ការធ្វើបទបង្ហាញ​របស់ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ​ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា នៅសាកលវិទ្យាល័យ ភូមិន្ទនីតិសាស្រ្ត និងវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច
កាលបរិច្ឆេទផ្សាយ: ថ្ងៃ​ពុធ មិនា 7th, 2018
នាថ្ងៃទី៥ ខែមិនា ឆ្នាំ២០១៨ លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ​ការិយាល័យឥណទាន​កម្ពុជា (CBC) ត្រូវបានអញ្ជើញដើម្បីធ្វើបទបង្ហាញស្តីពី “តួនាទីរបស់​ការិយាល័យឥណទាន​កម្ពុជា ក្នុងការ​ចូលរួម​ជួយគាំទ្រ​ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និង សេដ្ឋកិច្ចជាតិ” ដល់ក្រុមនិស្សិតថ្នាក់​អនុបណ្ឌិត ដែលកំពុងសិក្សារលើជំនាញ គ្រប់គ្រងហានិភ័យ និងការគ្រប់គ្រងផ្នែកធានារ៉ាប់រង ធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ នៅសាកលវិទ្យាល័យ ភូមិន្ទនីតិសាស្រ្ត និងវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច។
មិនខុសពីឆ្នាំមុនៗប៉ុន្មានឡើយ លោក សុធារ័ត្ន ដែលជាអ្នក​ជំនាញមាន​បទពិសោធន៍ជាច្រើន​​ផ្នែកធនាគារ និងមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ បានណែនាំ​អំពីតួនាទីនៃប្រព័ន្ធរបាយការណ៍​ឥណទាន​ក្នុងការគ្រប់គ្រង​ហានិភ័យ​ឥណទាន ដល់​និស្សិតថ្នាក់​អនុបណ្ឌិត និងបកស្រាយពីរបៀប​ដែល CBC ជួយគាំទ្រដល់​ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ​ សាធារណជន និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ លោកក៏​បាន​បើកទទួលសំនួរផ្សេងៗ  ពីសំណាក់ក្រុមនិស្សិត ទាក់ទងនឹងប្រតិបត្តិការ​ការិយាល័យ​ឥណទានក្នុ​ងស្រុក និងនៅបណ្តាប្រទេសផ្សេងៗ សំនួរទាក់ទងនឹងប្រព័ន្ធរបាយការណ៍ឥណទាន របៀបអាន​របាយការណ៍របស់ CBC និងរបៀបដែលស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុប្រើប្រាស់របាយការណ៍នេះប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
គួរបញ្ជាក់ថា ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (CBC)​ គឺជាក្រុមហ៊ុន​ឈានមុខគេ ​ក្នុង​ការផ្តល់នូវ​សេវា​ព័ត៌​​មាន​​ហិរញ្ញវត្ថុ ឧបក​រណ៍​​​​វិភាគ​​ទិន្នន័យ និង របាយការណ៍​ឥណទាន ទៅ​ដល់​​ស្ថាប័ន​ហិរញ្ញវត្ថុ​​ទាំង​អស់ ក៏ដូចជាអ្នកប្រើប្រាស់ឥណទានទូទៅ នៅក្នុងប្រទេស​​កម្ពុជា។ ការិយាល័យ​​ឥណទាន​​កម្ពុជា (CBC) ​ជួយដល់​អតិថិជន និង សមាជិករបស់​ខ្លួន​​ទាំង​អស់ ​​ក្នុងការ​គ្រប់គ្រង​​​ហានិភ័យ និង ធ្វើការ​សម្រេច​​ចិត្តហិរញ្ញវត្ថុ​​បាន​ឆាប់​រហ័ស។

The Presentation of Credit Bureau Cambodia’s Chief Executive Officer at RULE
On March 5th, 2018, the Chief Executive Officer of Credit Bureau Cambodia (CBC), Mr. OEUR Sothearoath, was invited for the presentation on “How CBC contributes in Supporting Financial Institution and The Country Economy” for Master class majoring in Risk and Management in Insurance, Banking and Finance at Royal University of Law and Economics (RULE).
Not different from last year, Mr. Sothearoath, a business intelligence professional with extensive experience in banking and microfinance, introduced the roles of Credit Reporting System in Credit Risk Management to master students and shared how CBC supports financial institutions, public and the country economic. The session also opened for questions to the audiences relating to the local and international bureau operations, credit reporting system, how to read CBC’s report and how financial institutions​​ use this report effectively in operation.
Credit Bureau Cambodia is the leading provider of financial information, analytical solutions, and credit reporting services to financial institutions and end-consumers in the Kingdom of Cambodia. It assists its customers in managing the risks and rewards of commercial and financial decisions.