ការសើ្នសុំប្រាក់កម្ចីលក្ខណៈ បុគ្គល និងការអនុម័ត កើនឡើង ខណៈដែលកម្ចីមិនដំណើរការកាន់តែល្អជាងមុន
យោងតាមរបាយការណ៍ស្ដីពីសន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល របស់ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា បានបង្ហាញថា ចំនួនអ្នកស្នើសុំប្រាក់កម្ចីបានបន្តកើនឡើង នៅក្នុងត្រីមាសទី៤នេះ បន្ទាប់ពីបានធ្លាក់ចុះក្នុងត្រីមាសទី២ និងមានការកើនឡើងបន្តិចក្នុងត្រីមាសទី៣ ឆ្នាំ២០១៧។ ក្នុងត្រីមាសនេះ ផលិតផលទាំងបី មានការកើនឡើង ដោយឡែកយើងសង្កេតឃើញថា ការស្នើសុំប័ណ្ណឥណទាន​មានការកើនឡើង​គួរអោយកត់សំគាល់​រហូតដល់ ៩៤% ធៀបនឹងត្រីមាសមុន។ ទន្ទឹមនឹងនេះ កម្ចីមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ ស្ថិតក្នុងស្ថានភាពល្អ អនុបាត​បាន​បន្តធ្លាក់ចុះ​នៅត្រឹម ១.៥១% គិតត្រឹមខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០១៧​​ ទាបជាង​អនុបាត​កាល​ពី​ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ២០១៦ ខណៈដែលសមតុល្យ​កម្ចីលក្ខណៈ​បុគ្គល​សរុប បានកើនឡើង៤៤% ក្នុងអំឡុង​ពេល១២​ខែនេះ។
ការស្នើសុំប្រាក់កម្ចីលក្ខណៈបុគ្គលបង្ហាញ​អំពីបំណង​របស់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​​ក្នុង​ការទទួល​បាន​ឥណទានក្នុង​​លក្ខណៈ​ជាហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន ប័ណ្ណឥណទាន និង កម្ចីអចលនទ្រព្យ ។
តាមរបាយការណ៍ក្នុងត្រីមាសទី៤ ក្នុងឆ្នាំ២០១៧ បង្ហាញថា ការស្នើរ​សុំ​ឥណទាន​លក្ខណៈបុគ្គល​​បានកើន​ឡើង​ក្នុងកម្រិត +១៩% ធៀបនឹងត្រីមាសទី៣ ដែលមានកម្រិត +១០%។ កំណើននេះ ដោយសារតែមាន​ការកើន​ឡើង​នៃការស្នើសុំប្រាក់កម្ចីនៃផលិតផល​ទាំងបី​ប្រភេទគឺ ការស្នើសុំហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន (+១៥%) ការស្នើសុំប័ណ្ណឥណទាន (+៩៤%) និង ការស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យ (+៦២%)។ ការស្នើសុំប័ណ្ណឥណទាន​មានកំណើនគួរអោយ​ចាប់​អារម្មណ៍ ដោយសារតែមាន​ការស្នើសុំកើន​ឡើង​ខ្ពស់នៅតំបន់ទំនាប ​(+១០៩%) ពិសេសមានកំណើនឡើងខ្ពស់ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ និងតំបន់​ទន្លេសាប (+៣៥%) ដោយមានកំណើនមធ្យមក្នុង​ ខេត្តសៀមរាប។ ដោយឡែក តំបន់ឆ្នេរ និងតំបន់​ខ្ពង់រាប​មានការ​ធ្លាក់ចុះ​ក្នុងកំរិត -៣១% និង -៤% រៀងគ្នា លើការ​ស្នើសុំប័ណ្ណឥណទាន​​ក្នុងត្រីមាស​ទី៤ ផងដែរ។​ ចំណែកកម្ចី​អចលនទ្រព្យ ការកើនឡើងនៃ​ការស្នើសុំក្នុង​ត្រីមាសទី៤នេះ​ ជាចំបងក្នុងតំបន់ទំនាប រួមមាន​ខេត្ត​កំពង់ស្ពឺ ខេត្តព្រៃវែង និង ខេត្តតាកែវ។
ដំណើរការ​ប្រាក់កម្ចីលក្ខណៈបុគ្គលបង្ហាញអំពីស្ថានភាពប្រាក់កម្ចីជាក់ស្ដែង រាយការណ៍នៅក្នុងត្រីមាស។
ក្នុងចំណោម​ត្រីមាស​ទាំងបួន ឆ្នាំ២០១៧ ចំនួនគណនី​ឥណទាន​ត្រីមាសទី៤ មានការកើនឡើង​លំដាប់ទីពីរ បន្ទាប់​ពីត្រីមាសទី១។  វាបានកើន​ឡើង​ក្នុងកំរិត +៦.៤០% ក្រោយ​ពីមាន​ការ​ថមថយ​បន្តិច​ក្នុង​ត្រីមាស​ទី៣ ដោយមាន​កំណើន +២.១១% ធ្លាក់ពី​ +៤.១៩% ជាកំណើន​ក្នុងត្រីមាសទី ២។ គិតត្រឹម​ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៧  ​ចំនួ​ន​គណនី​​ឥណទាន​​សរុបកើន​ឡើងដល់​ ២.៦៩ លាន​គណនី ដែលក្នុងនោះ ​គណនីឥណទាន​លក្ខណៈបុគ្គល មានចំនួន ៨៤៣ពាន់គណនី (ប្រៀបធៀប ៨០១ ពាន់គណនី ក្នុងត្រីមាសទី៣) ស្មើនឹង៣១% នៃ​ចំនួនគណនី​ឥណទាន​សរុប។ គិតជាចំនួនគណនី​ ហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់​ខ្លួន នៅតែមាន​ចំណែក​ច្រើនជាង​គេក្នុងចំណោម​​ប្រាក់​កម្ចីលក្ខណៈ​បុគ្គលសរុប ដែលស្មើនឹង ៨១.០៨% បន្ទាប់មកគឺ កម្ចី​អចលន​ទ្រព្យ​ដែល​មាន ១១.២៤% និង ជា​ប័ណ្ណឥណទាន ដែលស្មើនឹង ៧.៦៨%។
អាស្រ័យដោយចំនួន​គណនី​ឥណទាន​សរុបមាន​ការ​កើនឡើង សមតុល្យឥណទាន​មានការកើន​ឡើង​ស្របគ្នា​ក្នុងកំរិត +៨.៧០% ធៀបនឹងត្រីមាសទី៣ ដែលមានចំនួន +៧.៨៥%​។ កំណើន​នេះធ្វើអោយ​​សមតុល្យឥណទាន​​កើនឡើង​​មកដល់ ៤.៥៤ ពាន់លាន​ដុល្លារ​អាមេរិក នៅបំណាច់ត្រីមាស ស្មើនឹង ២៨% នៃសមតុល្យឥណទាន​សរុបក្នុងទីផ្សារ។ ស្រដៀង​ទៅនឹង​ចំនួន​គណនី​ផងដែរ ហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន នៅតែមានចំណែក​ច្រើនជាងគេ ៥០.០៣% នៃសមតុល្យឥណទាន​លក្ខណៈបុគ្គល​សរុប កម្ចីអចលនទ្រព្យ​នៅតែមាន​លំដាប់លេខពីរ ចំណែក​ធំជាង​មុន ៤៩.១១% (ប្រៀបធៀប ៤៧.៩៣% ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៦) នៃសមតុល្យឥណទាន​លក្ខណៈ​បុគ្គល​សរុប សំរាប់ប័ណ្ណឥណទាន​នៅតែមាន​ចំណែក​មួយដ៏តូច ត្រឹមតែ​ ០.៨៦% នៃ​សមតុល្យ​ឥណទាន​លក្ខណៈបុគ្គល​សរុប (កើនឡើងបន្តិចពី ០.៨៣% គិតត្រឹមខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៦)។ បើប្រៀបធៀប​ទៅនឹងពេល​ដូចគ្នា នាចុងឆ្នាំ២០១៦ វានៅតែមានភាព​ដូចគ្នា​សំរាប់​ទីតាំង​ដែល​ប្រើប្រាស់​ឥណទាន​លក្ខណៈបុគ្គល​ច្រើនជាងគេ ដែលរួមមាន រាជធានីភ្នំពេញ ខេត្តកណ្តាល ខេត្តសៀមរាប និង ខេត្តកំពង់ស្ពឺ រៀងគ្នា ជាតំបន់​ដែល​មានសមតុល្យ​ឥណទាន​ឈានមុខគេ។
គុណភាពប្រាក់កម្ចីលក្ខណៈបុគ្គលឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីលទ្ធភាពទូទាត់សងរបស់កូនបំណុលទៅតាមថ្ងៃកំណត់។
ប្រាក់កម្ចីមិន​ដំណើរការ​លើសពី ៣០ ថ្ងៃ (NPL 30) មានភាព​ល្អជាង​មុននៅ​គ្រប់តំបន់ ប្រៀបធៀប​នឹងត្រីមាសទី៣។ វាបានបន្តធ្លាក់ចុះពី ១.៦១% ក្នុងត្រីមាសទី៣ មកត្រឹម ១.៥១% គិត​ត្រឹម​ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៧។ ម្យ៉ាងវិញទៀត វាបានធ្លាក់ចុះជាង​មុនបន្តិច​ទៀត បើប្រៀបធៀប​នឹងត្រី​មាស​ដូចគ្នា កាលពីឆ្នាំ២០១៦ ខណៈពេល​ដែល​សមតុល្យ​ឥណទាន​សរុប​បាន​កើនឡើង​រហូត​ដល់​ទៅ ៤៤% បើប្រៀប​ធៀប​ពីត្រីមាសទី៤ ឆ្នាំ២០១៦ និង ត្រីមាសទី៤ ឆ្នាំ២០១៧។
កម្ចីច្រើនស្ថាប័ន៖ សំដៅទៅលើអតិថិជនដែលមានគណនីឥណទានច្រើន ឬបានប្រើប្រាស់ឥណទានជាមួយស្ថាប័ន​ហិរញ្ញ​វត្ថុ​លើសពី​មួយ​ ក្នុងពេលជាមួយគ្នា (សំដៅលើកម្ចីលក្ខណៈបុគ្គលតែប៉ុណ្ណោះ)។
យើងសង្កេតឃើញថា នៅតែមានកំរិតច្រើន​ជាង​គេសំរាប់ អតិថិជន​ដែលមាន​ឥណទាន​តែមួយ ដែលមាន ៦៩.៣៦% គិតត្រឹមខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៧។ ចំនួននេះ គឺស្រដៀងគ្នាទៅនឹង ត្រីមាសទី២ និងទី១ នៃអតិថិជនដែល​មាន​គណនីតែមួយ ដោយវាបាន​ធ្លាក់ចុះបន្តិចពី ៧០.៨៥% ក្នុងត្រីមាសទី៣។  ជារួម យើងសង្កេតឃើញថា មានកំណើន​ឡើង​នៃអតិថិជន​ដែលមាន​គណនី​ឥណទានពីរ (២២.៦៥%) គណនីឥណទានបី (៦.១៧%) និងលើសពីបី (១.៨២%)។ តាមការវិភាគលំអិត អតិថិជន​ដែលមាន​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ​លើស​ពីមួយ មានកំណើន​យឺត​ជាង​មុន នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៧ បើប្រៀប​ធៀប​ទៅនឹងឆ្នាំកន្លងទៅ ដោយអតិ​ថិជន​ដែលមាន​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយស្ថាប័ន​តែមួយមាន ៨០.២៣% (៨១.២២% ក្នុងត្រីមាសទី៣ ឆ្នាំ២០១៧) ប្រៀបធៀបនឹង ៧៩.៨០% គិតត្រឹមខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៦។ ក្រៅពីនេះ ១៩.៧៧% មានទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុលើស​ពីមួយ​ គិតត្រឹមខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៧។
“ក្នុងចំណោម​ត្រីមាសទាំងបួន​ ក្នុងឆ្នាំ២០១៧ ត្រីមាសទី៤ មានការកើនឡើងលំដាប់ទីពីរ បន្ទាប់ពីត្រីមាសទី១ សំរាប់ការអនុម័ត​ឥណទានលក្ខណៈ​បុគ្គលសរុប ទាំងចំនួនគណនី និង សមតុល្យសរុប។ គិតត្រឹមចុងឆ្នាំ២០១៧ សមតុល្យផលប័ត្រឥណទាន​សរុបមាន​ចំនួន ៤.៥៤ ពាន់លានដុល្លារ​អាមេរិក ដោយបាន​កើនឡើង ៤៤% ពីសមតុល្យខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៦ ដែល​មានចំនួន ៣.១៦ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។ ចំណែករួមនៃផលិតផល​ឥណទាន​ទាំង៣ ក្នុងសមតុល្យឥណទានសរុប ស្រដៀងទៅនឹងចុងឆ្នាំ២០១៦ ដោយហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន នៅ​តែ​មានចំណែក​ច្រើនជាងគេ (៥០.០៣% ត្រីមាសទី៤ ២០១៧ ប្រៀបធៀប ៥១.២៣% ត្រីមាសទី៤ ២០១៦) កម្ចីអចលនទ្រព្យនៅ​តែមានលំដាប់​លេខពីរ (៤៩.១១% ត្រីមាសទី៤ ២០១៧ ប្រៀបធៀប ៤៧.៩៣% ត្រីមាសទី៤ ២០១៦)  និង ចុងក្រោយគឺប័ណ្ណឥណទាន (០.៨៦% ត្រីមាសទី៤ ២០១៧ ប្រៀបធៀប ០.៨៣% ត្រីមាសទី៤ ២០១៦)។ កំណើន​សមតុល្យ​ឥណទាន​សរុប​ប្រចាំឆ្នាំ របស់ផលិតផល​ឥណទាន​លក្ខណៈ​បុគ្គលទាំង៣ សំរាប់ឆ្នាំ២០១៦ មក ២០១៧:​ ហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន​មានកំណើន​សរុប ៤០% កម្ចីអចលនទ្រព្យ​មានកំណើន​សរុប ៤៧% និង ប័ណ្ណឥណទានបានកើនឡើង ៤៨%។ ប្រាក់កម្ចីមិនដំណើរការ​លើសពី ៣០ ថ្ងៃ (NPL 30) នៅតែស្ថិតក្នុង​ទំនោរជាវិជ្ជមាន ដែលបានបន្តធ្លាក់ចុះ​នៅត្រឹម ១.៥១%​ គិតត្រឹម ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៧ វាបានធ្លាក់ចុះ​ជាងមុន​បន្តិចទៀត បើប្រៀបធៀប​នឹងឆ្នាំមុន ខណៈពេលដែល​កំណើនសមតុល្យឥណទាន​សរុបនៅតែជាទីកត់​សំគាល់ ៤៤%។ នេះចង្អុលបង្ហាញថា ដំណើរការ​ឥណទាន​បុគ្គល​មានភាពល្អប្រសើរជាងមុន ហើយយើងក៏នៅ​តែរំពឹងទុកថា អនុបាតប្រាក់​កម្ចីមិន​ដំណើរការ​កាន់​តែថយចុះ ទន្ទឹមនឹងការ​ចូលរួមចំណែក​ពីការិយាល័យ​ឥណទានកម្ពុជា ក្នុង​ការផ្តល់​ជូនដំណោះស្រាយ​តាមរយ:ទំរង់​របាយការណ៍​វិភាគទិន្នន័យ​ឥណទានជាច្រើន និង​សំបូរបែប ដែលអាច​ជួយដល់​ស្ថាប័ណ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ទូទៅក្នុងការគ្រប់គ្រង​សំពៀត​ឥណទាន​របស់ខ្លួនកាន់​តែមានប្រសិទ្ធិភាព៕

Published Date: Thursday February 1st, 2018
According to the CBC’s latest Consumer Credit Index Report, credit application continued to increase in Q4 after the seasonal drop in Q2 and bounced back in Q3 2017. In this quarter, the 3 products experienced growth, of which Credit Card application showed a significant increase of 94%. Non-performing loan ratio kept in good trend, continued to drop to 1.51% as of December 2017 which is slightly lower than same period last year while the outstanding balance had been increased by 44%.
Consumer Credit Application: represents the intention of consumers to acquire credit in terms of Personal Finance, Credit Card and Mortgage
In Q4 2017, consumer credit application continued to grow at +19% compared to +10% in the last quarter. The growth was driven by all the 3 products: Personal Finance application (+15%), Credit Card application (+94%), and Mortgage application (+62%). Interestingly, Credit Card application grew significantly which noticed the boost in Plain Region (+109%) mainly in Phnom Penh, and Tonle Sap Region (+35%) mainly in Siem Reap. Unlike the two regions, the Coastal Region and Plateau Region experienced decrease by -31% and -4% respectively in credit card application. On the Mortgage side, the growth mainly driven by Plain Region in particular Kampong Speu, Prey Veng, and Takeo respectively.
Number of account disbursement seen as the 2nd highest growth after quarter 1. They rapidly speeded up by +6.40% growth in the last quarter of 2017 after slowdown in Q3 of +2.11% from +4.19% in Q2. As of December 2017, total loan accounts reached 2.69 million of which total consumer credit accounts was 843K (vs 801K Q3) represented 31%. Personal Finance still accounted for the largest share in consumer credit which was 81.08% following by Mortgage 11.24%, and Credit Card 7.68%.
Reflecting number of the account’s performance, the outstanding balance saw an increase of +8.70% compared to +7.85% in Q3 2017. This growth made the outstanding balance reached to USD 4.54 billion at the end of the quarter represented 28% of total loan in the market. Like number of account, Personal Finance was the biggest share to the total outstanding balance of 50.03%, while Mortgage noticed higher share of 49.11% (vs 47.93% as of Dec 16), Credit Card remains the smallest share of 0.86% (slightly increase from 0.83% as of Dec 2016). The same as last year, respectively Phnom Penh, Kandal, Siem Reap, Kampong Speu remained the leading area in term of outstanding balance for consumer credit.
Non-performing loans (NPL 30) have improved across all the regions compared to last quarter. The NPL 30 continued to drop from 1.61% in Q3 to 1.51% as of December 2017. Interestingly, the ratio is slightly lower comparing to Q4 2016 whilst the outstanding balance has grown by 44% from Q4 2016 to Q4 2017.
Multiple Loan Relationship: referring to customers who hold many loan accounts or/and split their loans with more than one financial institutions at the point of reporting time (consumer credit only)
The majority still remained with customers holding one loan account, which is 69.36% as of December 2017. It has moved back to 69.36% similar to Q2 & Q1 on customers holding 1-account, it slightly declined from 70.85% in Q3. As the result, we noticed higher in customers holding 2-account (22.65%), 3-account (6.17%) and >3-account (1.82%). Deeper analysis, customers who split loans with multiple financial institutions has slightly slowdown in 2017 compared to last year, customers have relationship with one institution was at 80.23% (81.22% in Q3 2017) whereas 79.80% as of December 2016. The rest 19.77% had relationship with more than one financial institution.
“Quarter 4 was the second highest growth in both number of consumer loan disbursement and its amount after Q1. It ended the year 2017 with total outstanding balance reached USD 4.54 billion, 44% growth from December 2016’s balance USD 3.16 billion.  Total consumer credit outstanding balance remained similar to last year in term of share contributed by the 3 products, respectively Personal Finance (50.03% Q4 2017 vs 51.23% Q4 2016), Mortgage (49.11% Q4 2017 vs 47.93% Q4 2016), and Credit Card (0.86% Q4 2017 vs 0.83% Q4 2016). Year on year growth rate on outstanding balance 2016/2017 by product: Personal Finance (40%), Mortgage (47%), and Credit Card (48%). Non-performing loan ratio remained in the positive trend, it has improved to 1.51% as of December 2017 which was slightly lower if compared to last year whilst the outstanding balance has significantly increased by 44%. This indicates the healthier loan performance in overall and we expect to see a decreasing NPL ratio through our support with a full suite of comprehensive solutions that enable financial institutions to closely monitor their loan portfolio in real time.”  said Mr. Sothearoath Oeur, Chief Executive Officer of Credit Bureau Cambodia.