កាលបរិច្ឆេទផ្សាយ: ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍ វិច្ឆិកា 30th, 2017
នាព្រឹក​​​​ថ្ងៃទី​ ៣០​​ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០១៧ កន្លង​ទៅ​ នៅ​សាកល​វិទ្យា​ល័យ​​​ជាតិ​​គ្រប់​គ្រង​ មានការ​ប្រារព្ធកម្ម​វិធីសិក្ខា​សាលា ស្ដី​អំពី​ ​ “ការ​គ្រប់​គ្រង​ហានិភ័យ​​ឥណ​ទាន​​តាម​រយៈ​​ប្រព័ន្ធ​ចែក​រំ​លែក​ព័ត៌​មាន​ឥណ​ទាន​”​ ដោយ​មាន​​ការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​​​ក្រោម​អធិប​តីភាព​របស់​លោក អឿ សុធារ័ត្ន​ ប្រធាន​នាយក​ប្រតិ​បត្តិ​ ​នៃ​ការិ​យា​ល័យ​ឥណ​ទាន​កម្ពុជា លោក​ ​លន់ សំអុល អនុប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​ត្រួតពិនិត្យ និងឯកសា​ ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា និង​ លោក​ សេង ប៊ុនធឿន សាកលវិទ្យាធិការរង​ នៃសាកលវិទ្យាល័យជាតិ​គ្រប់​គ្រង លោក ប៉ាក សិរី​វឌ្ឍ​នា ទីប្រឹក្សារ​សាជីវ​កម្ម​ហិរញ្ញ​វត្ថុអន្តរជាតិ​ ព្រម​ទាំង​គណ​អធិ​បតី​​នៃ​ស្ថាបន័​ខាង​លើ​ និង លោក​គ្រូ​ អ្នក​គ្រូ​ ​រួមទាំង​​ប្អូន​ៗ​​​​និ​ស្សិត​ ដែល​កំពុង​សិក្សា​ ជំនាញ​គណនេយ្យ​ ទីផ្សារ​ ធនាគារ​​ គ្រប់​គ្រង និង​ សេដ្ឋ​កិច្ច ​សរុប​ជាង​ ២៥០នាក់ ​។
គោលបំណង​នៃ​ការ​បង្កើត​អោយ​មាន​កម្ម​វិ​ធី​សិក្ខា​សាលា​នេះ​គឺដើម្បី​ចែក​រំលែក​​​​ចំណេះ​ដឹង​ និង​អាច​ផ្សារ​ភ្ជាប់​​​​​​​ទ្រឹស្ដី​​ប្អូនៗ​​និសិ្សត​ដែល​កំពុង​សិក្សា​នៅ​សា​លា​ ទៅ​នឹង​ការ​អនុវត្តន៍​ជាក់​ស្ដែង​ក្នុង​ទី​ផ្សារ​ និង​លើក​កម្ពស់​ការ​យល់ដឹងអំ​​ពី​​ការិយា​ល័យ​ឥណ​ទាន​កម្ពុជា​ និង​ជាពិសេស​​ផ្ដល់​ជា​បំណិន​​​បន្ថែម​​ដល់ប្អូន​ៗ​​និសិ្សត​​ដើម្បី​បង្កើន​​​ប្រសិទ្ធ​ភាព​​ការងារ​ និង​រូម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ន៍​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​​ក្នុង​ពេ​ល​​អនាគត​។​ ​
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ ការិយា​ល័យ​ឥណ​ទាន​កម្ពុជា​ តែង​តែ​បាន​ចូល​រួម​ជា​ប្រចាំ​ក្នុង​​​​ការ​បង្កើត​ឱ្យ​មាន​​​សិក្ខា​សាលា​​ចែក​រំលែក​ចំណេះ​ដឹង​ផ្សេងៗ ក្នុងគោលបំណង​លើក​កម្ពស់​ការយល់ដឹង​ផ្នែកឥណទាន​ និងចូល​រួម​ជាមួយ​​ក្រសួង​អប់​រំ​ យុវ​ជន​​ និង​កីឡា​ ដើម្បី​បង្កើន​​គុណ​ភាព​អប់​រំ​ តាមរូបភាព​​នៃ​​ការ​អប់​រំ​​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​ ដែល​ជា​ផ្នែក​មួយ​​ដ៏សំខាន់​​ក្នុងការជួយ​​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​និស្សិត​ ដើម្បី​ត្រៀម​​ខ្លួន​រួច​រាល់​​ក្នុង​ការ​ចាប់​​យក​ឱ​កាស​​ការងារ​​ក្នុង​ពេល​ដ៏​ខ្លី​ខាង​មុខ​ ព្រម​ទាំង​ជាផ្នែកមួយ​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុងការជួយ​​ដល់​កា​រ​​អភិវឌ្ឍ​ន៍​ប្រទេស​​ជាតិ​​ផងដែរ​។

The workshop on “The Contribution of Credit Reporting System in Credit Risk Management”
On November 30th, 2017 at National University of Management, held a workshop on “The Contribution of Credit Reporting System in Credit Risk Management” under the presidency of Mr. Oeur Sothearoath, Chief Executive Officer of Credit Bureau Cambodia, Mr. Lun Sam Ol, Deputy Director of Offsite Supervision Department of National Bank of Cambodia, Dr. Seng Bunthoeun, Vice Rector of National University of Management, Mr. Pak Sereivathana, IFC Consultant, management from the four institutions with the participants of more than 250 students majoring accounting, banking, economics and management.
The workshop aimed at equipping students with the practical knowledge and core competency of Credit Bureau Cambodia which would help them to be more qualified for the vacancy opportunities in financial sector, especially take part in the country economic development after their graduation.
CBC has consistently conducted its conference on various topics in order to enhance better understanding of credit information for students at public and private universities, also to join hand with Ministry of Education, Youth and Sport to improve education quality through informal education system, which is an important part to strengthen the student’s ability for future job vacancies and contribute to the country economic development.