សន្និសិទសារព័ត៌មានស្តីអំពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការផ្តល់សេវាត្រួតពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុរវាងការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (ស៊ីប៊ីស៊ី) និង គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អេ អឹម ខេ ភីអិលស៊ី
កាលបរិច្ឆេទផ្សាយ: ថ្ងៃ​សុក្រ កុម្ភៈ 15th, 2019
Press Conference
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ១៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០១៩: នៅថ្ងៃទី ១៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០១៩ វេលាម៉ោង២រសៀល នៅទីស្នាក់ការ        កណ្តាលនៃគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អេ អឹម ខេ ភីអិលស៊ី មានការរៀបចំសន្និសិទសារព័ត៌មានស្តីអំពីកិច្ខសហប្រតិបត្តិការលើការផ្តល់សេវាត្រួតពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុ រវាងការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (ស៊ីប៊ីស៊ី) និង គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អេ អឹម ខេ ភីអិលស៊ី បន្ទាប់ពីការចុះអនុស្សារណយោគយល់គ្នារវាងស្ថាប័នទាំងពីរ ក្នុងការដាក់អោយដំណើរការសេវានេះនៅតាមសាខារបស់អេអឹមខេ ចាប់ពីថ្ងៃទី២ ខែមករា ឆ្នាំ ២០១៩ តទៅ។
សន្និសិទសារព័ត៌មាននេះ មានការចូលរួមពី លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា លោក គា បូរាណ ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អេ អឹម ខេ ភីអិលស៊ី ថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់នៃស្ថាប័នទាំងពីរ និង អ្នកសារព័ត៌មាននៅកម្ពុជា។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា “ក្នុងរយៈពេលជាង៦ឆ្នាំនៃប្រតិ​បត្តិការ ស៊ីប៊ីស៊ីបានចាប់ផ្តើម និង​ផ្តោតចំបងជាមួយនឹងរបាយការណ៍ឥណទានអតិថិជន ដែលអនុញ្ញាតអោយសមាជិករបស់យើងអាចស្វែងយល់ពីអតិថិជនរបស់ពួកគេកាន់តែច្បាស់ និង ធ្វើការសម្រេចចិត្តលើការផ្តល់ឥណទានប្រកបដោយប្រសិទ្ធិភាព និង ទំនួលខុសត្រូវ។ បន្ថែមពីលើនេះ ប្រព័ន្ធនេះក៏បានជួយដល់អតិថិជនទូទៅ ក្នុងការស្នើសុំនិងស្វែងយល់អំពីព័ត៌មានឥណទានរបស់ពួកគេអោយកាន់តែប្រសើរឡើង ដែលនឹងជួយពួកគេក្នុងការត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការស្នើសុំកម្ចី។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ ប្រព័ន្ធនេះក៏ចូលរួមចំណែកដល់ស្ថេរភាពនៃវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និង​ សេដ្ឋកិច្ចផងដែរ។”។
លោកបន្តថា “ដោយមើលឃើញពីសារសំខាន់នៃរបាយការណ៍ឥណទានចំពោះប្រជាជនកម្ពុជា​ និង ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់ប្រជាជនដែលរស់នៅតាមបណ្តាខេត្ត​ ទើបការិយាល័យឥណទានកម្ពុជាបានពង្រីកសេវាត្រួតពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុ ដោយធ្វើកិច្ចសហប្រតិបត្តិអាជីវកម្មជាមួយដៃគូយុទ្ធសាស្រ្ត គឺ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អេ អឹម ខេ ភីអិលស៊ី ដែលមានសាខាជាង១៥០ ទូទាំងប្រទេស ក្នុងការផ្តល់សេវាកម្មនេះ ដោយជំហ៊ានដំបូងយើងដាក់អោយដំណើរការនៅតាមសាខារបស់អេអឹមខេ ចំនួន៥ ហើយគ្រោងនឹងពង្រីកទូទាំងប្រទេសនៅបំណាច់ឆ្នាំ២០១៩​នេះ។”
សេវាត្រួតពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុ គឺជាសេវាកម្មមួយរបស់ ស៊ីប៊ីស៊ី ដែលអនុញ្ញាតឲ្យប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ អាចពិនិត្យមើលរបាយការណ៍ឥណទាន  ឬ លទ្ធភាពក្នុងការប្រើប្រាស់ឥណទាន ដោយខ្លួនឯងតាមរយៈភ្នាក់ងារដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រ របស់ស៊ីប៊ីស៊ី។ ដើម្បីប្រើប្រាស់សេវាកម្មនេះ អតិថិជនគ្រាន់តែយកអត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ ឬ លិខិតឆ្លងដែនច្បាប់ដើមនិងមានសុពលភាព ហើយអញ្ជើញទៅកាន់សាខាទាំង៥របស់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិញ្ញវត្ថុ អេ អឹម ខេ ភីអិលស៊ី ដូចជា ទីស្នាក់ការកណ្តាល​ សាខាខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ សង្កាត់ចោមចៅ៣ សាខាខេត្តកំពង់ចាម សាខាខេត្តកណ្តាល និងសាខាខេត្តសៀមរាប ។
លោក គា​ បូរាណ ប្រធាន​នាយក​ប្រតិបត្តិ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អេ អឹម ខេ ភីអិលស៊ី មាន​ប្រសាសន៍​ថា “ អេ អឹម ខេ មាន​ក្តី​សោមនស្ស​រីករាយ ដោយ​បាន​ចាប់​ដៃគូ​សហប្រតិបត្ដិការ​ជា​មួយការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (ស៊ីប៊ីស៊ី) ក្នុង​ការ​បម្រើ​សេវាត្រួតពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុដល់ប្រជាជនកម្ពុជាអោយបានរឹតតែទូលំទូលាយ តាម​រយៈការស្នើសុំត្រួតពិនិត្យរបាយការណ៍ឥណទានផ្ទាល់ខ្លួននៅតាមសាខានៃ​គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អេ អឹម ខេ។ បច្ចុប្បន្ន អេ អឹម ខេ បានផ្តល់សេវាទៅដល់អតិថិជនជាង ៧៦ ម៉ឺននាក់ និង មានសាខាគ្រប់ដណ្តប់គ្រប់ស្រុកនិងឃុំ ទូទាំងប្រទេស។ ដូច្នេះសេវាហិរញ្ញវត្ថុមួយនេះនឹងជួយដល់អតិថិជនក្នុងការស្វែងយល់ពីស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ខ្លួន លើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងត្រៀមខ្លួនរួចរាល់ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវក្នុងការទទួលបានប្រាក់កម្ចីពីស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ។”
ចាប់ដំណើរការជាផ្លូវការនៅឆ្នាំ ២០១២ ស៊ីប៊ីស៊ីបានបម្រើដល់សមាជិក និង អតិថិជនជាមួយនឹងសេវាកម្មស្នូលគឺរបាយការណ៍ឥណទានអតិថិជន។ ប្រព័ន្ធនេះបានចូលរួមចំណែកជាប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធ រួមមានប្រជាជន ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និង វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ។
អំពីការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (ស៊ីប៊ីស៊ី)
ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជាជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងការផ្ដល់ព័ត៌មានឥណទាន ឧបករណ៍​វិភាគ និងរបាយការណ៍​ឥណទានជូនដល់ ធនាគារ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យា គ្រឹះស្ថានឥណទាន​ជនបទ និងអ្នកប្រើប្រាស់នានាក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។​ គិតត្រឹមខែមករាឆ្នាំ២០១៩ ស៊ីប៊ីស៊ីមានសមាជិកចំនួន១៦០ស្ថាប័ន។
ស៊ីស៊ីប៊ីស៊ី ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងខែមីនា ឆ្នាំ​២០១២ ដោយមានការគាំទ្រពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) សមាគមធនាគារនៃកម្ពុជា (ABC) សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) និងក្រុមប្រឹក្សាហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC)។
ស៊ីប៊ីស៊ី ជំរុញឲ្យលំនឹងសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែប្រសើរឡើងដោយផ្ដល់ទិន្នន័យទាន់ហេតុការណ៍និងត្រឹមត្រូវដល់អ្នកប្រើប្រាស់ និងឧស្សាហកម្មដែលជួយក្នុងការគ្រប់គ្រងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនៃធុរកិច្ចរបស់ពួកគេ។ យើងជួយធុរកិច្ចក្នុងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យនៃឥណទាន ការពារការក្លែងបន្លំ និងការធ្វើសេចក្ដីសម្រេចចិត្តដោយស្វ័យប្រវត្តិ។ ស៊ីប៊ីស៊ី ក៏ជួយបុគ្គលប្រើប្រាស់ក្នុងការត្រួតពិនិត្យរបាយការណ៍ឥណទានរបស់ពួកគាត់ដើម្បីធានាថាពួកគាត់អាចទទួលបានប្រាក់កម្ចី និងហិរញ្ញវត្ថុ និងការពារខ្លួនពីការក្លែងបន្លំអត្តសញ្ញាណ។
អំពីគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិញ្ញវត្ថុ អេ អឹម ខេ ភីអិលស៊ី
អេ អឹម ខេ គឺជា​គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុដែលឈានមុខគេ​លើវិសាលភាព​ប្រតិ​បត្តិការ និងចំនួនអតិថិជន​ប្រាក់កម្ចី។ គិតត្រឹម​​ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ២០១៨ អេ អឹម​ ខេ មានអតិថិជនសរុបចំនួនជាង ៧៦ ម៉ឺននាក់ ជាមួយនឹង​ផល​ប័ត្រ​​ប្រាក់​កម្ចីជាង ២៥២ លាន​​ដុល្លារ​អា​មេ​រិក  និងប្រាក់​បញ្ញើជាង ១៦០ លានដុល្លារអាមេរិក មានការិយាល័យ​ប្រតិ​បត្តិការ​ចំនួន ១៥០កន្លែង និង​មានភ្នាក់ងារ​ជាង​​ ៤.០០០ កន្លែងនៅ​ទូទាំង​​​ប្រទេស។  អេ អឹម ខេ មានផលិតផល និងសេវា​កម្ម​​​ជាច្រើនកំពុង​ផ្តល់ជូន​អតិថិជន​ដូចជា៖  សេ​​វា​ប្រាក់កម្ចី  ប្រាក់សន្សំ  សេវាផ្ទេរប្រាក់ក្នុង និងក្រៅប្រទេស សេវាទូទាត់វិក្កយបត្រ  ធានារ៉ាប់រង​ខ្នាត​តូច ភ្នាក់ងារ​ចល័ត  សេវា​បើក​​ប្រាក់​បៀវត្សរ៍  ម៉ាស៊ីនដក និង​ដាក់​​ប្រាក់​ដោយ​ស្វ័យប្រវត្តិ។

Press Conference on “Cooperation on Financial Health Check Service Between Credit Bureau Cambodia (CBC) and AMK Microfinance Institution Plc.”
Published Date: Friday February 15th, 2019
Press Conference
Phnom Penh – On February 15, 2019, at 2:00 PM at the headquarter of AMK Microfinance Institution Plc. held the press conference on Cooperation on Financial Health Check between Credit Bureau Cambodia (CBC) and AMK Microfinance Institution Plc. The two parties have signed the Memorandum of Understanding to make this service available at AMK’s branches, effectively from January 2, 2019, onward.
The press conference honors with the presence of Mr. Oeur Sothearoath, Chief Executive Officer of CBC, Mr. Kea Borann, Chief Executive Officer of AMK, the management team from both parties, and the journalists.
Mr. Oeur Sothearoath, CBC’s CEO said that “within the 6 years of operation, CBC has started with its core service, credit report, which allows its members to understand their customers better and make a decision on loan approval faster, more effective, and more responsible. In addition, this system also helps the general public to understand their creditworthiness to be ready for the loan application. Besides, this credit reporting system also contributed to the financial and economic stability.”
“Due to the importance of credit report to the general public as well as to make it convenient for people living in the province and rural areas, CBC developed the financial health check service with the cooperation with the strategic partner, AMK Microfinance Institution Plc, which has 150 branch office to extend this service available at the branch level of the institution. For the first phase, it is available at 5 provincial branches and expects to roll out to all the branches by end of 2019.” He added.
Financial Health Check is one of CBC services, that allows all public consumers to check his/her own creditworthiness/credit report via strategic agents of CBC. To check their credit health, the general public is just required to bring their national identity card or passport and visit either branch among the 5 branches such as headquarter, Pou Senchey Sangkat Chaom Chau 3 Branch, Kampong Cham Branch, Kandal Branch, or Siem Reap Branch.
Mr. Kea Borann, CEO of AMK said that “AMK is delighted to cooperate with CBC in providing financial health check service to the Cambodian people through the personal credit report request at our Branch office. AMK is serving over 760,000 clients and covers all districts and communes in the kingdom. This financial health check service will help them to understand their financial health at their own wish and promote financial knowledge and responsible for the use of loan with financial institutions.”
Since 2012, CBC has been serving both its members and individuals with its core service, Credit Report. This system has largely contributed to all stakeholders such as general public, financial institutions, and financial sector.
Credit Bureau Cambodia is the leading provider of credit information, analytical solutions, and credit reporting services to banks, microfinance institutions, leasing companies, rural credit institution, and consumers in the Kingdom of Cambodia.
About AMK
AMK is a leading Microfinance Institution in terms of outreach and borrower numbers. As of December of 2018, AMK has a coverage of 89% of total villages across Cambodia with the number of staff around 3,000, total clients of over 760,000 with a loan portfolio of over USD 252 million, and deposits of more than US$ 160 million. The number of offices has reached 150, and over 4,000 agents nationwide. AMK provides a variety of financial services including Loan, Deposit, Money Transfer, Micro Insurance, Payment Service, Payroll Service, Agent Banking, ATMs and CDMs.