កម្មវិធីសប្បុរសធម៌: “ការបរិច្ចាគសម្ភារៈសិក្សា សម្ភារៈអនាម័យ និងគ្រឿងបរិភោគ”
ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, រាជធានីភ្នំពេញ (ថ្ងៃទី២០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៩) – ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា ហៅកាត់ថា ស៊ីប៊ីស៊ី មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការជំរាបជូនទៅសាធារណៈជនថាស៊ីប៊ីស៊ី បានចូលរួមបរិច្ចាគសម្ភារៈសិក្សា សម្ភារៈអនាម័យ និងគ្រឿងបរិភោគមួយចំនួនទៀត ដល់សមាគមន៍ក្តីសង្ឃឹមរបស់ជនក្រីក្រ (HAP) ក្នុងគោលបំណងជួយដល់​កុ​មារងាយរងគ្រោះ ដើម្បីលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពរបស់ពួកគេ។​
យើងជឿជាក់ថា កុមារគ្រប់រូបដែលមានវត្តមាននាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ត្រូវតែមានឱកាសល្អប្រសើរ​ជាងពេលណាៗទាំងអស់​ នៅ​​ក្នុងការធំធាត់ដោយសុខភាពល្អ ការទទួលបានការអប់រំល្អៗ ការទទួលបានការការពារ​ ជាមួយឱកាសផ្សេងៗទៀត ដើម្បីសម្រេចបាននូ​វសក្តានុពលរបស់ពួកគេ។ តាមរយៈការជំនួយដល់សមាគមន៍ក្តីសង្ឃឹមរបស់ជនក្រីក្រ (HAP)​, ក្រុមហ៊ុនស៊ីប៊ីស៊ី រំពឹងថា រាល់ការចូលរួមចំណែក​ទាំងអស់ អាចក្លាយជាការចូលរួម​ដ៏មានតម្លៃក្នុងដំណើរការនិងការគាំទ្រដល់ការអប់រំជាមូលដ្ឋាន បរិស្ថានរស់នៅប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និង កាត់បន្ថយ​កង្វះអាហារ​រូបត្ថម្ភ ដែលអាចធ្វើអោយកុមារទាំងអស់ ​​​ទទួលបានឱកាសស្មើៗគ្នាក្នុង​ការលើកកម្ពស់ជីវភាព ជាមួយចំណេះដឹង​ ជំនាញ និងសីលធម៌។
ចាប់តាំងពីប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួន នៅឆ្នាំ២០១២ ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនឯកជន ស៊ីប៊ីស៊ី បានគាំទ្រនិងចូលរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មដល់សហគមន៍ តាមរយៈការឧបត្ថម្ភជាដល់អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលមួយចំនួន​ដែលធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយប្រជាជននៅក្នុងសហគមន៍។ លើសពីនេះទៀតស៊ីប៊ីស៊ីក៏បានផ្តួចផ្តើមកម្មវិធីចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ តាមរយៈការធ្វើសិក្ខាសាលានៅតាមសាកលវិទ្យាល័យ ការជជែកអំពីសិទ្ធអតិថិជនលើរបាយការណ៍ឥណទាន និងកម្មវិធី​ផ្សេងៗទៀត ដើម្បីជូនដំណឹងដល់សាធារណជន ពីសារៈសំខាន់នៃរបាយការណ៍ឥណទាន និងការកសាងប្រវត្តិឥណទានល្អ ដែលផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់ពួកគេនាពេលអនាគត។
ក្រុមហ៊ុនស៊ីប៊ីស៊ី បានដំណើរការ តាំងពីខែមីនា ឆ្នាំ ២០១២មក ដោយមានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពី ​ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) សមាគមធនាគារកម្ពុជា (ABC) សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) និងសាជីវកម្មហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC)។ ស៊ីប៊ីស៊ី ធ្វើការ​លើកកម្ពស់ស្ថេរភាពហិរញ្ញវត្ថុអោយ​កាន់តែប្រសើរ ដោយផ្តល់នូវទិន្នន័យច្បាស់លាស់និងជាក់លាក់​ពិតប្រាកដ ដល់អ្នកប្រើប្រាស់និងឧស្សាហកម្មទាំងមូល​ ដែលជួយពួកគេក្នុងការគ្រប់គ្រងទិដ្ឋភាពហិរញ្ញវត្ថុនៃអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន។ កិច្ចការងាររបស់យើង​ អនុញ្ញាតឱ្យអាជីវកម្មអាច​គ្រប់គ្រងហានិភ័យឥណទាន ការពារការក្លែងបន្លំ និងធ្វើការសម្រេចចិត្តភ្លាមៗ។ ស៊ីប៊ីស៊ី ក៏ជួយអតិថិជនទូទៅ អាចពិនិត្យមើលរបាយការណ៍ឥណទានរបស់ពួកគេ ដើម្បីធានាថាពួកគេអាចទទួលបានប្រាក់កម្ចីហិរញ្ញវត្ថុ និងការពារខ្លួនពីការលួចអត្តសញ្ញាណ។ គិតត្រឹមខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៩ ស៊ីប៊ីស៊ី មានសមាជិកចំនួន ១៦៧ រួមបញ្ចូលទាំងធនាគារ ស្ថាប័នមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យា និងស្ថាប័នឥណទានជនបទ។

Charity Event: “The Contribution of educational materials, hygiene materials, and food”
Cambodia, Phnom Penh, (December 20, 2019)-Credit Bureau Cambodia (CBC) is delighted to announce that we have contributed educational materials, hygiene materials, and also food materials to Helpful Association of the poor (HAP) in order to help vulnerable children to improve their well-beings.
We believe that every child today must have a better chance than at any time in history to grow up healthy, educated and protected, with the opportunity to reach their potential. Through HAP, CBC expected that all of those contributions would be a precious involvement to access and to support basic education, safe living environment, and to reduce malnutrition, which are reaching to have an equal chance for improving their livelihoods with knowledge, practical skill, life skill, and morality.
Since its operations in 2012 as the private company, CBC has been actively supporting and contributing to communities through the sponsorship to several NGOs who works closely with people in the communities. In addition, CBC also initiated financial literacy programs by conducting workshop in universities, consumer talk, and other events to inform the public about the importance of credit report and building of good credit history which benefits to them in the future.
CBC has been operated since March 2012, with a strong support from the National Bank of Cambodia (NBC), the Association of Banks of Cambodia (ABC), the Cambodian Microfinance Association (CMA) and the International Finance Corporation (IFC). CBC promotes greater financial stability by providing accurate real time data to consumers and industry that helps them control the financial aspects of their businesses. It allows businesses to manage credit risk, prevent fraud and automate decision-making. CBC also helps individuals to check their credit report to ensure they have access to loans and finance and to protect themselves against identity theft. As of November 2019, CBC has 167 members inclusive of banks, microfinance institutions, leasing companies, and rural credit institutions.