សន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល៖ ត្រីមាសទី ១ ឆ្នាំ ២០២២ ចេញផ្សាយនៅ ខែ ឧសភា ឆ្នាំ ២០២២
សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​ សម្រេចបាននូវ​កំណើន​ដ៏រឹងមាំ​ ដោយសមតុល្យឥណទាន​ និងចំនួនគណនីឥណទាន ​មានការកើនឡើងក្នុងគ្រប់តំបន់។ ចំណែកឯ ចំនួននៃការស្នើសុំឥណទានបុគ្គលវិញ​ មានការកើន​ឡើងតិចតួចក្នុងត្រីមាសចុងក្រោយនេះ បើប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន។ ជាចុងក្រោយ គុណភាពនៃឥណទានបុគ្គលដែលវាស់វែងដោយអនុបាតនៃឥណទានសំណងយឺតលើសពី៣០ថ្ងៃ (30+DPD) មានភាពប្រសើរជាងមុន ដោយអនុបាតបានធ្លាក់ចុះយ៉ាងគំហុកនៅគ្រប់តំបន់។
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលកើន​ឡើង​ជារួម ១៧%
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំកម្ចីប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនកើន​ឡើងចំនួន ​ ១៦% ប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន។ ការស្នើរសុំប័ណ្ណឥណទានកើនឡើងចំនួន +០២% និងពាក្យស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យ កើនឡើងចំនួន ​ +២៤%។​
ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុបមានការកើនឡើងគួរសម ចំនួន​ +២,៦៨% ដែលនាំអោយចំនួនគណនីសរុបមានចំនួន ១,៣៥៩លាន។
សមតុល្យសរុបកើនឡើង​ +៥,០៨%  ឈានដល់ ១២,៥០ ពាន់លានដុល្លារនៅចុងត្រីមាសនេះ។
អនុបាតនៃឥណទានសំណងយឺតលើសពី ៣០ថ្ងៃ (30+DPD) មានការកើន​ឡើង​ដល់ ២,៣៥%។ អតិថិជនភាគច្រើននៅតែមានការប្រើប្រាស់កម្ចីតែមួយស្ថាប័ន ហើយមានគណនីឥណទានតែមួយគណនី។
បង្ហាញអំពីបំណងរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ក្នុងការទទួលបានឥណទានក្នុងលក្ខណៈជា ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនប័ណ្ណឥណទាន និង កម្ចីអចលនទ្រព្យ។
នៅត្រឹមដើម​ត្រីមាស នៃឆ្នាំ២០២២នេះ ចំនួនអតិថិជនដែលព្យាយាមស្នើសុំឥណទានក្នុងទម្រង់៣ផ្សេងៗគ្នាដូចជា ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (Personal Finance) ប័ណ្ណឥណទាន (Credit Cards) និងកម្ចីអចលនទ្រព្យ (Mortgage) បានកើន​ឡើង​ជារួម​ ​១៧%។ ពាក្យស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យ កើនឡើងចំនួន ​ ២៤%ដែលក្នុងនេះតំបន់ទន្លេសាបមាន​ការ​កើន​ខ្ពស់បំផុតចំនួន​ +​៤៦%។ ការស្នើរសុំប័ណ្ណឥណទាន និងការស្នើសុំកម្ចីប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន ជាមួយគ្នានេះដែរការកើន​ឡើង​ចំនួន +​២% និង +១៦%​។
បម្រែបម្រួលជាភាគរយទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំឥណទាន ក៏មានការធ្លាក់​ចុះគឺចំនួន -៣%​ ដែលចំនួននេះទាបជាងកាលពីត្រីមាសមុន (ឆ្នាំ២០២១ ត្រីមាសទី៤: +៤%)​ និងខ្ពស់ជាងកាលពីត្រីមាសដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២១ (ឆ្នាំ២០២១ ត្រីមាសទី១: -៦%)។​ នេះដោយសារតែមានការធ្លាក់ចុះនៃទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំកម្ចី​អចលន​ទ្រព្យ -៨% និងការ​ស្នើ​សុំ​កម្ចី​​ប្រើ​ប្រាស់​ផ្ទាល់​ខ្លួន​​ -១% ខណៈពេលដែលការស្នើសុំ​ប័ណ្ណឥណទា​នមានការកើន​ឡើង​ ២៨%។
គិតត្រឹមខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានការកើនឡើងគួរសម ចំនួន +២,៦៨% ប្រៀបពីត្រីមាសមុនដែលធ្វើអោយចំនួនគណនីនៅទូទាំងប្រទេសសរុបមានចំនួន ១,៣៩ លាន។ ក្នុងចំណោមចំនួននេះ ៧៩,៥០% ជាឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន ខណៈចំណែកតូចជាងនេះគឺកម្ចីប័ណ្ណឥណទាន(៨,៤%) និងកម្ចីអចលនទ្រព្យ (១២,១%) ។ កំណើននេះត្រូវបានគេមើលឃើញនៅក្នុងគ្រប់តំបន់ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (+៤,៣% នៅតំបន់​ខ្ពង់រាប +​៣,៩%​ នៅតំបន់ឆ្នេរ +៣,០% នៅតំបន់ទំនាប និង +១,៣% នៅតំបន់ទន្លេសាប)។
សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល ក៏បានបន្តកើនឡើង​ជាលំដាប់ក្នុងកម្រិត +៥,០៨% គិតត្រឹមពីខែមីនា ឆ្នាំ២០២២​។ នៅចុងត្រីមាសនេះ សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានចំនួន ១២,៥០ ពាន់លានដុល្លារ។
បើទោះបីជា​ ចំនួនគណនី​​នៃកម្ចី​អចលនទ្រព្យមាន​​ត្រឹមតែ​ ១២,១០% នៃ​ចំនួន​គណនី​សរុប កម្ចីអចលនទ្រព្យមានលើសពីពាក់       កណ្តាលនៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប ៥៤,៤% ចំណែកឯ សមតុល្យឥណទានប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនមានចំណែក ៤៤,៩%។ សមតុល្យប័ណ្ណឥណទានមានចំណែកតូចគឺត្រឹមតែ០,៦៧%ប៉ុណ្ណោះ។ និយាយជារួម សមតុល្យឥណទានមានកំណើនវិជ្ជមាននៅគ្រប់តំបន់​ទាំងអស់ដូចជា តំបន់ខ្ពង់រាប +៧,៧% តំបន់ឆ្នេរ +៧,៣% តំបន់ទំនាប +៥,១%​ និង តំបន់ទន្លេសាប +៤,១%។
អនុបាទ 30+DPD កើន​ឡើង​ពី ៣,០៣%នៅត្រីមាសទី៤ ២០២១ ដល់ ២,៣៥% ក្នុងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២។ ក្នុងចំណោមផលិតផលទាំងបីនោះ ផលិតផលដែលមាន អនុបាទ ៣០+DPD ខ្ពស់បំផុតគឺ ប័ណ្ណឥណទាន ជាមួយនឹងអនុបាតចំនួន ៥,៣០%។
ចំនួនសមតុល្យឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃ មានការកើន​ឡើង​ជារួម ២១% នៅទូទាំងតំបន់។ ការកើន​ឡើងដែលច្រើនជាងគេនៃចំនួនទឹកប្រាក់ឥណទានសំណងយឺតលើសពី៣០ថ្ងៃគឺនៅ ​តំបន់ឆ្នេរដែលបានកើន​ឡើងចំនួន ៦៦%, តំបន់ទំនាបកើន​ឡើង​ចំនួន ២៨%  តំបន់ខ្ពង់រាបចំនួន​ ១៨% ហើយតំបន់ទន្លេសាបមានការកើន​ឡើង​ចំនួន​ ២៣%។
ចំនួនអតិថិជនដែលមានកម្ចីតែមួយស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតខ្ពស់គឺ ៧២,២១%នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។ ចំណែកឯអតិថិជន​​ដែលមានកម្ចីច្រើនស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតទាបដដែលត្រឹម ២៧,៧៩%។
អតិថិជនប្រើប្រាស់ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលដែលមានគណនីចំនួន ១ មាន ៥៩,៦២%, ​ អ្នកមានគណនីឥណទានចំនួន ២ មានចំនួន ២៧.៦០% អ្នកដែលមានគណនីឥណទានចំនួន ៣​ មានចំនួន ៩,៣២% ហើយអ្នកដែលមានគណនីឥណទានច្រើនជាង៣ មានចំនួន ៣,៤៦% នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ខូ អិលធីឌីមានប្រសាសន៍ថា “តម្រូវការពាក្យស្នើសុំឥណទានបុគ្គលមានការថមថយបន្តិច។ យ៉ាងណាក៏ដោយ សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលនៅតែរក្សារបាននូវកំណើនរឹងមាំ ជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃចំនួនគណនី និងសមតុល្យកម្ចីក្នុងត្រីមាសចុងក្រោយ បើប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន”។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា គុណភាពកម្ចីមានភាពប្រសើរឡើង ជាមួយនឹងការកើន​ឡើងនៃអនុបាទនៃគណនីប្រាក់កម្ចីជាមួយនឹងការសងយឺត ៣០ ថ្ងៃហួសកាលបរិច្ឆេទកំណត់ ពី ២,០៣ក្នុងត្រីមាសមុន មកដល់២,៣៥%ក្នុងត្រីមាសនេះ។
Mr. Prashanta Pradhan
ទូរសព្ទ៖+855 86 999 790
អ៊ីមែល៖ P.Pradhan@creditbureau.com.kh
CBC ជាសម្ព័ន្ធអាជីវកម្មរវាង ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីតប្យូរ៉ូ​ ហូលឌិញ (ក​​ម្ពុជា​​) ​អ៊ិលធីឌី (CHBC) និង ក្រុមហ៊ុន Equifax (Cambodia Holdings) Pte Limited​ (ECH)។ CHBC គឺជា​ក្រុមហ៊ុន​ដែលមានការរួមបញ្ចូលគ្នានៃ សមាគមន៍ធនាគារកម្ពុជា សមាគមន៍មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ធនាគារអេស៊ីលីដា ធនាគារសហពាណិជ្ជ ក.អ និង ធនាគារពាណិជ្ជទីមួយ។ ECH គឺជាក្រុមហ៊ុន​​ដែលត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ដោយ​​ការ​បណ្តាក់​​ទុន​រួមគ្នា​​ រវាងក្រុមហ៊ុន Credit Bureau Asia Holdings Pte Ltd (មានមូលដ្ឋាននៅប្រទេសសិង្ហបុរី)និង ក្រុមហ៊ុន Equifax (​​មានមូលដ្ឋាន​​នៅ​​សហរដ្ឋ​អាមេរិក) ដែលឈានមុខគេក្នុងដំណើរការ ការិយាល័យឥណទាន។

Published Date: Friday May 6th, 2022
Consumer Credit Performance showed strong improvement as both number of loan account and loan balance recorded positive growth across the regions. Consumer Credit Applications​​ increased in this last quarter, compared to the previous ones, in terms of number of application. Last but not least, loan quality as measured by 30+ DPD ratio improved significantly as the ratio rose across the regions.
Consumer credit applications increased overall by 17%.
The rise was reported in personal finance applications increasing +16% from the previous quarter. For credit card application and mortgage application, there were increase of +0.2% and +24%, respectively.
The total number of loan accounts saw a moderate increase by +2.68% bringing it to around 1.39 million accounts.
Outstanding balance grew by +5.08% to reach $12.50 billion by the end of the quarter.
30+DPD as a ratio of the total balance moderately increase to 2.35%.
In the first quarter of 2022, the number of consumers attempting to acquire credit in three different forms – Personal Finance, Credit Card, or Mortgage increased in overall with the rate of 17%.  The rise was found in mortgage application which rose by 24% with the largest rise of +46% in the Tonle Sap region. Nevertheless, credit card application and personal finance rose by +0.2% and +16%, respectively.
The percentage change in the loan amount sought through credit application went down by -3% which is significantly lower than that of the last quarter (2021 Q4: +4%) and higher than the same quarter in previous year (2021 Q1: -6%). The drop was due to the changes in application amount of mortgage by -8% and personal finance by -1%. There was +28% increase in credit card application amount. .
As of March 2022, the number of consumer loan accounts moderately increased by +2.68% from previous quarter, resulting in 1.39 million total number of loan accounts throughout the country. Out of this number, 79.5% comprised of personal finance loan accounts while a much smaller share was recorded for credit card loans (8.4%) ​and mortgage loans (12.1%).  This increase was seen in all regions of the Kingdom (+4.3% in Plateau, +3.9% in Coastal, +3.0% in Plain, and +1.3% in Tonle Sap region).
Consumer loan balance continued to rise, increasing at +5.08% as of March 2022. By the end of the quarter, there was a total of $12.50 billion outstanding consumer loan balance.
Although mortgage loan shares only 12.1% of total loan accounts, in terms of amount it captured more than half of the total consumer outstanding loan balance with the share of 54.4%, whereas Personal Finance loans accounted for 44.9%. The share of credit card loans in terms of its outstanding balance remained low at 0.67%. In overall, loan balance saw a positive growth in all regions – Plateau +7.7%, Coastal +7.3%, Plain +5.1%, and Tonle Sap +4.1%.
The instance of 30+DPD increased to 2.35% in this quarter from 2.03% in the fourth quarter of 2021. Of all the three products, credit card has the highest 30+DPD with the ratio of 5.30%.
The 30+ DPD amount recorded an overall increase of 21% across the regions. The largest increase in 30+ DPD amount was seen in Coastal region with a rise of 66%, followed by plateau region with an increase of 28%, Tonle Sap region and Plain regions with the increase of 23% and 18%, respectively.
The number of customers who held credit accounts with only one financial institution remained high at 72.21% of all customers. The remaining​ share of 27.79% represented those having relationship with multiple financial institutions.
The share of the number of customers holding only one loan account stood at 59.62%; those holding two accounts made up 27.60%; those holding three accounts made up 9.32%; and those with more than 3 accounts were only 3.46% of the entire credit customer base.
“The demand for consumer credit was higher in terms of the number of applications. Consumer credit performance remained strong with an increase in both number of loan account and loan balance in this quarter, compared to the previous ones”, said Mr. Oeur Sothearoath, CEO of CBC. He added that loan quality reduced with a moderate increase in 30+ DPD ratio​ from 2.03% in last quarter 2021 to 2.35% in this first quarter of 2022.