ការដាក់ឱ្យចរាចរប្រាក់រៀលឡើងវិញ ខួបលើកទី៣៨
ដើម្បីលើកកម្ពស់ចរន្តនៃការប្រើប្រាស់​ប្រាក់រៀល ក្នុងដំណើរ​ទូទាត់​ផ្សេងៗ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស នាថ្ងៃទី២០ ខែមិនា ឆ្នាំ២០១៨ នៅមជ្ឈមណ្ឌលសហប្រតិបត្តិការកម្ពុជា-កូរ៉េ (CKCC) នៃសាកល​វិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ មានការប្រារព្ធ “ទិវាប្រាក់រៀល” ខួបលើកទី៣៨ នៃការដាក់ឱ្យចរាចរប្រាក់រៀលឡើងវិញ។ កម្មវិធីនេះ​ត្រូវបានផ្តួចផ្តើម​រៀបចំដោយ​ធនាគារជាតិ​នៃកម្ពុជា ក្រោមការចូលរួម​ គាំទ្រ​ដោយ​ការិយាល័យ​ឥណទានកម្ពុជា (CBC) និងស្ថាប័នមួយចំនួនផ្សេងទៀត។
ថ្លែងក្នុងកម្មវិធី លោកជំទាវ អ៊ុក ម៉ាលី ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា ការពង្រឹងប្រសិទ្ធភាព គោល​នយោបាយ​រូបិយវត្ថុ និងអត្រាប្ដូរប្រាក់ នឹងរួម​ចំណែក​រក្សា​ស្ថេរភាពថ្លៃ និងស្ថេរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ខណៈពេលដែលសេដ្ឋកិច្ចជាតិមានការប៉ះទង្គិច ជាយថាហេតុណាមួយកើតឡើង។ ការចូលរួម​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់​រៀល​កាន់​តែ​ច្រើន នឹងធ្វើឱ្យកម្ពុជាទទួលបានផលចំណេញ ក្នុងការបង្កើនចំណូលពីការបោះពុម្ពក្រដាស់ប្រាក់ និងបង្កើន ចំណូលជូនរាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីយកទៅអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច និងការ​ចំណាយ​ផ្សេងៗ និងអាចកាត់បន្ថយភាព​ងាយ​រងឥទ្ធិពល​ពីការប្រែប្រួល​នៃតម្លៃប្រាក់ដុល្លារ​អាម៉េរិក ជាដើម។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា​ ​(CBC) បានមានប្រសាសន៍ថាយើងខ្ញុំមានក្តីសោម​នស្សន៌​ និងគាំទ្រយ៉ាងមុតមាំចំពោះគំនិត​ផ្តួចផ្តើមអោយ​មានចរាចរ​ប្រាក់រៀលក្នុងប្រទេស ​អោយកាន់តែច្រើនឡើង។ ក្នុងឆ្នាំនេះ ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា ក៏បានរៀបចំ​អោយមានការបើក​ប្រាក់​បៀវត្សន៍បុគ្គលិក និងការទូទាត់ផ្សេងៗ​ ជាប្រាក់រៀលផងដែរ។ យើងខ្ញុំមានក្តីសប្បាយចិត្ត ដោយឃើញមានការកើ​នឡើង​នៃចរាចរប្រាក់រៀលក្នុងទីផ្សារ ហើយយើងខ្ញុំសង្ឃឹមថា ប្រជាពលរដ្ឋ និងស្ថាប័នផ្សេងៗ នឹងបន្​តជំរុញ​ការប្រើប្រាស់​ប្រាក់រៀល​បន្ថែម ដើម្បីស្ថេរភាព និងការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចជាតិ កាន់តែខ្លាំងឡើង។
គួរបញ្ជាក់ថា ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (CBC)​ គឺជាក្រុមហ៊ុន​ឈានមុខគេ ​ក្នុង​ការផ្តល់នូវ​សេវា​ព័ត៌​​មាន​​ហិរញ្ញវត្ថុ ឧបក​រណ៍​​​​វិភាគ​​ទិន្នន័យ និង របាយការណ៍​​ឥណទាន ទៅ​ដល់​​ស្ថាប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​​ទាំង​អស់ ក៏ដូចជាអ្នកប្រើប្រាស់ឥណទានទូទៅ នៅក្នុងប្រទេស​​កម្ពុជា។ ការិយាល័យ​​ឥណទាន​​កម្ពុជា (CBC) ​ជួយដល់​អតិថិជន និង សមាជិករបស់​ខ្លួន​​ទាំង​អស់ ​​ក្នុងការ​គ្រប់គ្រង​​​ហានិភ័យ និង ធ្វើការ​សម្រេច​​​ចិត្តហិរញ្ញវត្ថុ​​បាន​​ឆាប់​រហ័ស។

The 38th Anniversary of the re-circulation of Riel
In order to promote the use of Khmer Riel currency on various payments throughout the country, on March 20th, 2018, at the Cambodia-Korea Cooperation Center (CKCC) of the Royal University of Phnom Penh, held the “Riel Day” to commemorate the 38th Anniversary of the re-circulation of Riel. The program was initiated by the National Bank of Cambodia under the support of Credit Bureau Cambodia (CBC) and some other institutions.
Speaking at the program, H.E. Ouk Maly, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, stated “Strengthening the effectiveness of monetary policy and exchange rates will contribute to maintaining price and macroeconomic stability as well as financial stability if any potential economic collapse. The greater the use of the riel note, the more income the country will benefit from both bills printing and government’s revenues. It could then use for economic development and other expenses and reduce the vulnerability of the volatility of the US dollar.”
“We are very happy and strongly support the initiative to empower the uses of riel currency throughout the country,” said Mr. OEUR Sothearoath, Chief Executive Officer of Credit Bureau Cambodia. “This year, Credit Bureau Cambodia has also set up our salary and other payment in riel. We are happy to see more circulation of the riel in the market and we hope that people and other institutions will pay more focus on the use the riel note to stabilize and develop the country economic.” he added.
Credit Bureau Cambodia is the leading provider of financial information, analytical solutions, and credit reporting services to financial institutions and end-consumers in the Kingdom of Cambodia. It assists its customers in managing the risks and rewards of commercial and financial decisions.