អាហារូបករណ៍ក្រុមហ៊ុនក្រេឌីតប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) ខូអិលធីឌី គាំទ្រអនាគតដ៏ភ្លឺស្វាងក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ
ភ្នំពេញ​, ២៧ តុលា ២០២១ – ជាផ្នែកមួយនៃសកម្មភាពទំនួលខុសត្រូវសង្គម​ (CSR) ជាច្រើន ក្រុមហ៊ុនក្រេឌីតប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) ខូអិលធីឌី (ហៅកាត់ថា ស៊ីប៊ីស៊ី) នឹងផ្តល់អាហារូបករណ៍ដែលមានតម្លៃជាង ២៥,០០០ ដុល្លារ ដល់សិស្ស និសិ្សតវ័យក្មេងកម្ពុជាដែលពូកែខាងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច។
ក្នុងឆ្នាំនេះ​ អាហារូបករណ៍នឹងបើកឲ្យសិស្សនិស្សិតថ្នាក់ឆ្នាំមូលដ្ឋានក្នុងកម្មវិធីថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រអន្តរជាតិនៃសាកលវិទ្យាល័យ​ នីតិសាស្រ្ត និងវិទ្យាសាស្ត្រសេដ្ឋកិច្ច (RULE)​ ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សានេះ ចំនួន៣នាក់ ហើយអាហារូបករណ៍នេះនឹងរ៉ាប់រងថ្លៃសិក្សាប្រចាំឆ្នាំ សម្រាប់រយៈពេល ៣ឆ្នាំទៀត ដែលពួកគេ​ ត្រូវរៀនបន្តផ្នែក សេដ្ឋកិច្ច និងគ្រប់គ្រង។ អាហារូបករណ៍ចំនួន៣បន្ថែមទៀត នឹង   ផ្តល់ជូនដល់និស្សិតឆ្នាំមូលដ្ឋាន ក្នុងឆ្នាំសិក្សាបន្ទាប់ និង ចំនួន៣ទៀតនឹងផ្តល់ដល់និស្សិតឆ្នាំមូលដ្ឋាននៅឆ្នាំ២០២៣។ បេក្ខជនត្រូវតែជាជនជាតិខ្មែរ មានអាយុក្រោម ២៥ឆ្នាំ និង មាន GPA យ៉ាងហោចណាស់៣.០ ឬទទួលបានពិន្ទុល្អជាងគេក្នុងការប្រឡងចូលឆ្នាំទី២នៃកម្មវីធីសិក្សាបរិញ្ញាបត្រអន្តរជាតិ។
នាយកដ្ឋានសហប្រតិបត្តិការបារាំងនៅ​សាកលវិទ្យាល័យ RULE គឺជានាយកដ្ឋានសិក្សាតែមួយគត់នៅក្នុងប្រទេស ដែលអនុញ្ញាតឲ្យសិស្សទទួលបានសញ្ញាប័ត្រពីរ ផ្នែកច្បាប់សេដ្ឋកិច្ច និងការគ្រប់គ្រង ពីសាកលវិទ្យាល័យបារាំងដ៏មានកេរ្ត៏ឈ្មោះ គឺសាកលវិទ្យាល័យ Lumière Lyon 2 ដែលទទួលស្គាល់ដោយសហភាពអឺរ៉ុបផងដែរ។
លោក Laurent Mesmann ទីប្រឹក្សាពិសេស ទទួលបន្ទុកកម្មវិធីទ្វេដឺក្រេនៅសាកលវិទ្យាល័យ RULE បានមានប្រសាសន៍ថា « យើងរីករាយណាស់ក្នុងការចាប់ដៃគូរជាមួយស៊ីប៊ីស៊ី សម្រាប់កម្មវិធីសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រអន្តរជាតិ នៅ​ RULE។ បន្ថែមលើអាហារូបករណ៍ដែលនឹងផ្តល់ជូនដល់សិស្សឆ្នើមបំផុតរបស់យើង ភាពជាដៃគូនេះ នឹងរួមចំណែកក្នុងការរឹតបន្តឹងទំនាក់ទំនងរវាង RULE និងវិស័យធនាគារផងដែរ។ ពិតណាស់ RULE តែងតែប្តេជ្ញាចិត្តធានាអោយសិស្សនិស្សិតប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈ និងតែងតែអភិវឌ្ឍកម្មវិធីសិក្សារបស់ខ្លួនឲ្យស្របតាមតម្រូវការ និងការរំពឹងទុករបស់ទីផ្សារការងារ។ ខ្ញុំជឿថា ស៊ីប៊ីស៊ីដែលជាដៃគូរ នឹងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការបំពេញគោលបំណងទាំងនេះ»។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិរបស់ស៊ីប៊ីស៊ី បានថ្លែងថា ៖ “ការផ្តួចផ្តើមចុងក្រោយនៃទំនួលខុសត្រូវ សង្គមរបស់យើង មានគោលបំណងគាំទ្រដល់ការអប់រំរបស់និស្សិតកម្ពុជាខាងផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច ដោយបំពាក់នូវជំនាញ និងចំណេះដឹងដើម្បីសម្រេចបាននូវអាជីពដ៏ជោគជ័យក្នុងវិស័យ ធនាគារ និងសេវាហិរញ្ញវត្ថុ។ យើងក៏មានគោលបំណងក្នុងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការអនុវត្តក្នុងវិស័យ​សេវាហិរញ្ញវត្ថុសម័យទំនើប។”
លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ “ជំងឺរាតត្បាត COVID-19 ប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំងទៅលើប្រាក់ចំណូលក្នុងគ្រួសារ ហើយនេះជាពេលដែលយើងត្រូវលូកដៃ និងផ្តល់ការគាំទ្រដល់សិស្សនិស្សិតវ័យក្មេង ដែលប្រហែលជានឹងមានការលំបាកក្នុងការបង់ថ្លៃសិក្សា។ ការទំនុកបំរុងឲ្យពួកគេបញ្ចប់ការសិក្សាផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច មានន័យថា យើងកំពុងជួយបង្កើតអនាគតដ៏ភ្លឺស្វាងសម្រាប់វិស័យហិរញ្ញវត្ថុរបស់កម្ពុជា។”
ស៊ីប៊ីស៊ី ក៏មានបំណងផ្តល់ឲ្យបេក្ខជនដែលទទួលបានជោគជ័យនូវបទពិសោធន៍ការងារ និងសកម្មភាពក្រៅសាលា តាមរយៈការហាត់ការជាមួយក្រុមហ៊ុន ឬវគ្គសិក្សាផ្សេងៗដែលពាក់ព័ន្ធផងដែរ។
នៅខែមីនា ឆ្នាំ២០២១ ស៊ីប៊ីស៊ី បានធ្វើការបរិច្ចាគទឹកប្រាក់ចំនួន ៤០ លានរៀល​ ម៉ាសក្បាំងការពារមុខចំនួន ៥០,០០០ និងដបទឹកចំនួន ១២,០០០ ទៅសាលាក្រុងភ្នំពេញ ដើម្បីគាំទ្រដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ដើម្បីទប់ស្កាត់ការរីករាលដាល នៃជំងឺ COVID-19។ ថ្មីៗនេះ​ ស៊ីប៊ីស៊ីក៏បានជួយដល់គ្រួសាររងគ្រោះដោយការរាតត្បាតនៃជំងឺ COVID-19 ចំនួន២០គ្រួសារនៅខេត្តសៀមរាប តាមរយៈការផ្តល់ជំនួយផ្នែកម្ហូបអាហាររយះពេល១២ខែ។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១២ មក ស៊ីប៊ីស៊ី បានក្លាយជាអ្នកផ្ដល់ព័ត៌មានហិរញ្ញវត្ថុ ដំណោះស្រាយបែបវិភាគ និង      សេវា​កម្មរបាយការណ៍ឥណទានដ៏ឈានមុខគេ ជូនដល់ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និងអតិថិជនក្នុង   ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ស៊ីប៊ីស៊ីជួយអតិថិជនក្នុងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យ និងការលើកទឹកចិត្តសម្រាប់ការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងពាណិជ្ជកម្មតាមរយៈដំណោះស្រាយជាច្រើនដូចជា របាយការណ៍ឥណទានបុគ្គល, របាយការណ៍ឥណទានក្រុមហ៊ុន, ពិន្ទុឥណទាន(ខេ-ស្ករ), របាយការណ៍បែបវិភាគទិន្នន័យ, សេវាគ្រប់គ្រងផលប័ត្រ, សេវាត្រួតពិនិត្យផលប័ត្រ, និងដំណោះស្រាយតាមតម្រូវការអតិថិជន។

Credit Bureau Cambodia scholarships support a brighter future for the financial industry
Phnom Penh, 27 Oct, 2021 – As part of their wide range of Corporate Social Responsibility activities giving back to society, Credit Bureau (Cambodia) Co., Ltd. (CBC) is offering over $25,000 worth of scholarships to Cambodia’s brightest young economics talents.
This year, scholarships are open to 3 students enrolled in the first-year of the international bachelor’s degree programme at the Royal University of Law and Economics (RULE) in Phnom Penh, and will cover full annual tuition fees for the 3 remaining years of their Economics and Management degree. 3 more scholarships will be offered the following academic year, and another 3 in 2023. Candidates must be Cambodian, under 25 years old, have a GPA of at least 3.0 and achieve a top score in entrance exams for the international bachelor’s degree programme.
The French Cooperation Department at RULE is the only academic department in the country that allows students to graduate European-accredited dual degrees in law, economics and management from the prestigious French university, Lumière Lyon 2.
Mr. Laurent Mesmann, Special Advisor to the Rector in charge of double degrees at RULE, said, “We are delighted to count Credit Bureau Cambodia as a new partner of the International Bachelor’s degree program at RULE. In addition to the scholarships provided to our best students, this partnership will contribute to tightening the link between RULE and the banking industry. Indeed, RULE is always committed to ensure the professional inclusion of its students and to keep its programs up-to-date, in line with the labor market needs and expectations. I believe that CBC as a partner will play a significant role in fulfilling these objectives.”
“Our latest CSR initiative aims at supporting the education of Cambodian economics students, equipping them with the skills and knowledge to achieve successful careers in Banking and Financial Services,” said Mr. Oeur Sothearoath, CEO of CBC. “We are also keen to develop capabilities for Financial Technologies, which forms the basis of modern financial services.”
“The COVID-19 pandemic has had a serious impact on the wealth of families, and we realise the need to step up and offer support to promising young students who may be struggling to afford tuition. By nurturing graduates who excel in the Economics field, we are helping create a brighter future for Cambodia’s financial industry,” added Mr. Oeur.
CBC also intends to provide successful candidates with work experience and extracurricular activities through internships with the company or relevant trainings.
In March 2021, CBC provided a donation of 40 million Riels, 50,000 protective face masks and 12,000 water bottles to Phnom Penh City Hall, to support efforts to curb the spread of COVID-19. More recently, CBC supported 20 families in Siem Reap affected by COVID-19 with food relief for 12 months.