សន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល៖ ត្រីមាសទី ៣ ឆ្នាំ ២០២១ ចេញផ្សាយនៅ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២១
សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​ សម្រេចបាននូវ​កំណើន​ដ៏រឹងមាំ​ ដោយសមតុល្យឥណទាន​ និងចំនួនគណនីឥណទាន ​មានការកើនឡើងក្នុងគ្រប់ប្រភេទឥណទាន និងគ្រប់តំបន់។ ប្រហាក់ប្រហែលនឹងគ្នានេះដែរ ការស្នើសុំឥណទានបុគ្គលក៏មានការកើនឡើងគួរអោយកត់សំគាល់នៅគ្រប់ប្រភេទឥណទាន​​​ និងគ្រប់តំបន់ផងដែរ។ ជាចុងក្រោយ គុណភាពនៃឥណទានបុគ្គលដែលវាស់វែងដោយអនុបាតនៃឥណទានសំណងយឺតលើសពី៣០ថ្ងៃ (30+DPD) មានភាពប្រសើរជាងមុន ដោយអនុបាតបានធ្លាក់ចុះយ៉ាងគំហុកនៅតំបន់ឆ្នេរ បើទោះបីជានៅតំបន់បីផ្សេងទៀត អនុបាតមានការកើនឡើងក៏ដោយ។
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលកើនឡើងជារួម +៣៨%
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យមានការកើនឡើង ច្រើនជាងគេគឺ​ +៣៩% ប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន រួមជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃពាក្យស្នើសុំឥណទានប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន និងការស្នើរសុំប័ណ្ណឥណទានចំនួន ​ +៣៨%។​
ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុបមានការកើនឡើងគួរសម ចំនួន​ +១,៦៥% ដែលនាំអោយចំនួនគណនីសរុបមានចំនួន ១,៣២ លាន។
សមតុល្យសរុបកើនឡើង​ +៥,៨៤%  ឈានដល់ ១១,៣៧ ពាន់លានដុល្លារនៅចុងត្រីមាសនេះ។
អនុបាតនៃឥណទានសំណងយឺតលើសពី ៣០ថ្ងៃ (30+DPD) មានការធ្លាក់ចុះបន្តិច​ដល់ ២,៥៦%។ អតិថិជនភាគច្រើននៅតែមានការប្រើប្រាស់កម្ចីតែមួយស្ថាប័ន ហើយមានគណនីឥណទានតែមួយគណនី។
បង្ហាញអំពីបំណងរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ក្នុងការទទួលបានឥណទានក្នុងលក្ខណៈជា ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន ប័ណ្ណឥណទាន និង កម្ចីអចលនទ្រព្យ។
នៅត្រឹមត្រីមាសទី៣ នៃឆ្នាំ២០២១នេះ ចំនួនអតិថិជនដែលព្យាយាមស្នើសុំឥណទានក្នុងទម្រង់៣ផ្សេងៗគ្នាដូចជា ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (Personal Finance)  , ប័ណ្ណឥណទាន (Credit Cards) និងកម្ចីអចលនទ្រព្យ (Mortgage) បានកើនឡើងជារួម​ +៣៨%។ ទំហំនៃការកើនឡើងខ្ពស់ជាងគេ គឺការស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យ ដែលបានកើនឡើងចំនួន​ ​+៣៩%,​ ដែលក្នុងនេះតំបន់ទំនាបមានកំណើនខ្ពស់បំផុត គិតជាភាគរយមានចំនួន ​+៤៧%។ ការស្នើសុំកម្ចីប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន និងការស្នើរសុំប័ណ្ណឥណទានមានកំណើនចំនួន​ +៣៨% ជារួម។​
ជាមួយគ្នានេះដែរ​ បម្រែបម្រួលជាភាគរយទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំឥណទាន ក៏មានការកើនឡើងដែរ គឺចំនួន +៤៥%​ ដែលចំនួននេះខ្ពស់ជាងកាលពីត្រីមាសមុន (ឆ្នាំ២០២១ ត្រីមាសទី២: -៣៥%)​ តែទាបជាងកាលពីត្រីមាសទី១ដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២0 (ឆ្នាំ២០២០ ត្រីមាសទី៣: +៥៧%)។​ នេះដោយសារតែមានការកើនឡើងនៃទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំគ្រប់ប្រភេទដូចជា៖​ ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (+៤២%) ​ប័ណ្ណឥណទា​ន (+៦៣%) និងកម្ចី​អ​ចលនទ្រព្យ ​(+៥៦%)។
គិតត្រឹមខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១ ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានការកើនឡើងគួរសម ចំនួន +១,៦៥% ប្រៀបពីត្រីមាសមុនដែលធ្វើអោយចំនួនគណនីនៅទូទាំងប្រទេសសរុបមានចំនួន ១,៣២ លាន។ ក្នុងចំណោមចំនួននេះ ៨០,០៩% ជាឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន ខណៈចំណែកតូចជាងនេះគឺកម្ចីអចលនទ្រព្យ (១១,៦០%) និងកម្ចីប័ណ្ណឥណទាន (៨,៣០%)។ កំណើននេះត្រូវបានគេមើលឃើញនៅក្នុងគ្រប់តំបន់ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (+៤,១% នៅតំបន់​ខ្ពង់រាប, +២,៣% នៅតំបន់ទំនាប, +​១,៨%​ នៅតំបន់ឆ្នេរ និង +០,២% នៅតំបន់ទន្លេសាប)។
សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល ក៏បានបន្តកើនឡើង​ជាលំដាប់ក្នុងកម្រិត +៥,៨៤% គិតត្រឹមពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២១​។ នៅចុងត្រីមាសនេះសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានចំនួន ១១,៣៧ ពាន់លានដុល្លារ។
បើទោះបីជា​ ចំនួនគណនី​​នៃកម្ចី​អចលនទ្រព្យមាន​​ត្រឹមតែ​ ១១,៦០% នៃ​ចំនួន​គណនី​សរុប កម្ចីអចលនទ្រព្យមានលើសពីពាក់       កណ្តាលនៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប (៥៣,៥៤%) ចំណែកឯ សមតុល្យឥណទានប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនមានចំណែក ៤៥,៨៣%។ សមតុល្យប័ណ្ណឥណទានមានចំណែកតូចគឺត្រឹមតែ០,៦២% ប៉ុណ្ណោះ។ និយាយជារួម សមតុល្យឥណទានមានកំណើនវិជ្ជមាននៅគ្រប់តំបន់​ទាំងអស់ដូចជា តំបន់ទំនាប +៦,៥%​ តំបន់ឆ្នេរ +៥,៨% តំបន់ខ្ពង់រាប +៤,៥% និង តំបន់ទន្លេសាប +២,៩%។
អនុបាទ 30+DPD ធ្លាក់ចុះពី ២,៥៧%នៅត្រីមាសទី២ ដល់ ២,៥៦% ក្នុងត្រីមាសទី៣នេះ។ ក្នុងចំណោមផលិតផលទាំងបីនោះ ផលិតផលដែលមាន អនុបាទ ៣០+DPD ខ្ពស់បំផុតគឺ ប័ណ្ណឥណទាន ជាមួយនឹងអនុបាតចំនួន ៥,១៧%។
ចំនួនសមតុល្យឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃ មានការកើនឡើងជារួម +៦% នៅទូទាំងតំបន់។ កំណើនដែលច្រើនជាងគេនៃចំនួនទឹកប្រាក់ឥណទានសំណងយឺតលើសពី៣០ថ្ងៃគឺនៅ ​តំបន់ខ្ពង់រាបដែលមានការកើនឡើងចំនួន +១៣%។ បន្ថែម​ពីនេះ​ តំបន់ទន្លេសាបមានការកើនឡើងចំនួន +១០% និងតំបន់ទំនាបចំនួន​ +៧%, ហើយតំបន់ឆ្នេរមានការធ្លាក់ចុះចំនួន​ -២១%។
ចំនួនអតិថិជនដែលមានកម្ចីតែមួយស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតខ្ពស់គឺ ៧៣,១៤%នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។ ចំណែកឯអតិថិជន​​ដែលមានកម្ចីច្រើនស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតទាបដដែលត្រឹម ២៦,៨៦%។
អតិថិជនប្រើប្រាស់ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលដែលមានគណនីចំនួន ១ មាន ៦០,៥១% ​ អ្នកមានគណនីឥណទានចំនួន ២ មានចំនួន ២៧.៤០% អ្នកដែលមានគណនីឥណទានចំនួន ៣​ មានចំនួន ៨,៩០% ហើយអ្នកដែលមានគណនីឥណទានច្រើនជាង៣ មានចំនួន ៣,១៩% នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ខូ អិលធីឌីមានប្រសាសន៍ថា “ទីផ្សារឥណទានបុគ្គលនៅក្នុងត្រីមាសនេះ មានការកើនឡើងគួរឲ្យកត់សំគាល់ ដែលបង្ហាញពីការកើនឡើងតម្រូវការ ក្រោយពីមានការថមថយក្នុងត្រីមាសមុន”។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា បើទោះបីជាមានកំណើននៃពាក្យស្នើសុំ និងសមិទ្ធផលក្នុងទីផ្សារឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលក៏ដោយ ក៏អនុបាទនៃគណនីប្រាក់កម្ចីជាមួយនឹងការសងយឺត ៣០ ថ្ងៃហួសកាលបរិច្ឆេទកំណត់ បានធ្លាក់ចុះតិចតួចពី ២,៥៧%ក្នុងត្រីមាសមុន មកដល់២,៥៦%ក្នុងត្រីមាសនេះ។

Published Date: Monday November 1st, 2021
Consumer Credit Performance showed strong improvement as both number of loan account and loan balance recorded positive growth in all three main product types and regions. Similarly, Consumer Credit Applications increased significantly across all product types and regions. Last but not least, loan quality as measured by 30+ DPD ratio slightly improved as the ratio significantly dropped in Coastal region, although it increased across other three regions.
Consumer credit applications increased overall by +38%.
The most significant increase was reported in mortgage applications rising +39% from the previous quarter, followed by +38% increase in personal finance and credit card applications.
The total number of loan accounts saw a moderate increase by +1.65% bringing it to around 1.32 million accounts.
Outstanding balance grew by +5.84% to reach $11.37 billion by the end of the quarter.
30+DPD as a ratio of the total balance slightly dropped to 2.56%.
In the third quarter of 2021, the number of consumers attempting to acquire credit in three different forms – Personal Finance, Credit Card, or Mortgage increased in overall with the rate of +38%.  The largest jump was found in mortgage applications which rose by +39% with the highest increase of +47% in the Plain region. Both personal finance and credit card applications increased overall by +38%.
Meanwhile, the percentage change in the loan amount sought through credit application also went up by +45% which is significantly higher than that of the last quarter (2021 Q2: -35%) yet slightly lower compared to same quarter in previous year (2020 Q3: +57%). This was due to the increase in application amounts across all product types—Personal Finance +42%, Credit Card +63%, and Mortgage +56%.
As of September 2021, the number of consumer loan accounts moderately increased by +1.65% from previous quarter, resulting in 1.32 million total number of loan accounts throughout the country. Out of this number, 80.09% comprised of personal finance loans while a much smaller share was recorded for mortgage loans (11.60%) and credit card loans (8.30%). This increase was seen in all regions of the Kingdom (+4.1% in Plateau, +2.3% in Plain, +1.8% in Coastal, and +0.2% in Tonle Sap region).
Consumer loan balance continued to rise, increasing at +5.84% as of September 2021. By the end of the quarter, there was a total of $11.37 billion outstanding consumer loan balance.
Although mortgage loan shares only 11.60% of total loan accounts, in terms of amount it captured more than half of the total consumer outstanding loan balance with the share of 53.54%, whereas Personal Finance loans accounted for 45.83%. The share of credit card loans in terms of its outstanding balance remained low at 0.62%. In overall, loan balance saw a positive growth in all regions – Plain +6.5%, Coastal +5.8%, Plateau +4.5%, and Tonle Sap +2.9%.
The instance of 30+DPD marginally dropped to 2.56% in this quarter from 2.57% in the second quarter of 2021. Of all the three products, credit card had the highest 30+DPD with the ratio of 5.17%.
The 30+ DPD amount recorded an overall increase of +6% across the regions. The largest increase in 30+ DPD amount was seen in Plateau region with a surge of +13%. In addition, Tonle Sap and Plain regions saw increasing rate of +10% and +7% respectively, whereas Coastal region saw a drop of -21%.
The number of customers who held credit accounts with only one financial institution remained high at 73.14% of all customers. The remaining​ share of 26.86% represented those having relationship with multiple financial institutions.
The share of the number of customers holding only one loan account stood at 60.51%; those holding two accounts made up 27.40%; those holding three accounts made up 8.90%; and those with more than 3 accounts were only 3.19% of the entire credit customer base.
“The consumer credit market in this quarter saw significant improvement, showing relatively higher demand, after the slowdown in previous quarter”, said Mr. Oeur Sothearoath, CEO of CBC. He added that despite growth in credit applications and performance in consumer credit market, 30+ DPD ratio only dropped slightly from 2.57% in previous quarter to 2.56% in this quarter.