPL 30). The NPL 30 continued to very little increase from 1.62% in Q1 to 1.70% this quarter.
Regarding multiple relationship loan, it is not different from last quarter, where almost 80% of customers has relation with only one institution, while the rest has relationship with more than one institution. In addition, almost 70% of the customers has only 1 accounts and about 30% has 2 or more than two accounts.
“Although this trend is seasonal, in this quarter, there was an increase in the new account opening at +4.19% in consistent with +6.59% increase in total outstanding balance. In addition, although the non-performing loan 30 days has started little increase, it is still low and manageable, but it can be a sign for all players to be cautious on their loan quality.”  said Mr Sothearoath Oeur, Chief Executive Officer at the CBC.