សន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល៖ ត្រីមាសទី ៤ ឆ្នាំ ២០២១ ចេញផ្សាយនៅ ខែ កុម្ភះ ឆ្នាំ ២០២២
សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​ សម្រេចបាននូវ​កំណើន​ដ៏រឹងមាំ​ ដោយសមតុល្យឥណទាន​ និងចំនួនគណនីឥណទាន ​មានការកើនឡើងក្នុងគ្រប់តំបន់។ ចំណែកឯ ចំនួននៃការស្នើសុំឥណទានបុគ្គលវិញ​ មានការធ្លាកចុះតិចតួចក្នុងត្រីមាសចុងក្រោយនេះ បើប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន។ ជាចុងក្រោយ គុណភាពនៃឥណទានបុគ្គលដែលវាស់វែងដោយអនុបាតនៃឥណទានសំណងយឺតលើសពី៣០ថ្ងៃ (30+DPD) មានភាពប្រសើរជាងមុន ដោយអនុបាតបានធ្លាក់ចុះយ៉ាងគំហុកនៅគ្រប់តំបន់។
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលធ្លាក់ចុះជារួម -២%
ចំនួននៃពាក្យស្នើសុំកម្ចីប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនធ្លាក់ចុះចំនួន ​ -​២% ប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន។ ការស្នើរសុំប័ណ្ណឥណទានកើនឡើងចំនួន +៦% និងពាក្យស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យ កើនឡើងចំនួន ​ +០,១%។​
ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុបមានការកើនឡើងគួរសម ចំនួន​ +២,២០% ដែលនាំអោយចំនួនគណនីសរុបមានចំនួន ១,៣៥ លាន។
សមតុល្យសរុបកើនឡើង​ +៤,៥៨%  ឈានដល់ ១១,៨៩ ពាន់លានដុល្លារនៅចុងត្រីមាសនេះ។
អនុបាតនៃឥណទានសំណងយឺតលើសពី ៣០ថ្ងៃ (30+DPD) មានការធ្លាក់ចុះដល់ ២,០៣%។ អតិថិជនភាគច្រើននៅតែមានការប្រើប្រាស់កម្ចីតែមួយស្ថាប័ន ហើយមានគណនីឥណទានតែមួយគណនី។
នៅត្រឹមត្រីមាសចុងក្រោយ នៃឆ្នាំ២០២១នេះ ចំនួនអតិថិជនដែលព្យាយាមស្នើសុំឥណទានក្នុងទម្រង់៣ផ្សេងៗគ្នាដូចជា ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (Personal Finance)  , ប័ណ្ណឥណទាន (Credit Cards) និងកម្ចីអចលនទ្រព្យ (Mortgage) បានធ្លាក់ចុះជារួម​ ​ -២%។ ការស្នើសុំកម្ចីប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនមានការធ្លាក់ចុះចំនួន​ -២% ដែលក្នុងនេះតំបន់ទំនាបមានធ្លាក់ចុះខ្ពស់បំផុត គិតជាភាគរយមានចំនួនត្រឹម ​-៣%។ ជាមួយគ្នានេះដែរ​ ការស្នើរសុំប័ណ្ណឥណទានកើនឡើងចំនួន +៦% និងពាក្យស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យ កើនឡើងចំនួន ​ +០,១%។​
បម្រែបម្រួលជាភាគរយទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំឥណទាន ក៏មានការកើនឡើងដែរ គឺចំនួន +៤%​ ដែលចំនួននេះទាបជាងកាលពីត្រីមាសមុន (ឆ្នាំ២០២១ ត្រីមាសទី៣: +៤៥%)​ និងទាបជាងកាលពីត្រីមាសដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំ២០២0 (ឆ្នាំ២០២០ ត្រីមាសទី៤: +២៥%)។​ នេះដោយសារតែមានការកើនឡើងនៃទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំសម្រាប់ឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន (+៨%), ខណៈពេលដែលការស្នើសុំ​ប័ណ្ណឥណទា​នមានការធ្លាក់ចុះ (​ -៣%) និងការស្នើរសុំកម្ចី​អ​ចលនទ្រព្យក៏មានការធ្លាក់ចុះ ​(​ -១០%)។
គិតត្រឹមខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានការកើនឡើងគួរសម ចំនួន +២,២០% ប្រៀបពីត្រីមាសមុនដែលធ្វើអោយចំនួនគណនីនៅទូទាំងប្រទេសសរុបមានចំនួន ១,៣៥ លាន។ ក្នុងចំណោមចំនួននេះ ៧៩,៧៧% ជាឥណទានសម្រាប់ប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួន ខណៈចំណែកតូចជាងនេះគឺកម្ចីអចលនទ្រព្យ (១១,៨២%) និងកម្ចីប័ណ្ណឥណទាន (៨,៤១%)។ កំណើននេះត្រូវបានគេមើលឃើញនៅក្នុងគ្រប់តំបន់ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា (+៥,១% នៅតំបន់​ខ្ពង់រាប, +​២,៦%​ នៅតំបន់ឆ្នេរ, +២,៥% នៅតំបន់ទំនាប, និង +១,៤% នៅតំបន់ទន្លេសាប)។
សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល ក៏បានបន្តកើនឡើង​ជាលំដាប់ក្នុងកម្រិត +៤,៥៨% គិតត្រឹមពីខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១​។ នៅចុងត្រីមាសនេះ សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលមានចំនួន ១១,៨៩ ពាន់លានដុល្លារ។
បើទោះបីជា​ ចំនួនគណនី​​នៃកម្ចី​អចលនទ្រព្យមាន​​ត្រឹមតែ​ ១១,៨២% នៃ​ចំនួន​គណនី​សរុប កម្ចីអចលនទ្រព្យមានលើសពីពាក់       កណ្តាលនៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប (៥៤,១៥%) ចំណែកឯ សមតុល្យឥណទានប្រើប្រាស់ផ្ទាល់ខ្លួនមានចំណែក ៤៥,១៣%។ សមតុល្យប័ណ្ណឥណទានមានចំណែកតូចគឺត្រឹមតែ០,៧២% ប៉ុណ្ណោះ។ និយាយជារួម សមតុល្យឥណទានមានកំណើនវិជ្ជមាននៅគ្រប់តំបន់​ទាំងអស់ដូចជា តំបន់ខ្ពង់រាប +៩,១% តំបន់ឆ្នេរ +៥,០% តំបន់ទំនាប +៤,៨%​ និង តំបន់ទន្លេសាប +២,៦%។
អនុបាទ 30+DPD ធ្លាក់ចុះពី ២,៥៧%នៅត្រីមាសទី២ ដល់ ២,០៣% ក្នុងត្រីមាសទី៤នេះ។ ក្នុងចំណោមផលិតផលទាំងបីនោះ ផលិតផលដែលមាន អនុបាទ ៣០+DPD ខ្ពស់បំផុតគឺ ប័ណ្ណឥណទាន ជាមួយនឹងអនុបាតចំនួន ៤,៥៨%។
ចំនួនសមតុល្យឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃ មានការធ្លាក់ចុះជារួម -១៧% នៅទូទាំងតំបន់។ ការធ្លាក់ចុះដែលច្រើនជាងគេនៃចំនួនទឹកប្រាក់ឥណទានសំណងយឺតលើសពី៣០ថ្ងៃគឺនៅ ​តំបន់ឆ្នេរដែលបានធ្លាក់ចុះ ចំនួន -២៤%, តំបន់ទំនាបធ្លាក់ចុះចំនួន -១៩%  តំបន់ខ្ពង់រាបចំនួន​ -១៤%, ហើយតំបន់ទន្លេសាបមានការធ្លាក់ចុះចំនួន​ -៩%។
ចំនួនអតិថិជនដែលមានកម្ចីតែមួយស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតខ្ពស់គឺ ៧២,៤៧%នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។ ចំណែកឯអតិថិជន​​ដែលមានកម្ចីច្រើនស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតទាបដដែលត្រឹម ២៧,៥៣%។
អតិថិជនប្រើប្រាស់ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលដែលមានគណនីចំនួន ១ មាន ៥៩,៧៣%, ​ អ្នកមានគណនីឥណទានចំនួន ២ មានចំនួន ២៧.៦៦% អ្នកដែលមានគណនីឥណទានចំនួន ៣​ មានចំនួន ៩,២១% ហើយអ្នកដែលមានគណនីឥណទានច្រើនជាង៣ មានចំនួន ៣,៤០% នៃចំនួនអតិថិជនទាំងអស់។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា ខូ អិលធីឌីមានប្រសាសន៍ថា “បើមើលទៅលើចំនួនការដាក់ពាក្យស្នើសុំ តម្រូវការឥណទានបុគ្គលមានការថមថយបន្តិច។ យ៉ាងណាក៏ដោយ សមិទ្ធផលឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលនៅតែរក្សារបាននូវកំណើនរឹងមាំ ជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃចំនួនគណនី និងសមតុល្យកម្ចីក្នុងត្រីមាសចុងក្រោយ បើប្រៀបធៀបនឹងត្រីមាសមុន”។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា គុណភាពកម្ចីមានភាពប្រសើរឡើង ជាមួយនឹងការធ្លាក់ចុះនៃអនុបាទនៃគណនីប្រាក់កម្ចីជាមួយនឹងការសងយឺត ៣០ ថ្ងៃហួសកាលបរិច្ឆេទកំណត់ ពី ២,៥៦%ក្នុងត្រីមាសមុន មកដល់២,០៣%ក្នុងត្រីមាសនេះ។

Published Date: Monday February 7th, 2022
Consumer Credit Performance showed strong improvement as both number of loan account and loan balance recorded positive growth across the regions. Consumer Credit Applications, however, slightly dropped in this last quarter, compared to the previous ones, in terms of number of application. Last but not least, loan quality as measured by 30+ DPD ratio improved significantly as the ratio dropped across the regions.
Consumer credit applications decreased overall by -2%.
The drop was reported in personal finance applications declining -2% from the previous quarter. For credit card application and mortgage application, there were increase of +6% and +0.1%, respectively.
The total number of loan accounts saw a moderate increase by +2.20% bringing it to around 1.35 million accounts.
Outstanding balance grew by +4.58% to reach $11.89 billion by the end of the quarter.
30+DPD as a ratio of the total balance moderately dropped to 2.03%.
In the last quarter of 2021, the number of consumers attempting to acquire credit in three different forms – Personal Finance, Credit Card, or Mortgage decreased in overall with the rate of -2%.  The drop was found in personal credit application which fell by -2% with the largest drop of -3% in the Plain region. Meanwhile, credit card application and mortgage application rose by +6% and +0.1%, respectively.
The percentage change in the loan amount sought through credit application went up by +4% which is significantly lower than that of the last quarter (2021 Q3: +45%) and of same quarter in previous year (2020 Q4: +25%). The  increase was due to the increase in application amount of Personal Finance +8%, off-setting with the decrease of application amounts of Credit Card -3%, and Mortgage -10%.
As of December 2021, the number of consumer loan accounts moderately increased by +2.20% from previous quarter, resulting in 1.35 million total number of loan accounts throughout the country. Out of this number, 79.77% comprised of personal finance loans while a much smaller share was recorded for mortgage loans (11.82%) and credit card loans (8.41%). This increase was seen in all regions of the Kingdom (+5.1% in Plateau, +2.6% in Coastal, +2.5% in Plain, and +1.4% in Tonle Sap region).
Consumer loan balance continued to rise, increasing at +4.58% as of December 2021. By the end of the quarter, there was a total of $11.89 billion outstanding consumer loan balance.
Although mortgage loan shares only 11.82% of total loan accounts, in terms of amount it captured more than half of the total consumer outstanding loan balance with the share of 54.15%, whereas Personal Finance loans accounted for 45.13%. The share of credit card loans in terms of its outstanding balance remained low at 0.72%. In overall, loan balance saw a positive growth in all regions – Plateau +9.1%, Coastal +5.0%, Plain +4.8%, and Tonle Sap +2.6%.
The instance of 30+DPD moderately dropped to 2.03% in this quarter from 2.56% in the third quarter of 2021. Of all the three products, credit card had the highest 30+DPD with the ratio of 4.58%.
The 30+ DPD amount recorded an overall decrease of -17% across the regions. The largest decrease in 30+ DPD amount was seen in Coastal region with a drop of -24%, followed by Plain region with a decline of -19%, Plateau region and Tonle Sap regions with the drops of -14% and -9%, respectively.
The number of customers who held credit accounts with only one financial institution remained high at 72.47% of all customers. The remaining​ share of 27.53% represented those having relationship with multiple financial institutions.
The share of the number of customers holding only one loan account stood at 59.73%; those holding two accounts made up 27.66%; those holding three accounts made up 9.21%; and those with more than 3 accounts were only 3.40% of the entire credit customer base.
“The demand for consumer credit was slower in terms of the number of applications. However, consumer credit performance remained strong with an increase in both number of loan account and loan balance in this quarter, compared to the previous ones”, said Mr. Oeur Sothearoath, CEO of CBC. He added loan quality improved with a moderate decline in 30+ DPD ratio​ from 2.56% in previous quarter to 2. 03% in this last quarter of 2021.