សិក្ខាសាលាស្ដី​អំពី​ “ការ​គ្រប់​គ្រង​ហានិភ័យ​ឥណ​ទាន​តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធ​ចែក​រំ​លែក​ព័ត៌​មាន​ឥណ​ទាន​” នៅសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា
កាលបរិច្ឆេទផ្សាយ: ថ្ងៃ​ពុធ សីហា 22nd, 2018
នា​​​ថ្ងៃទី​ ១៦​​ ខែ សីហា​ ឆ្នាំ​២០១៨ កន្លង​ទៅ​ នៅ​សាកល​វិទ្យា​ល័យ​​កម្ពុជា មានការប្ររព្ធ​បាន​ប្រារព្ធកម្ម​វិធីសិក្ខា​សាលា ដែលរៀបចំឡើងដោយ ​ ការិយាល័យ​ឥណ​ទាន​កម្ពុជា ​ដោយ​​​រួម​​សហការជាមួយ​​សាកល​វិទ្យា​ល័យ​​កម្ពុជា លើប្រធានបទស្ដី​អំពី​ ​ “ការ​គ្រប់​គ្រង​ហានិភ័យ​ឥណ​ទាន​តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធ​ចែក​រំ​លែក​ព័ត៌​មាន​ឥណ​ទាន​”។ ​សិក្ខាសាលានេះមានការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​​​ក្រោម​អធិបតីភាព​របស់​លោក អឿ សុធារ័ត្ន​ ប្រធាន​នាយក​ប្រតិ​បត្តិ​ ​នៃ​ការិ​យា​ល័យ ​ឥណ​ទាន​កម្ពុជា​ និង​ លោកស្រី Ms. Gina V.Lopez សាកលវិទ្យាធិការរង នៃសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា។​ សិក្ខា​សា​លា​​នេះក៏​មាន​ការ​ចូល​រួម​របស់លោកសាស្ត្រាចារ្យ និង​​​​និ​ស្សិត​ជាច្រើន​កុះ​ករ​សរុប​ជាង​ ២០០នាក់​ ដែល​កំពុង​សិក្សា​នៅ​សាកល​វិទ្យា​ល័យ​កម្ពុជា​ជំនាញ ​គណនេយ្យ​ ទីផ្សារ​ ធនាគារ​ និង​ សេដ្ឋ​កិច្ច។
គោលបំណង​នៃ​ការ​បង្កើត​អោយ​មាន​កម្ម​វិ​ធី​សិក្ខា​សាលា​នេះ​គឺដើម្បី​ចែក​រំលែក​​​​ចំណេះ​ដឹង​ និង​អាច​ផ្សារ​ភ្ជាប់​​​​​​​ទ្រី​ស្ដីដែល​​ប្អូនៗ​​និសិ្សត​ដែល​បាន​សិក្សា​នៅ​សា​លា​ ទៅ​នឹង​ការ​អនុវត្តន៍​ជាក់​ស្ដែង​ក្នុង​ទី​ផ្សារ​ និង​លើក​កម្ពស់​ការ​យល់ដឹង​ពី​ការិយា​ល័យ​ឥណ​ទាន​កម្ពុជា​ ការ​គ្រប់​គ្រង​ហានិភ័យ​ឥណ​ទាន​តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធ​ចែក​រំ​លែក​ព័ត៌​មាន​ឥណ​ទាន​ និង​ជាពិសេស​ផ្ដល់​ជា​បំណិន​​បន្ថែម​ដល់ប្អូន​ៗ​​និសិ្សត​ដើម្បី​បង្កើន​ប្រសិទ្ធ​ភាព​ការងារ​ និង​រូម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ន៍​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ក្នុង​ពេ​ល​អនាគត​។​ ​លើស​ពីនេះ​ សិក្ខា​សាលា​ក៏​មាន​គោល​បំណង​លើក​កម្ពស់​សកម្ម​ភាពជួយ​​សង្គម​ និង​សកម្ម​ភាព​មនុស្ស​ធម៌ ហើយ​ចូល​រួម​ជាមួយ​ ក្រសួង​អប់​រំ​ យុវ​ជន​​ និង​កីឡា​ ដើម្បី​បង្កើន​គុណ​ភាព​អប់​រំ​ តាមរូបភាព​នៃ​​ការ​អប់​រំ​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​ ដែល​ជា​ផ្នែក​មួយ​ដ៏សំខាន់​ក្នុងការជួយ​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​និស្សិត​ ដើម្បី​ត្រៀម​ខ្លួន​រួច​រាល់​ក្នុង​ការ​ចាប់​យក​ឱ​កាស​ការងារ​ក្នុង​ពេល​ដ៏​ខ្លី​ខាង​មុខ​។​
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ការិយា​ល័យ​ឥណ​ទាន​កម្ពុជា​ តែង​តែ​បាន​ចូល​រួម​ជា​ប្រចាំ​ក្នុង​សកម្ម​ភាព​ មនុស្ស​ធម៌​ កីឡា​ និង​សិក្ខា​សាលា​ចែក​រំលែក​ចំណេះ​ដឹងផ្សេងៗផងដែរ។

CBC Held University Conference at University of Cambodia on The Contribution of Credit Reporting System on Risk Managment
Published Date: Wednesday August 22nd, 2018
On August 16th, 2018 at University of Cambodia, there was a workshop on “The Contribution of Credit Reporting System in Credit Risk Management” with the special attending of Mr. Oeur Sothearoath, Chief Executive Officer of Credit Bureau Cambodia and Ms. Gina V.Lopez, Ms. Gina V. Lopez, Vice President International Affairs, and Dean of The Tony Fernandes School of Business, management from the both institutions with the participants of more than 200 students majoring accounting, banking, economics and management.
The workshop aimed at equipping students with the practical knowledge and link it to the theories they have studied in the university as well as raising the awareness on CBC, and risk management through the credit reporting system. This would help them to be more qualified for the future job opportunities in financial sector, especially taking part in the country economic development after their graduation. In addition, this workshop also aimed to raise the corporate social responsibility and also join hand with Ministry of Education, Youth and Sport to improve education quality through informal education system, which is an important part to strengthen the student’s ability for future job vacancies and contribute to the country economic development
CBC has consistently conducted its conference on various topics in order to enhance better understanding of credit information for students at public and private universities.