កម្មវិធីសប្បុរសធម៌: “Safe Water Safe Bottle”
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី30 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៩ – ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (CBC) បានធ្វើការ​ចែកជូន​ ដបទឹកចំនួន ៣០០  និងឧបករណ៍ជម្រុះទឹកស្អាតចំនួន ១ ទៅ​ដល់សាលាបឋមសិក្សាព្រែកប្រាក្រោម តាមរយៈគម្រោង “Safe Water Safe Bottle” ដែលបានបង្កើតឡើង​ដោយ “Global Peace Foundation and the Global Peace Alliance-Cambodia ដើម្បីបង្កើតបរិយាកាសសុខភាពល្អនិងសុខមាលភាពសម្រាប់កុមារនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
CBC បានសង្កេតឃើញ​ថា កុមារមួយចំនួន​នៅតែមិនមានសុវត្ថិភាពគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ការប្រើប្រាស់ទឹកស្អាតនៅសាលារៀន។ សិស្ស​មួយចំនួនកំពុងទទួលទានទឹកពីទុយោបំពង់ ខណៈពេលដែលសិស្សខ្លះចំណាយប្រាក់ប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេដើម្បីទិញទឹកដបប្លាស្ទិច​ ដែលមិនត្រឹមតែប៉ះពាល់ដល់សុខភាពរបស់ពួកគេប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចទាំងមូលផងដែរ។ សំខាន់ជាងនេះទៅទៀត ទម្លាប់នៃការទិញទឹកដបប្លាស្ទិច គឺជាផ្នែកមួយ​បង្កទៅ​ជា​កាកសំណល់ប្លាស្ទិច ដែលត្រូវបានគេបោះបង់ចោល ហើយ​ត្រូវ​​យកទៅបំផ្លាញដោយការ​កប់ ឬ ដុតនៅទីលានចាក់សំរាម​របស់សាលាពេលក្រោយ។ អាកប្បកិរិយាបែបនេះ​ ជាកត្តារូមចំណែក​បង្ក​អោយ​ប៉ះពាល់ដល់សុខភាព​របស់គ្រូ សិស្ស និង​បំពុលបរិយាកាស​ទាំងមូល។
បើយោងតាមអង្គការយូនីសេហ្វកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ ២០១០ ប្រជាជនកម្ពុជាចំនួន ៦.៣ លាននាក់នៅតែមិនមានលទ្ធភាពទទួលបានទឹកស្អាតនិងអនាម័យមូលដ្ឋាន ហើយជាង ៦០ ភាគរយនៃប្រជាជនកម្ពុជា ចំនួន​ ៦.៣ លាននាក់ដែលប្រឈមនឹងស្ថានភាពលំបាកនេះ កំពុងរស់នៅក្នុងស្ថានភាពក្រីក្រនៅតាមទីជនបទ។ ៤០ ភាគរយ​នៃសាលាបឋមសិក្សានៅតាមសាលារៀននានា​នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាមិនមានលទ្ធភាពប្រើប្រាស់ទឹកស្អាត នៅឡើយនោះទេ​។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ​នៃការិយាល័យឥណទានកម្ពុជាបានលើកឡើងថា “យើងរំពឹងថាការរួមចំណែករបស់យើងអាចធ្វើឱ្យកុមារអាចទទួលទានទឹកគ្រប់គ្រាន់ក្នុងជារៀងរាល់ថ្ងៃ នៅក្នុងសាលារៀនរបស់គេរៀងៗខ្លួន ហើយនឹងមានការកាត់បន្ថយការប្រើដបប្លាស្ទិចដែលមិនមានសុវត្ថិភាពសំរាប់មនុស្សគ្រប់គ្នា រូមមានសិស្ស គ្រូ និងបរិស្ថាន។
ចាប់តាំងពីប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន នៅឆ្នាំ២០១២ ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជាបានគាំទ្រនិងចូលរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មដល់សហគមន៍ តាមរយៈការឧបត្ថម្ភជាដល់អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលមួយចំនួនដែលធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយប្រជាជននៅក្នុងសហគមន៍។ លើសពីនេះទៀតស៊ីប៊ីស៊ីក៏បានផ្តួចផ្តើមកម្មវិធីចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ តាមរយៈការធ្វើសិក្ខាសាលានៅតាមសាកលវិទ្យាល័យ ការជជែកអំពីសិទ្ធអតិថិជនលើរបាយការណ៍ឥណទាន និងកម្មវិធីផ្សេងៗទៀត ដើម្បីជូនដំណឹងដល់សាធារណជន ពីសារៈសំខាន់នៃរបាយការណ៍ឥណទាន និងការកសាងប្រវត្តិឥណទានល្អ ដែលផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់ពួកគេនាពេលអនាគត។
ស៊ីប៊ីស៊ី បានដំណើរការ តាំងពីខែមីនា ឆ្នាំ ២០១២មក ដោយមានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពី ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) សមាគមធនាគារកម្ពុជា (ABC) សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) និងសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC)។ ស៊ីប៊ីស៊ី ធ្វើការលើកកម្ពស់ស្ថេរភាពហិរញ្ញវត្ថុអោយកាន់តែប្រសើរ ដោយផ្តល់នូវទិន្នន័យច្បាស់លាស់និងជាក់លាក់ពិតប្រាកដ ដល់អ្នកប្រើប្រាស់និងឧស្សាហកម្មទាំងមូល ដែលជួយពួកគេក្នុងការគ្រប់គ្រងទិដ្ឋភាពហិរញ្ញវត្ថុនៃអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន។ កិច្ចការងាររបស់យើង អនុញ្ញាតឱ្យអាជីវកម្មអាចគ្រប់គ្រងហានិភ័យឥណទាន ការពារការក្លែងបន្លំ និងធ្វើការសម្រេចចិត្តភ្លាមៗ។ ស៊ីប៊ីស៊ី ក៏ជួយអតិថិជនទូទៅ អាចពិនិត្យមើលរបាយការណ៍ឥណទានរបស់ពួកគេ ដើម្បីធានាថាពួកគេអាចទទួលបានប្រាក់កម្ចីហិរញ្ញវត្ថុ និងការពារខ្លួនពីការលួចអត្តសញ្ញាណ។ គិតត្រឹមខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៩ ស៊ីប៊ីស៊ី មានសមាជិកចំនួន ១៦៧ រួមបញ្ចូលទាំងធនាគារ ស្ថាប័នមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យា និងស្ថាប័នឥណទានជនបទ។

Published Date: Thursday December 5th, 2019
Cambodia, Phnom Penh, (November 30, 2019)- Credit Bureau Cambodia (CBC) has contributed 300 Reusable waters and 1 Water Purifier to Prek Pra Kroam Primary School through a project “The safe Water Safe Bottle” initialed by the Global Peace Foundation and the Global Peace Alliance-Cambodia in order to create a better and healthier environment for children in Cambodia.
CBC recognizes that the children are still not safe enough for consumption by potable water at school. Some students are drinking water from the pipe while some are spending their daily allowance to buy plastic bottled drinking water that does not only affect to their health negatively, but also their economic status. More importantly, the habit of buying plastic bottle drinking water is such as plastic waste, which is later on end up being disposed and\or burnt at landfill of the school. This continues process of burning the plastic waste that contributes harming the student’ and teachers’ health, and the environment and climate as a whole.
According to UNICEF Cambodia, in 2010, 6.3 million Cambodian still have no access to clean water and basic sanitation and more than 60 percent of the 6.3 million Cambodian who face this predicament are living in poor conditions in rural areas. 40 percent of primary schools in Cambodia have no access to water facilities that offer safe drinking water.
Mr. Sothearoath Oeur, CEO of CBC said that “We expect that our contribution could make children to be able to drink sufficient amount of water daily in their respective school, and there will be reduction of the use of plastic bottle that are unsafe both to the people including the students and teachers as well as the environment.”
Since its operation in 2012 its CSR program, CBC has been actively supporting and contributing to communities such as sponsorship to several NGO, who works closely with people in the communities. In addition, CBC also initiated financial literacy programs by conducting workshop in universities, consumer talk, and other events to inform the public about the importance of credit report and building of good credit history which benefits to them in the future.
CBC has been operated since March 2012, with a strong support from the National Bank of Cambodia (NBC), the Association of Banks of Cambodia (ABC), the Cambodian Microfinance Association (CMA) and the International Finance Corporation (IFC). CBC promotes greater financial stability by providing accurate real time data to member institution and industry that helps them control the financial aspects of their businesses. It allows businesses to manage credit risk, prevent fraud and automate decision-making. CBC also helps individuals to check their credit report to ensure they have access to loan and finance and to protect themselves against identity theft. As of November 2019, CBC has 167 members inclusive of bank, microfinance, leasing, and rural credit operator.