សន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល ក្នុងត្រីមាសទី៣ ឆ្នាំ២០១៨ ៖ ការស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានការកើនឡើងគ្រប់តំបន់ ចំនួនគណនី និងសមតុល្យនៃឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល បន្តកើនឡើង ស្របពេលដែលឥណទានមិនដំណើរការមិនមានការប្រែប្រួល
កាលបរិច្ឆេទផ្សាយ: ថ្ងៃ​ពុធ វិច្ឆិកា 7th, 2018
រាជធានីភ្នំពេញ  ថ្ងៃទី ០៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៨
យោងតាមរបាយការណ៍ស្ដីពីសន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល របស់ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា បានបង្ហាញថា ចំនួនអ្នកស្នើសុំប្រាក់កម្ចី ក៏ដូចទំហំទឹកប្រាក់ស្នើសុំឥណទានបានចាប់ផ្តើមកើនឡើងមកវិញក្នុងត្រីមាសនេះ បន្ទាប់ពីធ្លាក់ចុះជាលើកដំបូងសម្រាប់ ឆ្នាំ២០១៨ នៅក្នុងត្រីមាសទី២នេះ។ ​ ដូចគ្នាដែរ ចំនួនគណនី និងសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលនៅតែបន្តកើនឡើងក្នុងកម្រិតមធ្យម ធៀបនឹងត្រីមាសមុន។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ ស្ថិតក្នុងស្ថានភាពល្អ អនុបាតមិនសូវខុសគ្នាពីត្រីមាសមុននោះទេ។
ការស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​ បង្ហាញ​អំពីបំណងរបស់អ្នក​ប្រើប្រាស់​ក្នុងការទទួលបានឥណទានក្នុង​​លក្ខណៈជាហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន ប័ណ្ណឥណទាន និង កម្ចីអចលនទ្រព្យ
នៅក្នុងត្រីមាសទី៣ ឆ្នាំ២០១៨ ចំនួននៃការស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលបានកើនឡើងមកវិញចំនួន ២២% រីឯទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំឥណទានក៏បានកើនឡើងក្នុងកម្រិត ១៩% បន្ទាប់ពីធ្លាក់ចុះនៅត្រីមាសទី២។ បើធៀបទៅនឹងអំឡុងពេលដូចគ្នានៃ ឆ្នាំ​២០១៧ ចំនួននៃការស្នើសុំឥណទានបានកើនឡើង២ដង (ត្រីមាសទី៣ឆ្នាំ ២០១៧៖​ +១០%)។ កំណើននេះ គឺដោយសារមានការកើនឡើងចម្បងពីការស្នើសុំប័ណ្ណឥណទាន (៣៩%) ការស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យ (២៤%) និង ការស្នើសុំហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន (២១%)។ ចំពោះទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលដែលមានកំណើន១៩% គឺដោយ សារតែកំណើននៃទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំកម្ចីអលទ្រព្យ (៤១%) ប័ណ្ណឥណទាន (៣៩%) និង កម្ចីលក្ខណៈបុគ្គល (១៤%)។ ក្នុងត្រីមាសនេះ ឃើញថា គ្រប់តំបន់ទាំង៤ មានការកើនឡើងការស្នើសុំកម្ចីលក្ខណៈបុគ្គល។ តំបន់ទំនាប និង ខ្ពង់រាបមានកំណើន ច្រើនជាងគេរហូតដល់ជាង ២០% នៃការស្នើសុំកម្ចីលក្ខណៈបុគ្គល (ត្រីមាសមុន ធ្លាក់ចុះ -១៦% និង -១៤% រៀងគ្នា)។​ ស្រដៀងគ្នានេះដែរ សម្រាប់ការស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យ កត់សម្គាល់ឃើញមានការកើនឡើងខ្ពស់ជាងគេនៅតំបន់ខ្ពង់រាប ចំនួន ៤៦% (ត្រីមាសទី២៖ -២៤%) ហើយនៅតំបន់ផ្សេងៗទៀតកើនឡើងជាង២០%។ វាក៏មានការកត់សម្គាល់ឃើញថា តំបន់ឆ្នេរនិងតំបន់ខ្ពង់រាបមានការកើនឡើងនូវការស្នើសុំប័ណ្ណឥណទានច្រើនជាងគេផងដែរចំនួន ៤៨% និង ៤២% រៀងគ្នា។
ដំណើរការឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលបង្ហាញអំពីស្ថានភាពឥណទានជាក់ស្ដែង រាយការណ៍នៅដំណាច់ត្រីមាស។
គិតត្រឹមត្រីមាសទី៣នេះ ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុបនៅតែបន្តកើនឡើងលើសពីត្រីមាសមុនបន្តិច ចំនួន +៦.២៦%ធៀបនឹងត្រីមាសមុនដែលមានកំណើនត្រឹម +៥.៦២%។  គិតត្រឹមតំណាច់ត្រីមាសនេះ ចំនួនគណនីសម្រាប់វិស័យឥណទានសរុបបានកើនឡើងដល់ ២.៨៨លានគណនី ដែលក្នុងនោះ ៣៥.១៩% គឺជាចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប ស្មើនឹង ១.០១លានគណនី (ត្រីមាសមុនមាន ៩៥៥ពាន់គណនី)។ កំណើននេះត្រូវបានកត់សម្គាល់ឃើញមានការកើនឡើងនៅគ្រប់តំបន់ទាំង៤ នៅពេលដែលតំបន់ទន្លេសាបនិងខ្ពង់រាបមានការកើនឡើងលើសពី ៦%។​ហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួននៅតែមានចំណែកច្រើនជាងគេ ៨០.៧៥% ក្នុងចំណោមឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប បន្ទាប់មកគឺ កម្ចី​អចលនទ្រព្យដែលមានចំណែក ១១.៦៤% និង​ប័ណ្ណឥណទាន មានចំណែកស្មើនឹង ៧.៦០%​, គឺប្រហាក់ប្រហែលនឹងត្រីមាសមុន។​ ចំណែករបស់កម្ចី​អចលនទ្រព្យកើនឡើងស្របនឹងកំណើនចំនួនគណនីរបស់ផលិតផលនេះ ​+៧.១២% នៅពេលដែលកំណើនគណនីរបស់កម្ចីលក្ខណៈបុគ្គល និង ប័ណ្ណឥណទានមានចំនួន ​+៦.២៣% និង  +៥.២១% រៀងគ្នា។
ដូចគ្នានឹងចំនួនគណនីដែរ សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប​បានកើនឡើង +៩.៥០% ប្រហែលជិតព២ដង ធៀបនឹងត្រីមាសមុនដែលមានកំណើន +៥.០៨%។ ​កំណើននេះបានធ្វើអោយស​មតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប កើនឡើងដល់ ៥.៦៥ប៊ីលាន ស្នើរនឹង ២៩.៣២% នៃសមតុល្យឥណទានទីផ្សារសរុប។ សមតុល្យហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន និង កម្ចី​អចលនទ្រព្យ​មានចំណែកប្រហែលគ្នានៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប គឺ ៥០.៧៤% និង ៤៨.៤៦% រៀងគ្នា, នៅពេលដែល    ប័ណ្ណឥណទាននៅតែមានចំណែកមួយដ៏តូចត្រឹមតែ​០.៨០%។ វាគួរអោយចាប់អារម្មណ៍ក្នុងត្រីមាសនេះ ផលិតផលទាំងបី មានកំណើនសមតុល្យលើស ៩%ធៀបនឹងត្រីមាសមុន។ រាជធានីភ្នំពេញនៅតែនាំមុខគេ ដោយមានកម្រិតសមតុល្យឥណទានធំជាងគេរហូតដល់ ៤៩% នៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប ធ្វើអោយតំបន់ទំនាបកណ្តាលទាំងមូលចូលរួមចំណែករហូតដល់ ៧៦%។ ខេត្តកណ្តាលដែលមានសមតុល្យធំជាងគេទីពីរមានចំណែកត្រឹមតែ ៧.២២% បន្ទាប់មកគឺខេត្ត សៀមរាប និង កំពង់ស្ពឺដែលមានចំណែកប្រហែលគ្នាប្រមាណ ៦.២៧% និង ៥.៦៨% រៀងគ្នា។​
គុណភាពឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​ ឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីលទ្ធភាពទូទាត់សងរបស់កូនបំណុលទៅតាមថ្ងៃកំណត់។
គិតត្រឹមត្រីមាសទី៣នេះ ឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ (NPL 30) មិនមានការប្រែប្រួលគួរអោយកត់សម្គាល់នោះទេ គឺ ១.៣២% ប្រហាក់ប្រហែលនឹងត្រីមាសមុនដែរ​(១.៣០%)។ បើមើលក្នុងតំបន់ទាំង៤ យើងឃើញថា ឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ (NPL 30) មានកម្រិតក្រោម ២% ប៉ុណ្ណោះ បើទោះបីជាកំណើននៃសមតុល្យឥណទានមិនដំណើរការ លើសពី ៣០ថ្ងៃ(NPL 30’s Amount Change) មានចំនួនជិត ១០% ធៀបនឹងត្រីមាសទី២ក៏ដោយ។ តំបន់ខ្ពង់រាប មានកំណើននៃសមតុល្យឥណទានមិនដំណើរការខ្ពស់ជាងគេគឺ ២០.៤%ធៀបនឹងត្រីមាសទី២ ប៉ុន្តែកម្រិតឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ (NPL 30) ត្រឹមតែ ១.៨៨% ប៉ុណ្ណោះ (កើនឡើងតិចតួចធៀបនឹងត្រីមាសទី២៖ ១.៧៤%)។ រាជធានីភ្នំពេញ ជាតំបន់ដែលមានសមតុល្យឥណទានជិតពាក់កណ្តាលនៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប មានឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ ត្រឹមតែ ១.២៧% ទាបជាងត្រីមាសមុន (១.៣៥%)។​ ខេត្តព្រះសីហនុ មានឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ (NPL 30) ទាបជាងគេ ត្រឹមតែ ០.៥០% បើទោះបីជាសមតុល្យឥណទានរបស់វាស្មើនឹង ៣% នៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប។
កម្ចីច្រើនស្ថាប័ន៖ សំដៅទៅលើអតិថិជនដែលមានគណនីឥណទានច្រើន ឬបានប្រើប្រាស់ឥណទានជាមួយស្ថាប័ន​ហិរញ្ញ​វត្ថុ​លើសពី​មួយ​ ក្នុងពេលជាមួយគ្នា (សំដៅលើឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលតែប៉ុណ្ណោះ)។
យើងសង្កេតឃើញថាមិនទាន់មានភាពខុសប្លែកពីត្រីមាសមុនៗនៅឡើយ​ ភាគច្រើនអតិថិជនមានឥណទានតែមួយដែលមានរហូតដល់ ៦៧.២២% នៃអតិថិជនឥណទានបុគ្គលសរុប ទោះបីជាមានកម្រិតទាបជាងត្រីមាសមុនបន្តិចបណ្ណោះ ជាហេតុធ្វើអោយមានការកើនឡើងអតិថិជនដែលមានចំនួនឥណទានពីរ ​(២៤.១៧%) និង បីគណនី ​​(៦.៦៩%)។  អតិថិជនដែលមានទំនាក់ទំនងតែមួយស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតចម្បងក្នុងទីផ្សារនេះរហូតដល់ ៧៨.៥៦% នៃអតិថិជនឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុបធ្លាប់ចុះបន្តិចធៀបនឹងត្រីមាសមុនដែរ( ត្រីមាសទី២៖ ៧៩.៩១%)។
“បន្ទាប់ពីត្រីមាសមុនដែលមានការឈប់សម្រាកច្រើន យើងឃើញពីកំណើននៃចំនួននៃការស្នើសុំឥណទានលក្ចណៈបុគ្គលមានការកើនឡើងមកវិញក្នុងត្រីមាសនេះ ពី -១៥% មក ២២%។ លើសពីនេះ យើងក៏ឃើញថា ចំនួនគណនី និង សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានកំណើនក្នុងកម្រិតមធ្បម (កើនដល់ ១.០១លានគណនី និង ៥.៦៥ប៊ីលានដុល្លារ)។ មិនមានការប្រែប្រួលទេសម្រាប់ឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ គឺត្រឹមតែ ១.៣២%ប៉ុណ្ណោះ នេះបញ្ជាក់អោយឃើញពីស្ថានភាពដ៏ល្អ នៃទីផ្សារឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលក្នុងប្រទេសប្រកបដោយគុណភាពឥណទានដែលបានអនុម័ត” លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា៕
ដើម្បីអានរបាយការណ៍លម្អិត សូមចុចទីនេះ
ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា
លោក ផៃ សុផល ប្រធានផ្នែកទីផ្សារ
ទូរសព្ទ៖ +855 86 999 760
អ៊ីមែល៖ s.phay@creditbureau.com.kh
កំណត់សម្គាល់សម្រាប់និពន្ធនាយក
• របាយការណ៍ពេញលេញមាននៅក្នុងសារនេះ
• អំពីការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (CBC)
ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជាជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងការផ្ដល់ព័ត៌មានឥណទាន ឧបករណ៍វិភាគ និងសេវាកម្មរាយការណ៍ដល់ធនាគារ ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនផ្ដល់ប្រាក់កម្ចី ប្រតិបត្តិករឥណទាន និងអ្នកប្រើប្រាស់នានាក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
CBC ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងខែមិនា ឆ្នាំ​២០១២ ដោយមានការគាំទ្រពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) សមាគមធនាគារនៃកម្ពុជា (ABC) សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) និងក្រុមប្រឹក្សាហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC)។
CBC ជំរុញឱ្យលំនឹងសេដ្ខកិច្ចកាន់តែប្រសើរឡើងដោយផ្ដល់ទិន្នន័យទាន់ហេតុការណ៍និងត្រឹមត្រូវដល់អ្នកប្រើប្រាស់ និងឧស្សាហកម្មដែលជួយក្នុងការគ្រប់គ្រងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនៃធុរកិច្ចរបស់ពួកគេ។ យើងជួយធុរកិច្ចក្នុងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យនៃឥណទាន ការពារការក្លែងបន្លំ និងការធ្វើសេចក្ដីសម្រេចចិត្តដោយស្វ័យប្រវត្តិ។ CBC ក៏ជួយបុគ្គលប្រើប្រាស់ក្នុងការត្រួតពិនិត្យរបាយការណ៍ឥណទានរបស់ពួកគាត់ដើម្បីធានាថាពួកគាត់អាចទទួលបានប្រាក់កម្ចី និងហិរញ្ញវត្ថុ និងការពារខ្លួនពីការក្លែងបន្លំអត្តសញ្ញាណ។
CBC ជាសម្ព័ន្ធអាជីវកម្មរវាង Credit Bureau Holding Cambodia (តំណាងដោយ ABC និង CMA)​ និង Equifax Cambodia Holding Pte. Limited (ECH) ដែលមានការិយាល័យឥណទាននាំមុខគេផ្នែកប្រតិបត្តិការទូទាំងសាកលលោក។ ECH ជាក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មដែលបានបង្កើតឡើងជាសម្ព័ន្ធអាជីវកម្មរវាង Asia Credit Bureau Holdings Pte Ltd (ACB) និងជាក្រុមហ៊ុនដែលមានការិល័យស្ថិតនៅប្រទេសសិង្ហបុរី និង ក្រុមហ៊ុន Equifax Company ។

• Number of loan increased by +6.26%
According to the CBC’s latest Consumer Credit Index Report, credit application saw a pick-up in this quarter after dropping in Q2, 2018, which was double compared to the same quarter last year. Likewise, the total accounts and outstanding of consumer credit moderately grew compared to previous quarter, while non-performing loan 30 days (NPL 30) remained the same as of Q3, 2018.
Consumer Credit Application: represents the intention of consumers to acquire credit in term of Personal Finance, Credit Card, and Mortgage
In Q3, 2018 Consumer Credit application improved to +22% in number and +19% in amount compared to Q2, 2018. This growth of number of credit application was double compared to the same period in 2017, which was +10%. The increase was mainly driven by Credit Card application (+39%), Mortgage application (24%), and Personal finance (21%). Mortgage application was the main contribution in the increase of amount of credit application, contributed by +41%, following by Credit Card (39%), and Personal finance (14%). Interestingly, all products saw growth in all regions. Plain and Plateau regions contributed more than 20% growth in personal finance (previous quarter: -16% and -14% accordingly). Similarly, Mortgage application saw highest increase in Plateau region (+46% Vs. Q2, 2018: -24%), following by more than 20% in the other 3 regions while Coastal and Plain regions were the key contribution to Credit Card Application with the growth of 48% and 42% accordingly.
Consumer Credit Performance: indicates the situation of actual Consumer Credit as of the reporting quarter
As of this quarter, the total number of account grew by +6.26%, slightly increase from previous quarter which was +5.62%. As of this Q3, 2018, total industry loan account reached 2.88 million of which total Consumer Credit account was 1.01M (vs 955K Q2, 2018) represented 35.19% of total industry loan account. This growth saw in all regions where Tonle Sap and Plain contributed more than 6%. Personal Finance still accounted for the largest share in Consumer Credit account of 80.75% followed by Mortgage 11.64%, and Credit Card 7.60%. These proportions remained very similar to previous quarter. Mortgage’s share looked bigger due to the growth of +7.12% in number of account. At the same time, Personal Finance and Credit Card grew at +6.23% and +5.21% respectively.
Reflecting number of account’s performance, the outstanding balance saw an increase of +9.50%, almost twice as the growth in previous quarter (Q2, 2018: +5.08%). This increase made the outstanding balance reached to USD 5.65 billion at the end of the quarter represented 29.32% of total loan in the market. Personal Finance and Mortgage almost shared the same proportion of the total Consumer Credit outstanding which was 50.74% and 48.46% respectively, while Credit Card accounted for the smallest share of 0.80%. Interestingly, this quarter saw the similar contribution of the three products to the outstanding growth which were more than 9%. Phnom Penh represented almost 49% of total Consumer Credit outstanding book that made Plain region shared up to nearly 76% of total book. Kandal shared only 7.22% as the 2nd largest province followed by Siem Reap & Kampong Speu similarly shared of 6.27% and 5. 68% respectively.
Non-performing loans 30 days (NPL 30) remained similar to previous quarter (Q2, 2018: 1.30%) and in region level, the NPL 30 days was below 2%, though the NPL amount changed was almost 10% increase compared to Q2, 2018. Across the 4 regions, Plateau saw the highest changes of NPL 30 amount (+20.4%) compare to previous quarter despite the NPL 30 rate was just 1.88%, slightly increased from last quarter (Q2, 2018: 1.74%). Phnom Penh, whose share almost half of the outstanding, noted the good improvement on its NPL 30 (Q3: 1. 27% Vs. Q2: 1.35% Vs. Q1: 1.57%). Preah Sihanouk’s NPL 30 was the lowest as of this quarter (Q3: 0.50%) while its share of 3% of the total outstanding book.
Multiple Loan Relationship: referring to customers who hold many loan accounts or/and split their loans with more than one financial institutions at the point of reporting time (Consumer Credit only)
No difference from previous quarters where the majority still remained with customers holding one loan account, which was 67.22% as of September 2018; though, slightly dropped compared to last quarter while noticed bigger portions of customers holding two accounts and three accounts which were 24.17% and 6.69% respectively. Total customers who hold at only one institution remained significant in this market of 78.56% of the total Consumer Credit customers, which just slightly decreased similar to last quarter (80.30%).
“after the long holiday in Quarter 2, the consumer credit application saw seasonally growth again this quarter from -15% to 22%. In addition, the total consumer credit account continued to increase moderately to 1.01 million accounts and USD 5.65 Billion in term of outstanding. The NPL 30 was very similar to previous quarter, which was around 1.30%, telling the good health of the consumer credit market.” said Mr. Sothearoath Oeur, Chief Executive Officer of Credit Bureau Cambodia.