សន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល៖ ត្រីមាសទី ៣ ឆ្នាំ ២០២០
សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​បានបង្ហាញពី​កំណើនទាំង​ព្រម​ រួមមាន​សមតុល្យឥណទាន​និង​ចំនួន​គណនី​ឥណទាន​ដែលមាន​ភាព​វិជ្ជមា​ន​គួរ​ឲ្យ​កត់សម្គាល់។ ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំឥណទានបុគ្គលបានកើនឡើងទៅគ្រប់​ផលិតផលទាំងអស់​​ និង​គ្រប់តំបន់នៅក្នុងត្រីមាសនេះ។ ចំនួនគណនីឥណទានបានកើនឡើងស្ទើរតែគ្រប់តំបន់ទាំងអស់ លើកលែងតែតំបន់ឆ្នេរដែលជាកន្លែងដែលមានការធ្លាក់ចុះ។ ទំហំទឹកប្រាក់នៃឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃ (30+DPD)  បានធ្លាក់ចុះនៅគ្រប់តំបន់ទាំងអស់ជាមួយ​នឹង​ការធ្លាក់​ចុះ​ខ្លាំង​នៅតំបន់ទន្លេសាប​​ និងតំបន់ខ្ពង់រាប។
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលកើនឡើងជារួម +៥៣%
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យកើនឡើង​ +៨៧%ប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន រួមជាមួយពាក្យស្នើសុំឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន កើនឡើង​ +៥២% និង +៥០% នៃកម្ចី​អ​ចលនទ្រព្យ។
ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុបកើនឡើង​ +០,២៨% ដែលនាំអោយចំនួនគណនីនៅសល់ ១,២៧ លាន។
សមតុល្យសរុបកើនឡើង​ +៤,៣៥%  ឈានដល់ ៩,១១ ពាន់លានដុល្លារនៅចុងត្រីមាសនេះ។
ឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ (30+DPD) មានការធ្លាក់ចុះបន្តិចមកត្រឹម ២,៤២%។ អតិថិជនភាគច្រើននៅតែមានការប្រើប្រាស់កម្ចីតែមួយស្ថាប័ន ហើយមានគណនីឥណទានតែមួយគណនី។
ប័ណ្ណឥណទាន និង កម្ចីអចលនទ្រព្យ ។
នៅត្រឹមត្រីមាសទី៣ នៃឆ្នាំ២០២០នេះចំនួនអតិថិជនដែលព្យាយាមស្នើសុំឥណទានក្នុងទម្រង់៣ផ្សេងៗគ្នាដូចជា ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (Personal Finance)  , ប័ណ្ណឥណទាន (Credit Cards) និងកម្ចីអចលនទ្រព្យ (Mortgage) បានកើនឡើងជារួម​ +៥៣%  ។
ទំហំនៃការកើនឡើងខ្លាំងជាងគេគឺការស្នើសុំបើកប័ណ្ណឥណទានដែលកើនឡើងដល់ទៅ ​ +៨៧%,ជាមួយនឹងការកើនឡើងខ្ពស់បំផុត +១៦៥%  នៅក្នុងតំបន់ឆ្នេរ។ ការស្នើសុំកម្ចីផ្ទាល់ខ្លួន និង កម្ចីអចលនទ្រព្យមានការកើនឡើងទៅដល់​+៥២% និង​+៥០%  ។
ការផ្លាស់ប្តូរភាគរយនៃប្រាក់កម្ចីដែលបានស្វែងរកតាមរយៈការស្នើសុំឥណទានក៏បានកើនឡើង+៥៧%, ដែលជាចំនួនមួយខ្ពស់ជាងការកើនឡើងក្នុងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន (ឆ្នាំ ២០១៩ ត្រីមាសទី ៣: ១១%)។ នេះដោយសារតែការកើនឡើងនៃចំនួនពាក្យស្នើសុំគ្រប់ប្រភេទ៖ ប័ណ្ណឥណទាន (+១២៣%) ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (+៦១%) និង
​កម្ចី​អ​ចលនទ្រព្យ​ (+៣៩%) បើប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន។
គិតត្រឹមខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២០ ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានការកើនឡើងតិចតួច+០,២៨%ពីត្រីមាសមុនដែលធ្វើ
អោយចំនួនគណនីនៅទូទាំងប្រទេសកើនឡើងនៅត្រឹម ១,២៧ លានដុល្លារ។ ក្នុងចំណោមចំនួននេះ៨១,១២%  ជាឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនខណៈដែលចំណែកតូចជាងនេះគឺ កម្ចីអចលនទ្រព្យ (១០,៥៨%) និង  កម្ចីប័ណ្ណឥណទាន (៨,៣០%)។ ការកើនឡើងនេះត្រូវបានគេមើលឃើញនៅក្នុងតំបន់ចំនួន ៣ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា +៣,២%នៅតំបន់ខ្ពង់រាប +០,៧%នៅ តំបន់បឹងទន្លេសាប និង  +០,៣% នៅតំបន់ឆ្នេរ បានធ្លាក់ចុះនៃចំនួនគណនីឥណទាន-០,៩%។
ចំណែកឯសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល ក៏បានបន្តកើនឡើង​ជាលំដាប់ក្នុងកម្រិត+៤,៣៥% គិតត្រឹមពីខែ កញ្ញា
ឆ្នាំ ២០២០​។ នៅចុងត្រីមាសនេះសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលចំនួន ៩,១១ ពាន់លានដុល្លារ។
កម្ចីអចលនទ្រព្យមានលើសពីពាក់កណ្តាលនៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប ៥១,៥១% ចំណែកឯ សមតុល្យ
ឥណទានហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួនមានចំណែក ៤៧,៩០%។ បើទោះបីជា​ ចំនួនគណនី​​នៃកម្ចី​អចលនទ្រព្យមាន​ចំនួន​ត្រឹម​ ១០,៥៨% នៃ​ចំនួន​គណនី​សរុប,​ ក៏ប៉ុន្តែ​ចំនួន​នេះ​មាន​ទំហំ​ច្រើន​ជាង​ពាក់​កណ្តាល​នៃ​សមតុល្យឥណទាន​​សរុប។​សមតុល្យប័ណ្ណឥណទានមានចំណែកតូចគឺត្រឹមតែ០,៥៨% ប៉ុណ្ណោះ។ និយាយជារួម កំណើនវិជ្ជមាន មាននៅតំបន់ទំនាប +៥,១% តំបន់ឆ្នេរ +៣,៤% តំបន់ខ្ពង់រាប +២,៥%និង តំបន់ទន្លេសាប +១,៥%. ។
បានមកពីអនុបាទនៃគណនីឥណទានជាមួយនឹងការសងយឺត ៣០ ថ្ងៃហួសកាលបរិច្ឆេទកំណត់ ដែលជា30+ DPD។ វាបង្ហាញពីលទ្ធិភាពនៃការបង់សង និង ហានិភ័យនៃការខកខាននៅក្នុងត្រីមាស។
អនុបាទ 30+DPD មានការធ្លាក់ចុះមកត្រឹម ២,៤២% ក្នុងត្រីមាសនេះ ពី២,៦៤%ក្នុងត្រីមាសទី២។ ក្នុងចំណោមផលិតផលទាំងបីនោះ ផលិតផលដែលមាន អនុបាទ ៣០+DPD ខ្ពស់បំផុតគឺ ប័ណ្ណឥណទាន ជាមួយនឹងការកើនឡើងដល់ ៥,២១%។
ចំនួនសមតុល្យឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃ មានការធ្លាក់ចុះជារួម -៥% នៅទូទាំងតំបន់។ កំណើនដែលច្រើនជាងគេនៃចំនួនទឹកប្រាក់ឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃគឺនៅតំបន់ទន្លេសាបនិង​តំបន់ខ្ពង់រាប​ដែលមាន​ការធ្លាក់ចុះ -៧%។
បន្ថែម​ពីនេះ​ តំបន់ឆ្នេរ​​ និងតំបន់ទំនាបមាន​ការ​ធ្លាក់ចុះ -៦%និង​-៤%។
ចំនួនអតិថិជនដែលមានកម្ចីតែមួយស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតខ្ពស់គឺ៧៣,៩៩%នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។ ចំណែកឯអតិថិជន​​ដែលមានកម្ចីច្រើនស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតទាបដដែលត្រឹម ២៦,០១%។
អតិថិជនប្រើប្រាស់ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលដែលមានគណនីចំនួន ១ មាន ៧៣,៩៩% អ្នកមានគណនីឥណទានចំនួន២ មាន ២០,៩២% ​ហើយអ្នកមានគណនីឥណទានចំនួន៣មាន៤,៤៥%  ហើយអ្នកមានគណនីឥណទានចំនួន៣ឬច្រើនមាន ០,៦៤% នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ខូ អិលធីឌីមានប្រសាសន៍ថា «នៅក្នុងត្រីមាសនេះ
ទីផ្សារឥណទានមានភាពវិជ្ជ​មាន បន្ទាប់ពីមា​នការថយចុះការពីត្រីមាសមុន។ លោកបានបន្ថែមថា“ ការកើនឡើងបណ្តាលមកពីកំណើននៃ ពាក្យស្នើសុំឥណទាន និងដំណើរការឥណទាននៅក្នុងទីផ្សារ​ជាលក្ខណៈបុគ្គល ,ទោះបីជាមានការកើនឡើងនៃ
អនុបាទនៃគណនីប្រាក់កម្ចីជាមួយនឹងការសងយឺត ៣០ ថ្ងៃហួសកាលបរិច្ឆេទកំណត់ប៉ុន្តែវានៅតែទាបត្រឹម ២,៤២%នៃគ្រប់​តំបន់ទាំង​អស់​នៃ​ព្រះ​រាជាណាចក្រកម្ពុជា។

Consumer Credit Index Report: Quarter 3, 2020
Consumer Credit Performance showed strong improvement as both loan balance and the number of loan accounts recorded positive growth. The number of consumer credit applications significantly increased for all product groups and across all regions in this quarter. The number of loan accounts increased across all regions besides the Coastal Region where there was a marginal decline. The amount of late repayments 30 days past their due date (30+ DPD) reduced across all regions with the highest decline in Tonle Sap and Plateau regions.
Consumer Credit applications increased overall by +53%.
The most significant increase was reported in credit card applications surging +87% from the previous quarter, followed by +52% increase in personal finance applications and +50% rise in mortgage applications.
The total number of credit accounts saw a marginal increase by +0.28% bringing it to sharp 1.27 million accounts.
Outstanding balance grew by +4.35% to reach $9.11 billion by the end of the quarter.
Consumer Credit Quality
30+DPD as a ratio of the total balance was reduced to 2.42%.
In the third quarter of 2020, the number of consumers attempting to acquire credit in three different forms- Personal Finance, Credit Card, and Mortgage all increased significantly, with an overall rise of +53%.
The largest increase was in credit card applications which increased by +87% with the highest increase of +165% in the coastal region. Personal finance applications and Mortgage applications increased by +52% and +50% respectively.
The percentage change in the loan amount sought through credit application also increased by +57%, significantly greater than the increase in the same period last year (2019 Q3: 11%). This was due to the increase in application amounts across all categories – credit card (+123%), personal finance (+61%), and mortgage (+39%), compared to last quarter.
As of September 2020, the number of consumer loan accounts slightly increased by +0.28% from the previous quarter, resulting in the total number of loan accounts around the country going up to $1.27 million. Out of this number, 81.12% comprised of personal finance loans while a much smaller share was recorded for mortgage loans (10.58%) and credit card loans (8.30%). This increase was seen in 3 regions of the Kingdom, +3.2% in Plateau, +0.7% in Tonle Sap, and +0.3% in Plain while the Coastal region saw a decrease of -0.9% in loan accounts.
Consumer loan balance continued its rise, increasing at +4.35% as of September 2020. By the end of the quarter, there was a total of $9.11 billion outstanding consumer loan outstanding balance.
Mortgage loans captured more than half of the total consumer outstanding loan balance with 51.51% share while personal finance loans accounted for 47.90%. Although the number of mortgage loan accounts accounted for only 10.58% of the total loan accounts, in terms of amount, it took up more than half of the total loan balance. Credit card loans continued to maintain low share of outstanding balance at 0.58%. Overall, the kingdom saw positive growth in all regions – Plain +5.1%, Coastal +3.4%, Plateau +2.5%, and Tonle Sap +1.5%.
The instance of 30+ DPD reduced to 2.42% this quarter from 2.64% in Q2. Of all the three products, 30+ DPD ratio was the highest for credit card with 5.21%.
The 30+ DPD amount recorded an overall reduction of -5% across the regions. The largest improvement in 30+ DPD amount was seen in Tonle Sap and Plateau regions with drop of -7%. Moreover, Coastal and Plain regions fell by -6% and -4% respectively.
The number of customers who hold credit accounts with only one financial institution remained high at 73.99% of all customers while the share of the number of customers holding relationship with multiple financial institutions remained far lower at 26.01%.
The share of the number of customers holding only one loan account stood at 73.99%; those holding two accounts made up 20.92%; those holding three accounts made up only 4.45%; and those with three or more accounts were 0.64% of the entire credit customer base.
“The consumer credit market showed positive improvement this quarter after slowdown in the previous quarter”, said Mr. Oeur Sothearoath, CEO of CBC. He added that “Despite the growth in credit applications and credit performance in consumer credit market, 30+ DPD improved to 2.42% recording drop across all regions in the kingdom.”