ប្រព័ន្ធរាយការណ៍ព័ត៌មានឥណទាននីតិបុគ្គល(ក្រុមហ៊ុន) ត្រូវបានដាក់អោយដំណើរចាប់ពីពេលនេះតទៅ
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០១៨: ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (ស៊ីប៊ីស៊ី) បានដាក់អោយដំណើរការសាកល្បងនូវប្រព័ន្ធរាយការណ៍ឥណទាននីតិបុគ្គល (ក្រុមហ៊ុន) ចាប់ពីពេលនេះតទៅ ហើយនឹងដំណើរការពេញលេញនៅដើម ឆ្នាំ ២០១៩ តទៅ ដែលនឹងអនុញ្ញាតអោយសមាជិករបស់យើងអាចឆែករបាយការណ៍ឥណទានរបស់ក្រុមហ៊ុនដែលស្នើសុំឥណទានអាជីវកម្ម។
ចាប់ដំណើរការជាផ្លូវការនៅឆ្នាំ ២០១២ ស៊ីប៊ីស៊ីបានបម្រើដល់ដល់សមាជិក និង អតិថិជនជាមួយនឹងសេវាកម្មស្នូលគឺរបាយការណ៍ឥណទានអតិថិជន។ ប្រព័ន្ធនេះបានចូលរួមចំណែកជាប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធ រួមមានប្រជាជន ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ និង វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃការិយាល័យឥណទានកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា“ក្នុងរយៈពេលជាង៦ឆ្នាំនៃប្រតិ​បត្តិការ ស៊ីប៊ីស៊ី បានចាប់ផ្តើមជាមួយនឹងរបាយការណ៍ឥណទានអតិថិជន ដែលអនុញ្ញាតអោយសមាជិករបស់យើងអាចស្វែងយល់ពីអតិថិជនរបស់ពួកគេកាន់តែច្បាស់ និង ធ្វើការសម្រេចចិត្តលើការផ្តល់ឥណទានប្រកបដោយប្រសិទ្ធិភាព និង ទំនួលខុសត្រូវ។ បន្ថែមពីលើនេះ ប្រព័ន្ធនេះក៏បានជួយដល់អតិថិជនទូទៅ ក្នុងការស្នើសុំនិងស្វែងយល់អំពីព័ត៌មានឥណទានរបស់ពួកគេអោយកាន់តែប្រសើរឡើង ដែលនឹងជួយពួកគេក្នុងការត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការស្នើសុំកម្ចី។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ ប្រព័ន្ធនេះក៏ចូលរួមចំណែកដល់ស្ថេរភាពនៃវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និង​ សេដ្ឋកិច្ចផងដែរ។”
លោកបានបន្តថា “ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និង អ្នកពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ បាន​វាយតម្លៃខ្ពស់ និង ទទួលស្គាល់លើគុណភាពទិន្នន័យ ហើយស៊ីប៊ីស៊ីបាន​ទទួលនូវការទុកចិត្តនិងការជម្រុញពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងការរៀបចំប្រព័ន្ធរាយការណ៍ឥណទាននីតិបុគ្គល​ (ក្រុមហ៊ុន) និងដាក់អោយដំណើរក្នុងក្នុងទីផ្សារ។”
ចាប់ពីពេលនេះតទៅ ស៊ីប៊ីស៊ីនឹងផ្តល់សេវារាយការណ៍ឥណទានពេញលក្ខណៈគឺទាំងរបាយការណ៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល និង ក្រុមហ៊ុន។
“ជាមួយនឹងការប្តេជ្ញាចចិត្តខ្ពស់ក្នុងការនាំយកប្រព័ន្ធនេះចូលទីផ្សារ ជាលទ្ធផល យើងមានមោទនភាពក្នុងការ ដាក់អោយប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធរាយការណ៍ព័ត៌មានឥណទាននីតិបុគ្គល (ក្រុមហ៊ុន) សាកល្បងចាប់ពីសប្តាហ៍ទី៤ ខែ ធ្នូ ឆ្នាំ ២០១៨ តទៅ។ ប្រព័ន្ធនេះនឹងដំណើរការពេលលេញ នៅដើមឆ្នាំ ២០១៩ ខាងមុខនេះ ដែលអនុញ្ញាតអោយសមាជិករបស់យើងអាចឆែករបាយការណ៍ឥណទានរបស់ក្រុមហ៊ុនដែលស្នើសុំកម្ចីអាជីវកម្មបាន។” លោក អឿ សុធារ័ត្ន បន្ថែម។
ស៊ីប៊ីស៊ី ប្តេជ្ញាក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការនិងបានធ្វើការជាមួយសមាជិក និងភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ក្នុងការនាំយកមកនូវប្រព័ន្ធរាយការណ៍ព័ត៌មានឥណទាននីតិបុគ្គល (ក្រុមហ៊ុន) ដែលត្រូវបានជឿជាក់ថានឹងជួយដល់ស្ថាប័ន ជាសមាជិក និង ក្រុមហ៊ុនទាំងអស់ក្នុងការត្រួសត្រាយផ្លូវ ជាពិសេសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ក្នុងការស្វែងរកឥណទានអោយកាន់តែប្រសើរ។
ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា ជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងការផ្ដល់ព័ត៌មានឥណទាន ឧបករណ៍​វិភាគ និងសេវាកម្មរាយការណ៍ដល់ ធនាគារ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យា គ្រឹះស្ថានឥណទានជនបទប្រតិបត្តិករឥណទាន និងអ្នកប្រើប្រាស់នានាក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។​ គិតត្រឹមខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១៨ ស៊ីប៊ីស៊ី មានសមាជិកសរុប ១៥៧ស្ថាប័ន។
ស៊ីប៊ីស៊ី ជំរុញលំនឹងសេដ្ឋកិច្ចអោយមានភាពកាន់តែប្រសើរឡើង ដោយផ្ដល់ទិន្នន័យទាន់ហេតុការណ៍ប្រកបដោយសុក្រឹតភាពខ្ពស់ដល់អ្នកប្រើប្រាស់ និងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុក្នុងការគ្រប់គ្រងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនៃអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ។ យើងជួយស្ថាប័នជាសមាជិកក្នុងការគ្រប់​គ្រង​​​ហានិភ័យនៃឥណទាន ការពារការក្លែងបន្លំព័ត៌មាន និងការធ្វើសេចក្ដីសម្រេចចិត្តប្រកប​ដោយប្រសិទ្ធិភាពខ្ពស់។ ស៊ីប៊ីស៊ី ក៏ជួយអ្នកប្រើប្រាស់ក្នុងការត្រួតពិនិត្យរបាយការណ៍ឥណទាន​របស់ពួកគាត់ដើម្បីធានាថាពួកគាត់អាចទទួលបានប្រាក់កម្ចី ហិរញ្ញវត្ថុ និងការពារខ្លួនពីការក្លែងបន្លំអត្តសញ្ញាណផងដែរ៕

Commercial Credit Report is Available Now
Phnom Penh, December 31, 2018: Credit Bureau Cambodia (CBC) has been doing the soft launch the commercial credit report platform from now onward and will be fully operational in early 2019, allowing its members to check the credit report of the companies who applying for commercial loan
Since its establishment in 2012, CBC has been serving its members and the individual with the core service, consumer credit report. This platform has contributed a lot of benefits to the individuals, financial institutions, and the sector.
“Within 6 year of operation, CBC has started with Consumer Credit Reporting which allows our members to understand well about their customers and make decision on loans effectively and responsibly. In addition, this system also helps the individual to have better access to their credit information and understand about their credit status, which helps them better prepared for loan applications. On the macro level, this system also contributes to the stability of the sector and economy as the whole. ​Financial institutions as well as the regulator and involved stakeholders are highly appreciating and acknowledge their needs for the quality and availability of the data. We have earned a lot of trust and urged to introduce the Commercial Credit Reporting System to the market.” Said Mr. Oeur Sothearoath, CBC’s CEO.
From Week 4 of December onwards, CBC will serve the full set of consumer and commercial credit report to the market.
“As a result of our effort and commitment to bring this platform into the market, we proud to announced about the soft launch of Commercial Credit Reporting system effectively from now and fully operational from early 2019, which allows our members to check the company’s credit report.”
CBC has committed to the response to the needs and had been working very hard with our members and stakeholders to bring the commercial data into our system, which we believe will help both our members and the legal entities especially paving the way for SMEs to have better access to finance.
Credit Bureau Cambodia is the leading provider of credit information, analytical solutions, and credit reporting services to banks, microfinance institutions, leasing companies, credit operators and consumers in the Kingdom of Cambodia. As of November 2018, there are 157 financial institutions as CBC’s members.
CBC promotes greater financial stability by providing accurate real time data to consumers and industry that helps them control the financial aspects of their businesses. It allows businesses to manage credit risk, prevent fraud and automate decision-making. CBC also helps individuals to check their credit report to ensure they have access to loans and finance and to protect themselves against identity theft.