សន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល ក្នុងត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០១៨ ៖ ចំនួនគណនី និងសមតុល្យនៃឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល បន្តកើនឡើង ស្របពេលដែលឥណទានមិនដំណើរការកាន់តែល្អជាងមុន
កាលបរិច្ឆេទផ្សាយ: ថ្ងៃ​សុក្រ សីហា 10th, 2018
រាជធានីភ្នំពេញ  ថ្ងៃទី ០៣ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០១៨
យោងតាមរបាយការណ៍ស្ដីពីសន្ទស្សន៍ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល របស់ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា បានបង្ហាញថា ចំនួនអ្នកស្នើសុំប្រាក់កម្ចី ក៏ដូចទំហំទឹកប្រាក់ស្នើសុំឥណទានបានចាប់ផ្តើមធ្លាក់ចុះជាលើកដំបូងសម្រាប់ ឆ្នាំ២០១៨ នៅក្នុងត្រីមាសទី២នេះ។ ​ ទំនោរនៃការធ្លាក់ចុះបែបរដូវកាលនេះ គឺដូចគ្នាទៅនឹងអំឡុងពេលដូចគ្នាកាលពី ឆ្នាំ២០១៧។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ចំនួនគណនី និងសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលនៅតែបន្តកើនឡើងក្នុងកម្រិតមធ្យម ស្រដៀងនឹងទំនោរពីឆ្នាំមុនដែលមានកំណើនយឺតជាងត្រីមាសទី១។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ ស្ថិតក្នុងស្ថានភាពល្អ អនុបាតបានបន្តធ្លាក់ចុះនៅត្រឹម ១.៣០% គិតត្រឹមចុងខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨​​ ទាបជាងអនុបាតកាលពីដំណាច់ត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០១៨​ ​(១.៤២%) ។
ការស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​ បង្ហាញ​អំពីបំណងរបស់អ្នក​ប្រើប្រាស់​ក្នុងការទទួលបានឥណទានក្នុង​​លក្ខណៈជាហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន ប័ណ្ណឥណទាន និង កម្ចីអចលនទ្រព្យ
នៅក្នុងត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០១៨ ចំនួននៃការស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលបានធ្លាក់ចុះវិញក្នុងកម្រិត -១៥%​ រីឯទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំឥណទានក៏បានធ្លាក់ចុះក្នុងកម្រិត -១៤% (កាលពីត្រីមាសទី១ ៖ +១៩%សម្រាប់ចំនួននៃការស្នើសុំ និង​
+២១% សម្រាប់ទំហំទឹកប្រាក់នៃការស្នើសុំ)។ បើធៀបទៅនឹងអំឡុងពេលដូចគ្នានៃ ឆ្នាំ​២០១៧ ចំនួននៃការស្នើសុំឥណទានធ្លាក់ចុះក្នុងកម្រិតដូចគ្នា (-១៥%)   នៅពេលដែលទំហំនៃការសើ្នសុំឥណទានក្នុងត្រីមាសនេះធ្លាក់ចុះច្រើនជាង -១៤% ធៀបនឹងត្រីមាសទី២ឆ្នាំមុន ត្រឹមកម្រិត -៣%។ ទំនោរនេះគឺដោយសារតែការធ្លាក់ចុះ ការស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យរហូតដល់ -២១%​ និង ការស្នើសុំហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួនធ្លាក់ចុះដល់ -១៤% ទោះបីជាការស្នើសុំប័ណ្ណឥណទានមានកំណើនតិចតួចក្នុងកម្រិត +១.៨៨% បន្ទាប់ពីបានធ្លាក់ចុះ -៣១% កាលពីត្រីមាសមុន។ យើងកត់សម្គាល់ឃើញថាក្នុងត្រីមាសនេះ​ ការស្នើសុំ កម្ចីអចលនទ្រព្យ និង​ ហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន បានធ្លាក់ចុះនៅគ្រប់តំបន់ទាំងអស់, ដែលក្នុងនោះតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រជាតំបន់មួយដែលមានការធ្លាក់ចុះខ្ពស់ជាងគេទាំងពីរប្រភេទឥណទានេះ _ កម្ចីអចលនទ្រព្យ ៖ ត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០១៨ កម្រិតធ្លាក់ចុះ -២៦% ធៀបនឹង +១៥% ក្នុងត្រីមាសទី១, ចំពោះហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួនកម្រិតធ្លាក់ចុះ -១៨% ធៀបនឹងត្រីមាសមុន +៣៥%។ បន្ទាប់មកគឺតំបន់ទំនាបកណ្តាលដែលមានកម្រិតធ្លាក់ចុះខ្ពស់បន្ទាប់ពីតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រ ដោយការស្នើសុំកម្ចីអចលនទ្រព្យធ្លាក់ចុះក្នុងកម្រិត -២១%  (ធៀបនឹងត្រីមាសទី១​ +១២%)​ _ ដែលក្នុងនោះខេត្តស្វាយរៀង កំពង់ស្ពឺ ព្រៃវែង និង តាកែវ មានការធ្លាក់ចុះខ្លាំង​រៀងគ្នា។ ការស្នើសុំហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួនធ្លាក់ចុះក្នុងកម្រិត -១៦% ធៀបនឹងត្រីមាសមុន +២៣% _ ដែលក្នុងនោះកម្រិតធ្លាក់ចុះខ្លាំងក្នុងខេត្ត ស្វាយរៀង ​កំពង់ស្ពឺ និង កណ្តាលរៀងគ្នា។
ដំណើរការឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលបង្ហាញអំពីស្ថានភាពឥណទានជាក់ស្ដែង រាយការណ៍នៅដំណាច់ត្រីមាស។
ចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប នៅតែបន្តកើនឡើងចំនួន +៥.៦២% កំណើនយឺតជាងត្រីមាសមុនបន្តិច (ត្រីមាសទី១ ៖ +៧.២២%)។  គិតត្រឹមតំណាច់ត្រីមាសនេះ ចំនួនគណនីសម្រាប់វិស័យឥណទានសរុបបានកើនឡើងដល់ ២.៧៩លាន ដែលក្នុងនោះ ៣៤.១៩% គឺជាចំនួនគណនីឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប ស្មើនឹង ៩៥៥ពាន់គណនី (ត្រីមាសមុនមាន ៩០៤ពាន់គណនី)។ ទោះបីជាតំបន់ទន្លេសាបមានកំណើនចំនួនគណនីច្រើនជាងគេ ក្នុងកម្រិត ​+៦.៤% ប៉ុន្តែយើងកត់សម្គាល់ថាចំនួនគណនីមានកំណើននៅគ្រប់តំបន់ទាំងបួនក្នុងត្រីមាសទី២នេះ។ ហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួននៅតែមានចំណែកច្រើនជាងគេ ៨០.៧៧% ក្នុងចំណោមឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប បន្ទាប់មកគឺ កម្ចី​អចលនទ្រព្យដែលមានចំណែក ១១.៥៥% និង​ប័ណ្ណឥណទាន មានចំណែកស្មើនឹង ៧.៦៨%​, គឺប្រហាក់ប្រហែលនឹងត្រីមាសមុន ដោយឡែកហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន និង ​ប័ណ្ណឥណទានមានចំណែកតិចជាងមុនបន្តិចក្នុងត្រីមាសនេះ។ ចំណែករបស់កម្ចី​អចលនទ្រព្យកើនឡើងស្របនឹងកំណើនចំនួនគណនីរបស់ផលិតផលនេះ ​+៦.៧៦% នៅពេលដែលកំណើនគណនីរបស់ផលិតផលពីរទៀតតូចជាងត្រឹម ​+៥.៤៨% និង+៥.៣០% រៀងគ្នា។
ដូចគ្នានឹងចំនួនគណនីដែរ សមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប​បានកើនឡើង +៥.០៨% ធៀបនឹងត្រីមាសមុនដែលមានកំណើន +៨.១០%។ ​កំណើននេះបានធ្វើអោយស​មតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប កើនឡើងដល់ ៥.១៦ប៊ីលាន ស្នើរនឹង ២៨.៨១% នៃសមតុល្យឥណទានទីផ្សារសរុប។ សមតុល្យហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួន និង កម្ចី​អចលនទ្រព្យ​មានចំណែកប្រហែលគ្នានៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប គឺ ៥០.៨២% និង ៤៨.៣៨% រៀងគ្នា, នៅពេលដែលប័ណ្ណឥណទាននៅតែមានចំណែកមួយដ៏តូចត្រឹមតែ​០.៨០%។  ចំណែករបស់កម្ចី​អចលនទ្រព្យធំជាងមុនដោយសារកំណើនសមតុល្យរបស់វាក្នុងកម្រិត +៥.៤៣% គួរកត់សម្គាល់ថាចំណែករបស់ហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួនបានធ្លាក់ចុះបន្តិច នៅពេលដែលចំណែករបស់ប័ណ្ណឥណទាននៅថេរតែ ០.៨០%​ ប៉ុណ្នោះ។ រាជធានីភ្នំពេញមានកម្រិតសមតុល្យឥណទានធំជាងគេបំផុតដដែររហូតដល់ជិត ៥០% នៃសមតុល្យឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុប ធ្វើអោយតំបន់ទំនាបកណ្តាលទាំងមូលចូលរួមចំណែករហូតដល់ ៧៦%។ ខេត្តកណ្តាលដែលមានសមតុល្យធំជាងគេទីពីរមានចំណែកត្រឹមតែ ៧% បន្ទាប់មកគឺខេត្ត សៀមរាប និង កំពង់ស្ពឺដែលមានចំណែកប្រហែលគ្នាប្រមាណ ៦%។​
គុណភាពឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល​ ឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីលទ្ធភាពទូទាត់សងរបស់កូនបំណុលទៅតាមថ្ងៃកំណត់។
ឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ (NPL 30) មានភាពល្អជាងមុននៅគ្រប់តំបន់ធៀបនឹងត្រីមាសទី១, លើកលែងតែតំបន់ខ្ពង់រាបដែលអនុបាតខ្ពស់ជាងមុន ១.៧៤% ក្នុងត្រីមាសទី២ ហើយ១.៥៧% ក្នុងត្រីមាសទី១។ វាបានបន្តធ្លាក់ចុះគួរអោយកត់សម្គាល់ក្នុងរយ:ពេលមួយឆ្នាំចុងក្រោយ ពី ១.៧០% ក្នុងត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០១៧ មកត្រឹម ១.៣០% ក្នុងត្រីមាសនេះ   (ធៀបនឹងត្រីមាសទី១ ១.៤២%​) ។ បើមើលបន្ថែមមូលហេតុនៃការធ្លាក់ចុះអនុបាតឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ ក្នុងត្រីមាសទី២ ​គឺដោយសារតែកំណើនសមតុល្យឥណទានសរុបចំនួន +៥.៤៣%  ស្របពេលដែលចំនួនឥណទានមិនដំណើរការថយចុះកម្រិត -៤%។
ក្នុងត្រីមាសនេះតំបន់ខ្ពង់រាបជាតំបន់តែមួយដែលមានការធ្លាក់ចុះនូវសមតុល្យឥណទានហើយចំនួនឥណទានមិនដំណើរមានការកើនឡើង។ ដោយឡែករាជធានីភ្នំពេញទោះបីនៅតែជាតំបន់ដែលមានចំនួនឥណទានមិនដំណើរការខ្ពស់ជាងគេបំផុត (ស្របតាមចំនួនសមតុល្យរបស់វា​) ប៉ុន្តែបានកត់សម្គាល់ភាពល្អប្រសើរឡើងចំពោះអនុបាតនេះ ពី១.៥៧% (ត្រីមាសទី១​)  ទៅ ១.៣៥% (ត្រីមាសទី២)។  គួរជាទីចាប់អារម្មណ៍ផងដែរ អនុបាតឥណទានមិនដំណើរការលើសពី ៣០ថ្ងៃ របស់ខេត្តបាត់ដំបងមានកម្រិតខ្ពស់បំផុតរហូតដល់ ៣.១៧% ទោះបីជាសមតុល្យឥណទានរបស់ខេត្តសរុបប្រមាណ ៣%នៃសមតុល្យលក្ខណៈបុគ្គលសរុប។​
មិនខុសពីត្រីមាសទី១ អនុបាតឥណទានមិនដំណើរការរបស់ប័ណ្ណឥណទាននៅតែខ្ពស់ជាងគេ ក្នុងចំណោមប្រភេទឥណទានទាំងបីរបស់ឥណទានលក្ខណៈបុគ្គល គឺ ២.៤៣% ក្នុងត្រីមាសទី២ និង ២.១៣% ក្នុងត្រីមាសទី១។ អនុបាតឥណទានមិនដំណើរការរបស់ហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួនមានភាពល្អប្រសើរជាងមុនបន្តិច គឺ ១.៨៦% ក្នុងត្រីមាសទី២ និង ១.៩៨% ក្នុងត្រីមាសទី១។ អនុបាតឥណទានមិនដំណើររបស់ កម្ចី​អចលនទ្រព្យស្ថិតនៅកម្រិតទាបជាងគេដដែរ ០.៨៨%​​ នៅដំណាច់ត្រីមាសទី២ ខ្ពស់ជាងត្រីមាសមុនបន្តិច ០.៨១%។
កម្ចីច្រើនស្ថាប័ន៖ សំដៅទៅលើអតិថិជនដែលមានគណនីឥណទានច្រើន ឬបានប្រើប្រាស់ឥណទានជាមួយស្ថាប័ន​ហិរញ្ញ​វត្ថុ​លើសពី​មួយ​ ក្នុងពេលជាមួយគ្នា (សំដៅលើឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលតែប៉ុណ្ណោះ)។
យើងសង្កេតឃើញថាមិនទាន់មានភាពខុសប្លែកពីត្រីមាសមុនៗនៅឡើយ​ ភាគច្រើនអតិថិជនមានឥណទានតែមួយដែលមានរហូតដល់ ៦៨.៩៨% នៃអតិថិជនឥណទានបុគ្គលសរុប ទោះបីជាមានកម្រិតទាបជាងត្រីមាសមុនបន្តិចបណ្ណោះ ជាហេតុធ្វើអោយមានការកើនឡើងអតិថិជនដែលមានចំនួនឥណទានពីរ ​(២៣.០៨%) និង បីគណនី ​​(៦.២០%)។  អតិថិជនដែលមានទំនាក់ទំនងតែមួយស្ថាប័ននៅតែមានកម្រិតចម្បងក្នុងទីផ្សារនេះរហូតដល់ ៧៩.៩១% នៃអតិថិជនឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលសរុបប្រហាក់ប្រហែលនឹងត្រីមាសមុនដែរ ៨០.៣០%។
“ទោះជាមានការធ្លាក់ចុះបែបរដូវកាលលើការស្នើសុំឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលក៏ដោយ ប៉ុន្តែយើងសង្កេតឃើញថា ចំនួនគណនី និង សមតុល្យឥណទានសរុបនៅតែបន្តកើនឡើងស្មើនឹង ៣៤.១៩% នៃចំនួនគណនីឥណទានទីផ្សារសរុប និង ២៨.៨១% នៃចំនួនសមតុល្យឥណទានទីផ្សារសរុប។ ក្នុងត្រីមាសទី២នេះ យើងក៏សង្កេតឃើញថាដំណើរការរបស់អនុបាតឥណទានមិនដំណើរការលើសពី៣០ថ្ងៃ​ មានភាពកាន់តែប្រសើរឡើងរៀងរាល់ត្រីមាស តួយ៉ាងបានបន្តធ្លាក់ចុះរហូតដល់ ១.៣០% ពីកំណើនខ្ពស់បំផុតក្នុងត្រីមាសទី២ ឆ្នាំ២០១៧​​​ ដែលមានកម្រិត ១.៧០%។ នេះបញ្ជាក់អោយឃើញពីស្ថានភាពដ៏ល្អ នៃទីផ្សារឥណទានលក្ខណៈបុគ្គលក្នុងប្រទេសប្រកបដោយគុណភាពឥណទានដែលបានអនុម័ត” លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា៕
ដើម្បីអានរបាយការណ៍លម្អិត សូមចុចទីនេះ
ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា
លោក ផៃ សុផល ប្រធានផ្នែកទីផ្សារ
ទូរសព្ទ៖ +855 86 999 760
អ៊ីមែល៖ s.phay@creditbureaucambodia.com
កំណត់សម្គាល់សម្រាប់និពន្ធនាយក
• របាយការណ៍ពេញលេញមាននៅក្នុងសារនេះ
• អំពីការិយាល័យឥណទានកម្ពុជា (CBC)
ការិយាល័យឥណទានកម្ពុជាជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងការផ្ដល់ព័ត៌មានឥណទាន ឧបករណ៍វិភាគ និងសេវាកម្មរាយការណ៍ដល់ធនាគារ ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ ក្រុមហ៊ុនផ្ដល់ប្រាក់កម្ចី ប្រតិបត្តិករឥណទាន និងអ្នកប្រើប្រាស់នានាក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
CBC ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងខែមិនា ឆ្នាំ​២០១២ ដោយមានការគាំទ្រពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) សមាគមធនាគារនៃកម្ពុជា (ABC) សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA) និងក្រុមប្រឹក្សាហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិ (IFC)។
CBC ជំរុញឱ្យលំនឹងសេដ្ខកិច្ចកាន់តែប្រសើរឡើងដោយផ្ដល់ទិន្នន័យទាន់ហេតុការណ៍និងត្រឹមត្រូវដល់អ្នកប្រើប្រាស់ និងឧស្សាហកម្មដែលជួយក្នុងការគ្រប់គ្រងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុនៃធុរកិច្ចរបស់ពួកគេ។ យើងជួយធុរកិច្ចក្នុងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យនៃឥណទាន ការពារការក្លែងបន្លំ និងការធ្វើសេចក្ដីសម្រេចចិត្តដោយស្វ័យប្រវត្តិ។ CBC ក៏ជួយបុគ្គលប្រើប្រាស់ក្នុងការត្រួតពិនិត្យរបាយការណ៍ឥណទានរបស់ពួកគាត់ដើម្បីធានាថាពួកគាត់អាចទទួលបានប្រាក់កម្ចី និងហិរញ្ញវត្ថុ និងការពារខ្លួនពីការក្លែងបន្លំអត្តសញ្ញាណ។
CBC ជាសម្ព័ន្ធអាជីវកម្មរវាង Credit Bureau Holding Cambodia (តំណាងដោយ ABC និង CMA)​ និង Equifax Cambodia Holding Pte. Limited (ECH) ដែលមានការិយាល័យឥណទាននាំមុខគេផ្នែកប្រតិបត្តិការទូទាំងសាកលលោក។ ECH ជាក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មដែលបានបង្កើតឡើងជាសម្ព័ន្ធអាជីវកម្មរវាង Asia Credit Bureau Holdings Pte Ltd (ACB) និងជាក្រុមហ៊ុនដែលមានការិល័យស្ថិតនៅប្រទេសសិង្ហបុរី និង ក្រុមហ៊ុន Equifax Company ។

Consumer Credit Index Quarter 2, 2018: The total Consumer Credit accounts and outstanding continued to increase and the NPL 30 continued to drop
Published Date: Friday August 10th, 2018
• Consumer Credit application decreased by -15%
• Personal Finance application decreased by -14%
• Credit Card application slightly increased by +1.9%
• Mortgage application decreased by – 21%
• Number of loan increased by +5.62%
• Outstanding balance increased by +5.08%
• Total Consumer Credit account (Personal Finance, Credit Card, Mortgage) as of June 2018: 955K (34.19% of total industry loan account), total Consumer Credit outstanding balance USD 5.16 billion (28.81% of total industry loan)
Phnom Penh, Aug 03, 2018
According to the CBC’s latest Consumer Credit Index Report, credit application saw the first drop in 2018 both in number and amount of application in Q2, 2018. This seasonal trend was the same as in Q2, 2017. However, the total account and outstanding balance still continued to grow in the moderate level followed same period last year, which was slower than Q1. Good performance with non-performing loan 30 days (NPL 30) continued to decrease to 1.30% from 1.42% in Q1, 2018.
Consumer Credit Application: represents the intention of consumers to acquire credit in term of Personal Finance, Credit Card, and Mortgage
In Q2, 2018 Consumer Credit application was seasonally back to the decline of -15% and -14% in the application amount (Q1, 2018: +19% in number, +21% in amount). Compared to the same period last year, the drop rate was the same in term of application number -15%, while the application amount was -14% in Q2, 2018 vs -3% in Q2, 2017. The drop was mainly driven by Mortgage (-21%) and Personal Finance (-14%), while Credit Card application number slightly increased by +1.88% after the decline of -31% in last quarter. Interestingly Mortgage and Personal Finance noticed decline in all the regions, of which Coastal had the highest drop rate consistently for both products _ Mortgage: Q2, 2018 -26% vs Q1, 2018 +15%, and Personal Finance: Q2, 2018 -18% vs Q1 2018 +35%.  Plain was the second highest drop in loan application where -21% in Mortgage (vs +12% in Q1, 2018) _ mainly the drop in Svay Rieng, Kampong Speu, Prey Veng, and Takeo respectively. Personal Finance went down by -16% vs Q1, 2018 +23% _ major drop in Svay Rieng, Kampong Speu, and Kandal respectively.
Consumer Credit Performance: indicates the situation of actual Consumer Credit as of the reporting quarter
As of Q2, 2018 total number of account grew by +5.62%, slower than the last quarter which was +7.22%. At the end of this quarter, total industry loan account reached 2.79 million of which total Consumer Credit account was 955K (vs 904K Q1, 2018) represented 34.19% of total industry loan account. Although Tonle Sap saw the highest growth of +6.4%, it grew across the 4 regions in term of account for Q2. Personal Finance still accounted for the largest share in Consumer Credit account of 80.77% followed by Mortgage 11.55%, and Credit Card 7.68%, these proportions remained very similar to last quarter just slightly shrank in Personal Finance and Credit Card’s share. Mortgage’s share looked bigger due to the growth of +6.76% in number of account. At the same time, Personal Finance and Credit Card grew slower at +5.48% and +5.30% respectivel
Reflecting number of account’s performance, the outstanding balance saw an increase of +5.08% compared to +8.10% in Q1, 2018. This growth made the outstanding balance reached to USD 5.16 billion at the end of the quarter represented 28.81% of total loan in the market. Personal Finance and Mortgage almost shared the same proportion of the total Consumer Credit outstanding which was 50.82% and 48.38% respectively, while Credit Card accounted for the smallest share of 0.80%. Mortgage’s share slightly increased compared to last quarter due to the +5.43% growth in outstanding balance within the quarter. A little shrinking in Personal Finance’s share, whilst Credit Card remained stable occupied of 0.80% of total loan book. Phnom Penh represented almost 50% of total Consumer Credit outstanding balance that made Plain region shared up to 76% of total book. Kandal shared only 7% as the 2nd largest province followed by Siem Reap & Kampong Speu similarly shared of 6%.
Non-performing loans 30 days (NPL 30) have improved across all the regions, except Plateau region compared to last quarter. The NPL 30 continued to drop significantly over the last 4 quarters from 1.70% in Q2, 2017 to 1.30% this quarter (Q1, 2018: 1.42%). In depth on the drop of NPL 30 in this quarter, with the +5.08% growth in total outstanding balance at the same time NPL amount dropped by -4%.
Across the 4 regions, Plateau was the only region with decline in outstanding whilst NPL 30 amount increased, as the result NPL 30 was 1.74% vs 1.54% in Q1. In particular, Phnom Penh noted the good improvement on its NPL 30 (Q2: 1.35% vs Q1: 1.57%), though remaining the highest in NPL amount reflecting its outstanding balance. Interestingly, Battambang NPL 30 considered the highest of 3.17%, whilst its outstanding balance shared only 3% of total Consumer Loan book.
No change to last quarter, Credit Card NPL 30 remained the highest among all the three products of Consumer Credit, Q2: 2.43% vs Q1: 2.13%. NPL 30 of Personal Finance a little improved, Q2: 1.86% vs Q1: 1.98%. Mortgage NPL 30 remained the smallest of 0.88% as of Q2, which higher than Q1 of 0.81%.
Multiple Loan Relationship: referring to customers who hold many loan accounts or/and split their loans with more than one financial institutions at the point of reporting time (Consumer Credit only)
No difference from previous quarters where the majority still remained with customers holding one loan account, which was 68.98% as of June 2018; though, slightly dropped compared to last quarter while noticed bigger portions of customers holding two accounts and three accounts which were 23.08% and 6.20% respectively. Total customers who hold at only one institution remained significant in this market of 79.91% of the total Consumer Credit customers, which is similar to last quarter (80.30%).
“In spite of the seasonal drop of the Consumer Credit application, the total accounts and outstanding still continued growing steadily, which accounted for 34.19% of the total accounts and 28.81% of the total outstanding balance of the market. This quarter, we also observed the good performance with NPL 30 continued to drop to 1.30% from its peak of 1.70% in Q2, 2017. This indicates the good health of the Consumer Credit book.”  said Mr. Sothearoath Oeur, Chief Executive Officer of Credit Bureau Cambodia.