សន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល៖ ត្រីមាសទី ២ ឆ្នាំ ២០២១ ចេញផ្សាយនៅ ខែ កក្កដា ឆ្នាំ ២០២១
ធៀបនឹងត្រីមាសមុន សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​ សម្រេចបាននូវ​កំណើន​បន្តិចបន្តួច​ ដោយសមតុល្យឥណទាន​ ​មានអត្រាបម្រែបម្រួល​វិជ្ជមា​ន​។ ប្រហាក់ប្រហែលនឹងត្រីមាសដូចគ្នានេះក្នុងឆ្នាំមុនៗដែរ ការស្នើសុំឥណទានបុគ្គលមានការថមថយ​ ដែលនេះបង្ហាញថា ក្នុងកំឡុងត្រីមាសទីពីរប្រចាំឆ្នាំ​ តម្រូវការមានការធ្លាក់ចុះ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ចំនួនគណនីកម្ចី ក៏បានធ្លាក់ចុះនៅគ្រប់តំបន់សំខាន់ៗផងដែរ លើកលែងតែតំបន់ខ្ពង់រាបប៉ុណ្ណោះ។ គុណភាពនៃឥណទានបុគ្គលមានការថមថយ វាស់វែងដោយកំណើនវិជ្ជមាននៃអនុបាតនៃឥណទានសំណងយឺតលើសពី៣០ថ្ងៃ (30+DPD)។
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលធ្លាក់ចុះជារួម -៣៤%
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំកម្ចីសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនធ្លាក់ចុះ ច្រើនជាងគេគឺ​ -៣៤% ប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន រួមជាមួយនឹងការធ្លាក់ចុះនៃចពាក្យស្នើសុំឥណទានអចលនទ្រព្យចំនួន ​ -៣២%។​ ចំណែកឯការស្នើរសុំប័ណ្ណឥណទានមានការធ្លាក់ចុះ -២៥% បើធៀបនឹងត្រីមាសមុន។
ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុបមានការធ្លាក់ចុះចំនួន​ -០,៤០% ដែលនាំអោយចំនួនគណនីសរុបមានចំនួន ១,៣០ លាន។
សមតុល្យសរុបកើនឡើង​ +៣,៤២%  ឈានដល់ ១០,៣៧៥ ពាន់លានដុល្លារនៅចុងត្រីមាសនេះ។
អនុបាតនៃឥណទានសំណងយឺតលើសពី ៣០ថ្ងៃ (30+DPD) មានការកើនឡើងបន្តិច​ដល់ ២,៥៧%។ អតិថិជនភាគច្រើននៅតែមានការប្រើប្រាស់កម្ចីតែមួយស្ថាប័ន ហើយមានគណនីឥណទានតែមួយគណនី។
នៅត្រឹមត្រីមាសទី២ នៃឆ្នាំ២០២០នេះ ចំនួនអតិថិជនដែលព្យាយាមស្នើសុំឥណទានក្នុងទម្រង់៣ផ្សេងៗគ្នាដូចជា ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (Personal Finance)  , ប័ណ្ណឥណទាន (Credit Cards) និងកម្ចីអចលនទ្រព្យ (Mortgage) បានធ្លាកចុះជារួម​ ៣៤%។ ទំហំនៃការធ្លាក់ចុះខ្លាំងជាងគេ គឺការស្នើសុំកម្ចីសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន ដែលបានថយចុះចំនួន​៣៤%,​ ដែលក្នុងនេះតំបន់ទំនាបទទួលរងការធ្លាក់ចុះខ្ពស់បំផុត គិតជាភាគរយមានចំនួន ​៣៧%។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ការស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យ មានការថមថយចំនួន​ -៣២%។​ ចំណែកឯការស្នើសុំ​ប័ណ្ណឥណទានវិញ​ មានការធ្លាក់ចុះចំនួន​២៥%។
ជាមួយគ្នានេះដែរ នៅត្រីមាសដដែលនេះ ភាគរយទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំឥណទាន បានធ្លាក់ចុះចំនួន -៣៥%​ ដែលចំនួននេះខ្ពស់ជាងកាលពីត្រីមាសមុន (ឆ្នាំ២០២១ ត្រីមាសទី១: -៦%)​ តែទាបជាងកាលពីត្រីមាសទី២ដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២0 (ឆ្នាំ២០២០ ត្រីមាសទី២: -៤៧%)។​ នេះដោយសារតែមានការធ្លាក់ចុះនៃទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំគ្រប់ប្រភេទដូចជា៖​ ​ប័ណ្ណឥណទា​ន (-២៧%) ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (-៣៩%) និងកម្ចី​អ​ចលនទ្រព្យ ​(-១៧%)។
គិតត្រឹមខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១ ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានការធ្លាក់ចុះចំនួន –,៤០% ប្រៀបពីត្រីមាសមុនដែលធ្វើអោយចំនួនគណនីនៅទូទាំងប្រទេសសរុបមានចំនួន ១,៣០ លាន។ ក្នុងចំណោមចំនួននេះ ៨០,៤៦% ជាឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន ខណៈដែលចំណែកតូចជាងនេះគឺ កម្ចីអចលនទ្រព្យ (១១,២៦%) និង  កម្ចីប័ណ្ណឥណទាន (៨,២៧%)។ ការថមថយនេះត្រូវបានគេមើលឃើញនៅក្នុងគ្រប់តំបន់ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (-១,៤% នៅតំបន់​ឆ្នេរ, ០,៤% នៅតំបន់ទំនាប និងតំបន់ទន្លេសាប) លើកលែងតែនៅតំបន់ខ្ពង់រាបមានការកើនឡើងចំនួន​ +២,២%។
ចំណែកឯសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល ក៏បានបន្តកើនឡើង​ជាលំដាប់ក្នុងកម្រិត +៣,៤២% គិតត្រឹមពីខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១​។ នៅចុងត្រីមាសនេះសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានចំនួន ១០,៧៥ ពាន់លានដុល្លារ។
បើទោះបីជា​ ចំនួនគណនី​​នៃកម្ចី​អចលនទ្រព្យមាន​ចំនួន​ត្រឹម​ ១១,២៦% នៃ​ចំនួន​គណនី​សរុប កម្ចីអចលនទ្រព្យមានលើសពីពាក់       កណ្តាលនៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប (៥២,៤៧%) ចំណែកឯ សមតុល្យឥណទានហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួនមានចំណែក ៤៦,៩៣%។ សមតុល្យប័ណ្ណឥណទានមានចំណែកតូចគឺត្រឹមតែ០,៦០% ប៉ុណ្ណោះ។ និយាយជារួម សមតុល្យឥណទានមានកំណើនវិជ្ជមាននៅគ្រប់តំបន់​ទាំងអស់ដូចជា តំបន់ខ្ពង់រាប +៤,៤%​ តំបន់ទំនាប +៣,៦% តំបន់ទន្លេរសាប +២,៧% និង តំបន់ឆ្នេរ +៣,៤%។
អនុបាទ 30+DPD មានការកើនឡើងពី ២,២៤% ដល់ ២,៥៧ ក្នុងត្រីមាសទី២នេះ។ ក្នុងចំណោមផលិតផលទាំងបីនោះ ផលិតផលដែលមាន អនុបាទ ៣០+DPD ខ្ពស់បំផុតគឺ ប័ណ្ណឥណទាន ជាមួយនឹងការកើនឡើងដល់ ៥,៨៣%។
ចំនួនសមតុល្យឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃ មានការកើនឡើងជារួម ១៨% នៅទូទាំងតំបន់។ កំណើនដែលច្រើនជាងគេនៃចំនួនទឹកប្រាក់ឥណទានសំណងយឺតលើសពី៣០ថ្ងៃគឺនៅ ​តំបន់ទន្លេសាប​ដែលមានការកើនឡើងចំនួន +៦៤%។ បន្ថែម​ពីនេះ​ តំបន់ទំនាប និងតំបន់ខ្ពង់រាបមានការកើនឡើងចំនួន​ +១៨%, ហើយតំបន់ទន្លេសាបមានការកើនឡើងចំនួន​ +​១០%។
ចំនួនអតិថិជនដែលមានកម្ចីតែមួយស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតខ្ពស់គឺ ៧៣,៦៦%នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។ ចំណែកឯអតិថិជន​​ដែលមានកម្ចីច្រើនស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតទាបដដែលត្រឹម ២៦,៣៤%។
អតិថិជនប្រើប្រាស់ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលដែលមានគណនីចំនួន ១ មាន ៦១,០៩% ​ អ្នកមានគណនីឥណទានចំនួន ២ មានចំនួន ២៧.២៥% អ្នកដែលមានគណនីឥណទានចំនួន ៣​ មានចំនួន ៨,៦៩% ហើយអ្នកដែលមានគណនីឥណទានច្រើនជាង៣ មានចំនួន ២,៩៧% នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ខូ អិលធីឌីមានប្រសាសន៍ថា “ដូចគ្នាទៅនឹងឆ្នាំមុនៗដែរ ទីផ្សារឥណទានបុគ្គលនៅក្នុងត្រីមាសទីពីរ តែងមានការថមថយចុះ។ យ៉ាងណាមិញ ទំហំនៃការធ្លាក់ចុះនៃកំណើនការស្នើរសុំឥណទានទាំងចំនួន និងទំហំទឹកប្រាក់ មានកម្រិតទាបជាងកាលពីត្រីមាសដូចគ្នានេះ ក្នុងឆ្នាំ២០២០ ដែលជាឆ្នាំចាប់ផ្តើមទទួលរងឥទ្ធិពលដោយការរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ ១៩។ អនុបាទនៃគណនីប្រាក់កម្ចីជាមួយនឹងការសងយឺត ៣០ ថ្ងៃហួសកាលបរិច្ឆេទកំណត់ បានកើនឡើងដល់២,៥៧%​ ដែលបង្ហាញពីការធ្លាក់ចុះបន្តិចនៃគុណភាពឥណទានធៀបនឹងត្រីមាសមុន។”

Published Date: Friday July 30th, 2021
Compared to previous quarter, Consumer Credit Performance saw only a marginal growth indicated by positive change in loan balance. Similar to same quarter in previous years, Consumer Credit Applications declined, showing relatively slower demand in the second quarter of the year. Meanwhile, the number of loan accounts dropped in all regions except Plateau. Loan quality reported a drop as measured by rising 30+ DPD ratio.
Consumer credit applications decreased overall by -34%.
The most significant decrease was reported in personal finance applications dropping -34% from the previous quarter, followed by -32% decrease in mortgage applications. Meanwhile, there was -25% decline in credit card applications compared to previous quarter.
The total number of credit accounts saw a marginal decline by -0.40% bringing it to around 1.30 million accounts.
Outstanding balance grew by +3.42% to reach $10.75 billion by the end of the quarter.
30+DPD as a ratio of the total balance rose to 2.57%.
In the second quarter of 2021, the number of consumers attempting to acquire credit in three different forms – Personal Finance, Credit Card, or Mortgage fell in overall with the rate of -34%.  The largest drop was found in Personal Finance applications which decreased by -34% with the highest decline of -37% in the Plain region. Mortgage applications decreased by -32% whereas credit card applications fell by -25%.
Meanwhile, the percentage change in the loan amount sought through credit application also went down by -35% which is significantly higher than that of last quarter (2021 Q1: -6%) yet relatively lower compared to same quarter in previous year (2020 Q2: -47%). This was due to the drop in application amounts across all product types—Personal Finance -39%, Credit Card -27%, and Mortgage -17%.
As of June 2021, the number of consumer loan accounts slightly decreased by -0.40% from previous quarter, resulting in 1.30 million total number of loan accounts throughout the country. Out of this number, 80.46% comprised of personal finance loans while a much smaller share was recorded for mortgage loans (11.26%) and credit card loans (8.27%). This drop was seen in all regions of the Kingdom (-1.4% in Coastal, and -0.4% in Pain and Tonle Sap regions) except Plateau region with the positive growth rate of +2.2%.
Consumer loan balance continued to rise, increasing at +3.42% as of June 2021. By the end of the quarter, there was a total of $10.75 billion outstanding consumer loan balance.
Although mortgage loan shares only 11.26% of total loan accounts, in terms of amount it captured more than half of the total consumer outstanding loan balance with the share of 52.47%, whereas Personal Finance loans accounted for 46.93%. The share of credit card loans in terms of its outstanding balance remained low at 0.60%. In overall, loan balance saw a positive growth in all regions – Plateau +4.4%, Plain +3.6%, Coastal +3.4%, and Tonle Sap +2.7%.
The instance of 30+DPD increased to 2.57% in this quarter from 2.24% in the first quarter of 2021. Of all the three products, credit card had the highest 30+DPD with the ratio of 5.83%.
The 30+ DPD amount recorded an overall increase of +18% across the regions. The largest increase in 30+ DPD amount was seen in Coastal region with a surge of +64%. In addition, Plain and Plateau regions saw increasing rate of +18%, whereas Tonle Sap saw +10% increase.
The number of customers who held credit accounts with only one financial institution remained high at 73.66% of all customers. The remaining​ share of 26.34% represented those having relationship with multiple financial institutions.
The share of the number of customers holding only one loan account stood at 61.09%; those holding two accounts made up 27.25%; those holding three accounts made up 8.69%; and those with more than 3 accounts were only 2.97% of the entire credit customer base.
“Similar to previous years, credit market in the second quarter normally slowed down. However, the drop in quarter-on-quarter growth of both number and amount of credit application is smaller compared to same quarter in 2020 when we witnessed major impact from the onset of the global pandemic”, said Mr. Oeur Sothearoath, CEO of CBC. He added that “The 30+ DPD ratio continue to rise to 2.57% indicating a drop in credit quality comparing quarter-on-quarter”.