ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីតប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា និងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា បង្កើតឱ្យមានវេទិកាពិភាក្សាពេលព្រឹក ក្នុង ឱកាសអបអរសាទរទិវាសិទ្ធិនារីអន្តរជាតិ
កាលបរិច្ឆេទផ្សាយ: ថ្ងៃ​សុក្រ មិនា 18th, 2022
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 9 ខែ មិនា ឆ្នាំ 2022, ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីតប្យួរ៉ូ​​ ខេមបូឌា (CBC) រួមជាមួយសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) បានរៀបចំវេទិកាពិភាក្សាពេលព្រឹកក្នុងការអបអរសាទរទិវាសិទ្ធិនារី​ ដែលពោពេញទៅដោយចំណេះដឹង និងការជុំរុញបំផុសគំនិតទៅដល់ភ្ញៀវកិត្តិយសដែលបានចូលរួមជាង 160 នាក់មកពីស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និងពាណិជ្ចកម្ម​ ដើម្បីចូលរួមស្ដាប់ពីការចែករំលែកបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ស្ត្រីដ៏ឆ្នើមដែលមានតួនាទីជាអ្នកដឹកនាំជាន់ខ្ពស់​ចំនួន 4រូប ពួកគាត់បានទទួលជោគជ័យពីផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជា។
ទិន្នន័យដែលចងក្រងដោយក្រុមហ៊ុនស៊ីប៊ីស៊ីបានបង្ហាញថាភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់ស្ត្រីក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកវិទ្យានៅមានកម្រិតទាបប្រមាណ​ 20% ក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និង 27% ក្នុងស័យបច្ចេកវិទ្យា ប៉ុន្តែបានកើនឡើងប៉ុន្មានឆ្នាំមកនេះ ដោយមានការចាប់ផ្ដើមបំបែកភាពលំអៀងផ្នត់គំនិតលើស្រ្តីក្នុងវិស័យនេះ​។ នៅក្នុងស៊ីប៊ីស៊ីយើងមានបុគ្គលិក​​ច្រើនជាង57%ជាស្ត្រី ដែលតែងតែទទួលបានការលើកទឹកចិត្តឱ្យពួកគាត់ជំនះឧបសគ្គសាកការងារនៅក្នុងមុខដំណែងជាអ្នកដឹកនាំ នេះជាការប្តេជ្ញាក្នុងការលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័ររបស់យើង។ 40% នៃគណៈគ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់របស់ស៊ីប៊ីស៊ីជាស្ត្រី។ វប្បធម៌នៃភាពខុសគ្នារវាងបុគ្គលម្នាក់ៗនៅក្នុងក្រុមការងារបានធ្វើឱ្យយើងច្នៃប្រឌិតផលិតផល និងសេវាកម្ម ដែលបំពេញតម្រូវការទីផ្សារដែលកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័ស ។ ក្នុងនាមជាអ្នកបង្កើតហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ និងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីដ៏សំខាន់ ក្រុមហ៊ុនស៊ីប៊ីស៊ីដើម្បីបន្តឆ្ពោះទៅរកគោលដៅរួម និងចក្ខុវិស័យក្នុងការលើកកម្ពស់ស្ត្រីក្នុងតួនាទីជាអ្នកដឹកនាំ។
ស្ត្រីដ៏ឆ្នើមចំនួន៤រូប​បានចូលរួមជាវាលគ្មិនកិត្តិយសរួមមាន៖ លោកជំទាវ​ ឌិត​​ នីតា​​ អគ្គនាយិកាប្រតិបត្តិ​ ខេមា​មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ លីមីតធីត​ និងជាអនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃសមាគមនមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា​, លោកជំទាវ​​​ ជា រដ្ឋា​ ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ​​​​​ Khmum Technology,​ លោកជំទាវ ឡាយ រចនា អគ្គនាយិកា​រងជាន់ខ្ពស់នៃធនាគារជីប ម៉ុង,​ លោកស្រី​ ប៉ុន​ បញ្ញាវត្តី នាយិកាផ្នែកវិភាគទិន្នន័យ​ ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីតប្យួរ៉ូ​ ខេមបូឌា​ ក្នុងវេទិកាពិភាក្សាពេលព្រឹកចែករំលែកវិធីសាស្ត្រសម្រាប់ស្ត្រីអាចធ្វើការដឹកនាំទាំងក្នុងវិស័យការងារនិងការងាផ្ទាល់ខ្លួន​។ លោកស្រី លី សុភ័ក្រ្ត នាយិកាផ្នែកបណ្ដុះបណ្ដាល​ ក្រុមហ៊ុន​អេហ្វដាប់ប៊ែលយូឌី​ ខេមបូឌា ជាអ្នកសម្របសម្រួលកិច្ចពិភាក្សាដ៏មានក្លឹមសារនិងអត្ថន័យអប់រំ​។
វាលគ្មិនកិត្តិយសបានគូសបញ្ជាក់ថា តួនាទីជាអ្នកដឹករបស់ស្ត្រីនៅក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា វាមានសារៈសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ និងផ្នត់គំនិតមានភាពលំអៀងនៅក្នុងសង្គមទៅលើសម្ថភាពស្ត្រីក្នុងវិស័យនេះ។​ ការលើកកម្ពស់យេនឌ័រអាច ចាប់ផ្តើមពីវិធីដែលឪពុកម្តាយចិញ្ចឹមអប់រំកូនស្រីរបស់ពួកគេដោយមិនដាក់សម្ពាធនិងភាពមិនស្មើរគ្នាជាមួយកូនប្រុស។ ការពិភាក្សាក៏បានលើកឡើងផងដែរថា ទំនួលខុសត្រូវក្នុងគ្រួសារមិនគួរជាឧបសគ្គសម្រាប់ស្ត្រីក្នុងការសម្រេចសេចក្តីប្រាថ្នាអាជីពការងារនោះទេ។ ស្ត្រីជាម្ចាស់ពាណិជ្ជកម្មក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ថាក្រុមគ្រួសារនិងដៃគូជីវិតដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងការជួយស្ត្រីឱ្យរីកចម្រើន និងអាចបំពេញកាតព្វកិច្ចយ៉ាងពេញលេញលើការងាររបស់ពួកគេ។
នៅក្នុងសម័យបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី 4 ជាមួយនឹងការវិវត្តន៍យ៉ាងលឿននៃបច្ចេកវិទ្យា មនុស្សត្រូវការជំនាញឯកទេសដើម្បីបំពេញតម្រូវការទីផ្សារ និងប្រកួតប្រជែងដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម។ វាជារឿងដែលគួរឱ្យស្ញប់ស្ញែងណាស់ដែលស្ត្រីបានព្យាយាមជ្រៀតខ្លួនចូលរួមក្នុងការប្រកួតប្រជែង និងបំបែកភាពផ្នត់គំនិតលើស្ត្រីក្នុងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកវិទ្យា។ នេះគឺជាជំហានផ្លាស់ប្ដូរដ៏សំខាន់មួយ និងជាការបើកឱកាស ដល់ស្ត្រីទាំងអស់នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីមានភាពក្លាហាន និងត្រៀមខ្លួនឈានជើងចូលទៅក្នុងយុគសម័យថ្មីនៃការវិវត្តន៍នេះ។
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ វឌ្ឍនភាពដែលកំពុងបន្តនៅក្នុងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថលនឹងជួយស្ត្រីក្នុងការកាត់បន្ថយការចំណាយដើម្បីទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុពេញលេញត្រឹមត្រូវ មានឯកជនភាពខ្ពស់ និងការគ្រប់គ្រងលើប្រាក់កាសបានយ៉ាងងាយស្រួល។ បច្ចុប្បន្ន ស្ត្រីមានអត្រា 53% នៃអ្នកខ្ចីដែលបានខ្ចីប្រាក់សម្រាប់អាជីវកម្មខ្នាតតូច ហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន ក៏ដូចជាគោលបំណងសង្គម។ ការលើកកម្ពស់បន្ថែមទៀតនូវការរួមបញ្ចូលផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ស្ត្រី និងការអនុវត្តយុទ្ធសាស្រ្តសម្រាប់ស្ត្រីក្នុងការដាក់ពាក្យសុំភាពជាអ្នកដឹកនាំនៅតែជាកត្តាសំខាន់ក្នុងការផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់ស្ត្រី។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ ក្រុមហ៊ុន​ស៊ីប៊ីស៊ី ក្នុងការលើកកម្ពស់យុទ្ធសាស្ត្របរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងយុទ្ធសាស្រ្តយេនឌ័រនៅក្នុងទីផ្សារឥណទាន។ នៅក្នុងខែធ្នូ ឆ្នាំ 2021 ​ស៊ីប៊ីស៊ី​ បានប្រកាសពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនដោយឧបត្ថម្ភប្រាក់ 1 លានដុល្លារអាមេរិក ក្នុងការពង្រឹងយុទ្ធសាស្ត្របរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រស្របតាមទិសដៅអាទិភាពនៃធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។ កាលពីដើមខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ 2022 ​ក្រុមហ៊ុន​ស៊ីប៊ីស៊ី ​ និងសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ ក៏បានចុះហត្ថលេខាអនុស្សរណៈយោគយល់ដើម្បីបង្កើតការរួមផ្សំស្របទិសដៅគ្នាជាមួយការលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា​ ។

Published Date: Friday March 18th, 2022
Phnom Penh, 9 March 2022, Credit Bureau Cambodia Co., Ltd (CBC) together with Cambodia Microfinance Association (CMA) organized an insightful and empowering Breakfast Talk bringing together more than 160 participants from the financial and business sectors to share inspiring stories of 4 successful women leaders from finance and technology in Cambodia.
Data compiled by CBC indicates that women’s leadership in finance and technology sectors are relatively low at approximately 20% for financial sector and 27% for technological sector but increasing over the years, thereby, breaking the bias. With more than 57% of employees in the company being female, CBC encourages women to take on challenging roles and commits to promote gender equality. 40% of CBC’s management team comprises of women. A culture of diverse workforce enables us to innovate product and services to meet the fast evolving demand of the market. As a key financial infrastructure and ecosystem enabler, CBC is consistently moving towards the common goal and vision among our colleagues to empower women in leadership roles.
Four women leaders who joined panel discussion sharing their experiences on leading with balance were H.E. Dith Nita, CEO, Camma Microfinance Limited and Vice-Chairwoman of Cambodia Microfinance Association, H.E. Chea Ratha, CEO, Khmum Technology, H.E. Lay Rachana, Senior Vice-President and Head of Retail Banking, Chip Mong Commercial Bank and Ms. Pon Pagnavattey, Head of Data Analytics, CBC. Ms. Ly Sopheak, Head of Distribution Training, FWD Life Insurance (Cambodia) Plc moderated the engaging and insightful discussions.
Panelists highlighted that with women moving into leadership roles in technology, it important to promote more gender equality and break the bias of gender in this field starting with how parents raise their daughters without imposing in barriers than for sons. The discussions also brought forth that family responsibilities should not be a barrier for women in aspiring for professional growth. Women business leaders also emphasized that family and life partners play an important supporting role to enable women to thrive and fully explore their professional path.
In this era of fourth industrial revolution with fast-paced evolution of technology, people require specialized skills to meet the needs of the market and be competitive to tackle the world’s problems. It is very exciting to see women taking on the challenge and breaking the stereotypes around women in finance and tech. This will mark a great milestone and open more doors to all women across Cambodia to be brave and step into a new era of this evolution.
Moreover, the ongoing advancement in digital financial services can lead to greater financial inclusion for women through the cost reduction in access to finance accompanied by enhancements in privacy and control. Currently, women comprise 53% of borrowers who have taken loans for small businesses, personal finance as well as social purposes. Further promoting financial inclusion for women and implementing strategies for women to apply for leadership are still an important factor to empower women.
This event expresses the commitment of CBC to promote financial inclusion and gender strategy in credit markets. In December 2021, CBC announced its commitment of USD 1 million toward strengthening financial inclusion in the kingdom in line with the priorities of the National Bank of Cambodia. Earlier in February 2022, CBC and RUPP also signed an MoU to promote financial inclusion by creating a synergy across the Cambodian financial sector.