សន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល៖ ត្រីមាសទី ១ ឆ្នាំ ២០២១ ចេញផ្សាយនៅ ខែ ​​​​​មេសា ឆ្នាំ ២០២១
យោងតាមទិន្នន័យក្នុងត្រីមាសទី១ នៃឆ្នាំ២០២១ សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​បានបង្ហាញពី​កំណើនជាលំដាប់​ ក្នុងនោះ​សមតុល្យឥណទាន​និង​ចំនួន​គណនី​ឥណទាន​មាន​ភាព​វិជ្ជមា​ន​គួរ​ឲ្យ​កត់សម្គាល់។ ទន្ទឹមនឹងនេះ កំណើននៃការស្នើសុំឥណទានបុគ្គលមានការថមថយ ដោយសារតែការស្នើសុំឥណទានគិតជាទឹកប្រាក់ បានធ្លាក់ចុះ បើទោះជាចំនួនពាក្យស្នើសុំឥណទាននៅបន្តកំណើនក៏ដោយ។ ជាចុងក្រោយ គុណភាពនៃឥណទានបុគ្គលមានការថមថយ ដោយសារតែទំហំទឹកប្រាក់នៃឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃ (30+DPD)  បានកើនឡើងនៅគ្រប់តំបន់ ជាមួយ​នឹង​ការកើនឡើង​ខ្លាំងជាងគេ​នៅតំបន់ខ្ពង់រាប​និងក្នុងប្រភេទឥណទានអលនទ្រព្យ។
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលកើនឡើងជារួម +១១%
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យកើនឡើងច្រើនជាងគេគឺ​ +១៥%ប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន រួមជាមួយពាក្យស្នើសុំឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន កើនឡើង​ +១១%។​ ចំណែកឯការស្នើរសុំប័ណ្ណឥណទានមានការធ្លាក់ចុះ -៣០%។
ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុបកើនឡើង​ +២,០៥% ដែលនាំអោយចំនួនគណនីសរុបកើនដល់ ១,៣០ លាន។
សមតុល្យសរុបកើនឡើង​ +៦,៤៤%  ឈានដល់ ១០,៣៩ ពាន់លានដុល្លារនៅចុងត្រីមាសនេះ។
ឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ (30+DPD) មានការកើនឡើងបន្តិច​ដល់ ២,២៤%។ អតិថិជនភាគច្រើននៅតែមានការប្រើប្រាស់កម្ចីតែមួយស្ថាប័ន ហើយមានគណនីឥណទានតែមួយគណនី។
នៅត្រឹមត្រីមាសទី១ នៃឆ្នាំ២០២០នេះ ចំនួនអតិថិជនដែលព្យាយាមស្នើសុំឥណទានក្នុងទម្រង់៣ផ្សេងៗគ្នាដូចជា ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (Personal Finance)  , ប័ណ្ណឥណទាន (Credit Cards) និងកម្ចីអចលនទ្រព្យ (Mortgage) បានកើនឡើងជារួម​ +១១%។ទំហំនៃការកើនឡើងខ្លាំងជាងគេគឺការស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យដែលកើនឡើងដល់ទៅ ​ +១៥%,​ ដែលក្នុងនេះការកើនឡើងខ្ពស់បំផុតមានចំនួន +៤៦%  ដែលស្ថិតនៅក្នុងតំបន់ឆ្នេរ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ការស្នើសុំកម្ចីផ្ទាល់ខ្លួន មានការកើនឡើងទៅដល់​+១១%។​ ចំណែកឯការស្នើសុំ​ប័ណ្ណឥណទានវិញ​ មានការធ្លាក់ចុះចំនួន​៣០%។
យ៉ាងណាក៏ដោយ នៅត្រីមាសដដែលនេះ ភាគរយនៃការស្នើសុំឥណទានគិតជាចំនួនទឹកប្រាក់ បានធ្លាក់ចុះចំនួន -៦%​ បើទោះជាភាគរយនេះមានកំណើនវិជ្ជមានកាលពីត្រីមាសមុន (ឆ្នាំ២០២០ ត្រីមាសទី៤: ២៥%)​ ហើយកាលពីត្រីមាសទី១ដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២0 ក៏ភាគរយនេះមានកំណើនវិជ្ជមាន (ឆ្នាំ២០២០ ត្រីមាសទី១: ១,៣%)។​ នេះដោយសារតែមានការធ្លាក់ចុះនៃចំនួនពាក្យស្នើសុំគ្រប់ប្រភេទដូចជា៖​ ​ប័ណ្ណឥណទា​ន (-២៣%) ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (-៦%) និងកម្ចី​អ​ចលនទ្រព្យ ​(-៤%)។
គិតត្រឹមខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានការកើនឡើងចំនួន +២,០៥% ប្រៀបពីត្រីមាសមុនដែលធ្វើអោយចំនួនគណនីនៅទូទាំងប្រទេសកើនឡើងទៅដល់ ១,៣០ លាន។ ក្នុងចំណោមចំនួននេះ ៨០,៩២% ជាឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន ខណៈដែលចំណែកតូចជាងនេះគឺ កម្ចីអចលនទ្រព្យ (១១%) និង  កម្ចីប័ណ្ណឥណទាន (៨,០៩%)។ ការកើនឡើងនេះត្រូវបានគេមើលឃើញនៅក្នុងតំបន់ចំនួន ៤ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា +៥,២% នៅតំបន់​ខ្ពង់រាប, +៣,២% នៅតំបន់ឆ្នេរ​,​ ហើយ +១,៩%នៅតំបន់បឹងទន្លេសាប និងតំបន់​វាល​ទំនាប។
ចំណែកឯសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល ក៏បានបន្តកើនឡើង​ជាលំដាប់ក្នុងកម្រិត+៦,៤៤% គិតត្រឹមពីខែមីនា ឆ្នាំ២០២១​។ នៅចុងត្រីមាសនេះសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានចំនួន ១០,៣៩ ពាន់លានដុល្លារ។
បើទោះបីជា​ ចំនួនគណនី​​នៃកម្ចី​អចលនទ្រព្យមាន​ចំនួន​ត្រឹម​ ១១% នៃ​ចំនួន​គណនី​សរុប កម្ចីអចលនទ្រព្យមានលើសពីពាក់       កណ្តាលនៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប (៥១,៧២%) ចំណែកឯ សមតុល្យឥណទានហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួនមានចំណែក ៤៧,៦៨%។ សមតុល្យប័ណ្ណឥណទានមានចំណែកតូចគឺត្រឹមតែ០,៦០% ប៉ុណ្ណោះ។ និយាយជារួម សមតុល្យឥណទានមានកំណើនវិជ្ជមាននៅគ្រប់តំបន់​ទាំងអស់ដូចជា តំបន់ខ្ពង់រាប +៩,៩%​ តំបន់ទំនាប +៦,៣% តំបន់ទន្លេរសាប +៦,០% និង តំបន់ឆ្នេរ +៨,៤%។
អនុបាទ 30+DPD មានការកើនឡើងពី ១,៩១% ដល់ ២,២៤ក្នុងត្រីមាសទី១នេះ។ ក្នុងចំណោមផលិតផលទាំងបីនោះ ផលិតផលដែលមាន អនុបាទ ៣០+DPD ខ្ពស់បំផុតគឺ ប័ណ្ណឥណទាន ជាមួយនឹងការកើនឡើងដល់ ៤,៣៦%។
ចំនួនសមតុល្យឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃ មានការកើនឡើងជារួម ២៥% នៅទូទាំងតំបន់។ កំណើនដែលច្រើនជាងគេនៃចំនួនទឹកប្រាក់ឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃគឺនៅ ​តំបន់ខ្ពង់រាប​ដែលមានការកើនឡើងចំនួន +៤៣%។ បន្ថែម​ពីនេះ​ តំបន់ទំនាបមានការកើនឡើងចំនួន​ +២៩%, តំបន់ឆ្នេរមាន​ការកើនឡើង +២៧%, ហើយតំបន់ទន្លេសាបមានការកើនឡើងចំនួន​ +​១១%។
ចំនួនអតិថិជនដែលមានកម្ចីតែមួយស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតខ្ពស់គឺ៧៣,៦៣%នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។ ចំណែកឯអតិថិជន​​ដែលមានកម្ចីច្រើនស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតទាបដដែលត្រឹម ២៦,៣៧%។
អតិថិជនប្រើប្រាស់ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលដែលមានគណនីចំនួន ១ មាន ៦១,០១% ​ អ្នកមានគណនីឥណទានចំនួន ២ មានចំនួន ២៧.២៣% អ្នកដែលមានគណនីឥណទានចំនួន ៣​ មានចំនួន ៨,៧៣% ហើយអ្នកដែលមានគណនីឥណទានចំនួន ៣ឬ ច្រើនមានចំនួន ៣,០៣% នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ខូ អិលធីឌីមានប្រសាសន៍ថា «នៅក្នុងត្រីមាសទី១ នៃឆ្នាំ២០២១នេះ ដំណើរការទីផ្សារឥណទានបុគ្គលនៅកម្ពុជានៅតែរក្សារបានភាពរឹងមាំ ដោយសារតែការស្នើរសុំ​ និងដំណើរការឥណទានប្រចាំត្រីមាសនៅតែមានកំណើនជាបន្តបន្ទាប់។ យ៉ាងណាមិញ អនុបាទនៃគណនីប្រាក់កម្ចីជាមួយនឹងការសងយឺត ៣០ ថ្ងៃហួសកាលបរិច្ឆេទកំណត់ បានកើនឡើងដល់២,២៤%​ ដែលបង្ហាញពីការធ្លាក់ចុះបន្តិចនៃគុណភាពឥណទាន។

Published Date: Saturday May 8th, 2021
Consumer credit data in Q1 2021 indicates that Consumer Credit Performance​ showed consistent improvement as both loan balance and the number of loan accounts sustained positive growth. Meanwhile, the growth in Consumer Credit Applications slowed down compared to previous quarter as amount of credit enquiry dropped despite the rise in the number of credit enquiries. Finally, there was a drop in Credit quality as the amount of late repayments 30 days past their due date (30+ DPD) increased across all regions with the highest increase in Plateau region and mortgage category.
Consumer credit applications increased overall by +11%.
The most significant increase was reported in mortgage applications surging +15% from the previous quarter, followed by +11% increase in personal finance applications. Meanwhile, there was -30% decline in credit card applications compared to previous quarter.
The total number of credit accounts saw a marginal increase by +2.05% bringing it to 1.30 million accounts.
Outstanding balance grew by +6.44% to reach $10.39 billion by the end of the quarter.
30+DPD as a ratio of the total balance rose to 2.24%.
In the first quarter of 2021, the number of consumers attempting to acquire credit in three different forms – Personal Finance, Credit Card, or Mortgage increased moderately in overall with the rate of +11%.  The largest increase was in mortgage applications which increased by +15% with the highest increase of +46% in the Coastal region. Personal finance applications increased by +11% whereas credit card applications decreased by -30%.
However, the percentage change in the loan amount sought through credit application fell by -6% despite positive growth last quarter (2020 Q4: 25%) as well as in the same quarter in previous year (2020 Q1: 1.3%). This was due to the drop in application amounts across all product types—credit card -23%, personal finance -6%, and mortgage -4%.
As of March 2021, the number of consumer loan accounts increased by +2.05% from the previous quarter, resulting in the total number of loan accounts throughout the country going up to 1.30 million. Out of this number, 80.92% comprised of personal finance loans while a much smaller share was recorded for mortgage loans (11%) and credit card loans (8.09%). This increase was seen in all 4 regions of the Kingdom, +5.2% in Plateau, +3.2% in Coastal, +1.9% in Tonle Sap and Plain regions.
Consumer loan balance continued to rise, increasing at +6.44% as of March 2021. By the end of the quarter, there was a total of $10.39 billion outstanding consumer loan balance.
Although the number of mortgage loan accounts shares only 11% of total loan accounts, in terms of amount, it captured more than half of the total consumer outstanding loan balance with the share of 51.72%, whereas personal finance loans accounted for 47.68%. The share of credit card loans in terms of its outstanding balance remained low at 0.60%. In overall, loan balance saw a positive growth in all regions – Plateau +9.9%, Plain +6.3%, Tonle Sap +6.0%, and Coastal +8.4%.
The instance of 30+DPD increased to 2.24% this quarter from 1.91% in the last quarter of 2020. Of all the three products, credit card had the highest 30+DPD with the ratio of 4.36%.
The 30+ DPD amount recorded an overall increase of +25% across the regions. The largest increase in 30+ DPD amount was seen in Plateau region with a surge of +43%. In addition, Plain, Coastal, and Tonle Sap regions saw increasing rate of +29%, +27%, and +11% respectively.
The number of customers who held credit accounts with only one financial institution remained high at 73.63% of all customers. The remaining​ share of 26.37% represented those having relationship with multiple financial institutions.
The share of the number of customers holding only one loan account stood at 61.01%; those holding two accounts made up 27.23%; those holding three accounts made up 8.73%; and those with three or more accounts were only 3.03% of the entire credit customer base.
“In the first quarter of 2021, the performance of consumer credit market was relatively strong with consistent quarter-on-quarter growth in credit applications and credit performance”, said Mr. Oeur Sothearoath, CEO of CBC. He added that “However, the 30+ DPD ratio rose to 2.24%indicating a drop in credit quality”.