ចំណេះដឹងលើប្រព័ន្ធចែករំលែកព័ត៌មានឥណទានដើម្បីភាពរីកចម្រើនរបស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមក្នុងវិស័យទេសចរណ៍
ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ​​​ ខេមបូឌា​ (CBC) និងសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា (CATA) បានសហការគ្នារៀបចំសិក្ខាសាលា នៅខេត្តសៀមរាប នាថ្ងៃទី ២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ ២០២៤ ដើម្បីពង្រីកការយល់ដឹងអំពីប្រព័ន្ធចែករំលែកព័ត៌មានឥណទាន វិធីពិនិត្យសុខភាពហិរញ្ញវត្ថុ និងចំណេះដឹងរង្វាយតម្លៃឥណទានក្នុងការបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានឥណទានសម្រាប់ភាពរីកចម្រើនរបស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមទេសចរណ៍។
ហិរញ្ញប្បទានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជួយដល់អាជីវកម្មក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ដើម្បីពន្លឿនកំណើន និងការងើបឡើងវិញបន្ទាប់ពីការធ្លាក់ចុះក្រោយជំងឺរាតត្បាតកូវីទ ១៩។ ក្នុងបរិបទនៃការប្រកាសកញ្ចប់ប្រាក់កម្ចីចំនួន ៥០ លានដុល្លារពីរដ្ឋាភិបាលកម្ព្ុជាដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមទេសចរណ៍ក្នុងខេត្តសៀមរាប សិក្ខាសាលានេះធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងផ្តោតលើកត្តាអាចឱ្យធុរកិច្ចរៀបចំខ្លួនបានល្អប្រសើរសម្រាប់ការទទួលបានប្រាក់កម្ចី។ សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមទេសចរណ៍ប្រមាណ ១០០ មកពីខេត្តសៀមរាប បានចូលរួមសិក្ខាសាលានេះ។
លោក ង៉ូវ សេងកាក់ អភិបាលរងខេត្តតំណាង​ ឯកឧត្តម ប្រាក់ សោភ័ណ អភិបាល នៃគណៈអភិបាលខេត្តសៀមរាប ក្នុងសុន្ទរកថាគន្លឹះក្នុងសិក្ខាសាលានេះ បានលើកឡើងពីតម្រូវការសម្រាប់ម្ចាស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ត្រូវយល់ដឹង និងរៀបចំខ្លួនដើម្បីទទួលបានឥណទាន ហើយអាចមានលទ្ធភាពរវិនិយោគប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ និងនិរន្តរភាព។ លោកបានគូសបញ្ជាក់បន្ថែមទៀតថា ដោយសារវិស័យទេសចរណ៍គឺជាកត្តាជំរុញដ៏សំខាន់នៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់យើង កិច្ចសហប្រតិបត្តិការកាន់តែជិតស្និទ្ធជាមួយ ស៊ីប៊ីស៊ី និងធនាគារ អាចជួយជំរុញកំណើនវិស័យនេះ។
ប្រព័ន្ធចែករំលែកព័ត៌មានឥណទាន​ ដើរតួនាទីជាគ្រឹះក្នុងការពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានឥណទាន និងលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ។ នៅពេលដែលបុគ្គល ឬអាជីវកម្មស្នើសុំប្រាក់កម្ចី អ្នកផ្តល់ប្រាក់កម្ចីគ្រប់រូបត្រូវពិនិត្យមើលប្រវត្តិឥណទានរបស់ខ្លួនពីក្រុមហ៊ុន​​ ស៊ីប៊ីស៊ី។ សេវាកម្មរបស់​ ស៊ីប៊ីស៊ី នឹងជួយបុគ្គល និងអាជីវកម្មទទួលបានប្រាក់កម្ចីដោយផ្តល់ព័ត៌មានសំខាន់ៗអំពីទម្រង់ឥណទានរបស់ពួកគេ ដែលជួយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុដែលផ្ដល់កម្ចីអាចធ្វើការវាយតម្លៃ ក៏ដូចជាធ្វើការសម្រេចចិត្តផ្តល់ប្រាក់កម្ចីបានលឿន និងត្រឹមត្រូវជាងមុន។
លោក អឿ សុធារ័ត្ន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ​ នៃក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា បានមានប្រសាសន៍ថា “ទិន្នន័យពី ស៊ីប៊ីស៊ី បង្ហាញថាគិតត្រឹមខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៤ ប្រាក់កម្ចីចំនួន ២.៦៨ ពាន់លានដុល្លារត្រូវបានប្រើប្រាស់នៅក្នុងវិស័យទេសចរណ៍នៅទូទាំងប្រទេសដែលស្មើនឹង ១២.៦៨% នៃប្រាក់កម្ចីក្នុងវិស័យទេសចរណ៍បានផ្តល់ទៅឱ្យប្រជាជន នៅក្នុងខេត្តសៀមរាបដែលបានស្នើប្រាក់កម្ចី។ ប្រសិនបើយើងក្រឡេកមើលទិដ្ឋភាពឥណទានដ៏ទូលំទូលាយនៅក្នុងខេត្តសៀមរាប យើងអាចមើលឃើញថា ឥណទានបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការគាំទ្រដល់អាជីវកម្មក្នុងស្រុក ដោយសារសមតុល្យប្រាក់កម្ចីអាជីវកម្មខ្នាតតូចបានកើនឡើង ៥២% ក្នុងរយៈពេល ៥ ឆ្នាំចុងក្រោយចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១៩ ហើយបច្ចុប្បន្នស្មើនឹង ៧៣.៣៥% នៃប្រាក់កម្ចីសរុបនៅខេត្តសៀមរាប។ អាស្រ័យហេតុនេះ ស៊ីប៊ីស៊ី ប្តេជ្ញាពង្រីកការយល់ដឹងអំពីរបាយការណ៍ឥណទានដើម្បីធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវលទ្ធភាពទទួលបានឥណទានសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ដែលជាឆ្អឹងខ្នងរបស់ប្រទេសយើង។”
សមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា (CATA) ដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការគាំទ្រអាជីវកម្មរបស់សមាជិកខ្លួន ដើម្បីពង្រីកចំណេះដឹង​ ការផ្សព្វផ្សាយ និងបង្កើតបណ្តាញសម្រាប់ការពង្រឹងអាជីវកម្ម និងប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុរបស់សមាជិក​។ មុនពេលជំងឺរាតត្បាត កូវីទ១៩ វិស័យទេសចរណ៍បានរួមចំណែកដល់ ១៨.២% នៃផលិតផលជាតិក្នុងស្រុកសរុបក្នុងឆ្នាំ ២០១៩។ បន្ទាប់ពីវិបត្តិ កូវីទ១៩ សិក្ខាសាលានេះនឹងដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការរៀបចំសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមជាសមាជិករបស់ សមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា សម្រាប់ការទទួលបានប្រាក់កម្ចីសម្រាប់ផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់កំណើនប្រតិបត្តិការរបស់សមាជិក។
លោកជំទាវ ឆាយ ស៊ីវលីន ប្រធានសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា “យើងបានរៀបចំសិក្ខាសាលានេះ ដើម្បីផ្តល់ជាវេទិកាមួយសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមជាសមាជិករបស់យើង ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងរបស់ពួកគេលើរបាយការណ៍ឥណទាន និងរបៀបដែលវាប៉ះពាល់ដល់លទ្ធភាពទទួលបានប្រាក់កម្ចីរបស់សមាជិករបស់យើង។ វិស័យទេសចរណ៍ដើរតួនាទីចាំបាច់ក្នុងការស្តារកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៃខេត្តសៀមរាប ក៏ដូចជាទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ យើងត្រូវជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរបស់យើងជាមួយវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ សមាគមនធុរកិច្ច សមាគមផ្សេងៗ និងរាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីបង្កើតបានជាធ្លុងដ៏រឹងមាំមួយ ដែលអាច សម្រេចបាននូវកំណើនក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ស្របតាមគោលនយោបាយរបស់រដ្ឋាភិបាល។»
ក្នុងកម្មវិធីសិក្ខាសាលានេះ សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមដែលចូលរួមក៏មានឱកាសសាកល្បងទាញយក និងប្រើប្រាស់​កម្មវិធីទូរស័ព្ទស៊ីប៊ីស៊ី​​ និងពិនិត្យមើលរបាយការណ៍ឥណទានឥតគិតថ្លៃ។ វាជាសិទ្ធិរបស់បុគ្គល និងអាជីវកម្មគ្រប់រូបក្នុងការពិនិត្យមើលរបាយការណ៍ឥណទានរបស់ពួកគេដោយមិនគិតថ្លៃម្តងក្នុងមួយឆ្នាំ។ ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុតែងតែ ពិនិត្យមើលរបាយការណ៍ឥណទានរបស់អ្នកស្នើឥណទានមុនពេលធ្វើការសម្រេចចិត្ត ដូចនេះវាពិតជាសំខាន់ណាស់ដែលលោកអ្នកតាមដាន និងពិនិត្យមើលរបាយការណ៍ឥណទានពីរទៅបីដងក្នុងមួយឆ្នាំ។
ក្នុងសិក្ខាសាលានេះ សហគ្រិនក្នុងស្រុក និងថ្នាក់ដឹកនាំបានចែករំលែកទស្សនៈរបស់ពួកគេអំពីស្ថានភាពអាជីវកម្មទេសចរណ៍ និងបញ្ហាប្រឈមដែលពួកគេជួបប្រទះនៅពេលស្នើឥណទាន។ នាយកប្រតិបត្តិជាន់ខ្ពស់របស់ធនាគារ សហគ្រាសធុនតូច​ និងមធ្យម​ កម្ពុជា និង​ ធនាគារ ស្ថាបនា ក៏បានចូលរួមផងដែរ ក្នុងការផ្តល់គន្លឹះ និងការប្រឹក្សាយោបល់ដែលអាចជួយសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ក្នុងការប្រើប្រាស់ហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេ។
​
អំពីក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) ខូ អិលធីឌី (ស៊ីប៊ីស៊ី)
ក្រុមហ៊ុនក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ (ខេមបូឌា) ខូ អិលធីឌី ដែលហៅកាត់ថា ស៊ីប៊ីស៊ី​ ជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងការផ្តល់នូវ សេវាព័ត៌មានហិរញ្ញវត្ថុ ឧបករណ៍វិភាគទិន្នន័យ​ និងរបាយការណ៍ឥណទាន ដល់ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុទាំងអស់ ក្នុងប្រទេស កម្ពុជា។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១២​មក  ស៊ីប៊ីស៊ីបានជួយដល់អតិថិជន ក្នុងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យ និងអត្ថប្រយោជន៍ ជាច្រើនលើផ្នែកធុរកិច្ច និងការសម្រេចចិត្តបានកាន់តែប្រសើរ តាមរយៈដំណោះស្រាយជាច្រើនដូចជារបាយការណ៍ឥណទានអតិថិជន របាយការណ៍ឥណទានក្រុមហ៊ុន ខេ-ស្ករ​ សេវាវិភាគទិន្នន័យ
ផែនទីហានិភ័យឥណទាន  សេវាតាមដានឥណទាន សេវាត្រួតពិនិត្យឥណទាន សេវាវិភាគទិន្នន័យតាមតម្រូវការ
និងសេវាវាយតម្លៃអចលនទ្រព្យឌីជីថល ជាដើម។ បច្ចុប្បន្ន ស៊ីប៊ីស៊ី មានសមាជិករហូតដល់ទៅ ១៩០ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុ ដែលរួម មានធនាគារពាណិជ្ជ ធនាគារឯកទេស គ្រឹះស្ថាន មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុទទួលប្រាក់បញ្ជើ គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ
ក្រុមហ៊ុនភតិសន្យា ប្រតិបត្តិករឥណទានជនបទ។​
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមទំនាក់ទំនងមក b.sry@creditbureau.com.kh
អំពីសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា
សមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជាធ្វើជាសំឡេងតែមួយរបស់ភ្នាក់ងារទេសចរណ៍កម្ពុជា និងសមាគមឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍រៀងៗខ្លួន។ វាដើរតួនាទីជាកាតាលីករដ៏សំខាន់ក្នុងការកសាងអាជីវកម្មទេសចរណ៍ដែលមានការប្រកួតប្រជែងជាសកល និងក្នុងការពង្រឹងវិស័យទេសចរណ៍ក្នុងស្រុក និងសមាគមទេសចរណ៍ដែលពាក់ព័ន្ធ។

Published Date: Thursday March 28th, 2024
Credit Bureau Cambodia (CBC) and Cambodia Tourism Association (CATA) joined hands to organize a workshop in Siem Reap on 27 March 2024 to broaden the understanding of credit reporting, financial health tools and credit assessment knowledge to boost access to credit for tourism SMEs to finance their growth.
Credit plays a very important role in supporting businesses in tourism sector to accelerate growth and recovery in the post-pandemic slowdown. In the context of the announcement of $50 million loan package from the government to tourism SMEs in Siem Reap, this workshop is aimed at directly enabling the businesses to be better prepared for getting loans. Around 100 tourism SMEs from Siem Reap joined this workshop.
Mr. Ngov Sengkak, Deputy Governor of Siem Reap Province, in his special remarks at the workshop highlighted the need for tourism SME owners to understand and prepare for getting credit to make responsible and sustainable investments. He further emphasized that as tourism is an important driver of our economic growth, closer collaboration with CBC and banks can help the sector drive growth.
Credit reporting plays a fundamental role in enabling access to credit and financial inclusion. When an individual or business applies for a loan, every lender checks their credit history from Credit Bureau Cambodia. CBC’s services help individuals and businesses access loan by providing critical information on their credit profile which helps lenders to conduct their assessment to make loan decisions fasters and more accurate.
Mr. Oeur Sothearoath, CEO of Credit Bureau Cambodia mentioned, “Data from CBC indicates that as of Feb 2024, $2.68 billion loans were held in the tourism sector across the country with 12.68% of tourism sector loans given to borrowers in Siem Reap province. If we look at the broader credit landscape in Siem Reap, we can see credit has played an important role in supporting local business as small business loan balance has grown by 52% in the last 5 years since 2019 and currently occupies 73.35% of overall loan balance in Siem Reap. Hence, CBC is committed to broaden the understanding of credit reporting for improved access to credit for SMEs in tourism sector which is the backbone of our country.”
Cambodia Tourism Association (CATA) plays an important role in supporting their member businesses to expand knowledge, exposure and networking for strengthening their business and financial performance. Before the pandemic, tourism contributed to 18.2% of the national GDP in 2019. In the post-pandemic period, this workshop will play an important in preparing CATA’s member SMEs for accessing loans for financing their growth.
Lok Chumteav Chhay Sivlin, President of Cambodia Tourism Association stated, “We organized this workshop to provide a platform for our member SMEs to deepen their understanding on credit reporting and how it impacts our members’ access to loans. Tourism plays a necessary role in revitalizing the economic growth of Siem Reap as well as the country. We need to foster our collaboration with the financial sector, business community, associations and the government to create a stronger synergy to achieve inclusive growth in tourism in alignment with government policies.”
During the event, participating SMEs also had a chance to try CBC mobile app and check their free credit report. It is the right of every individual and business to check their credit report without any cost once per year. Since every lender checks a loan applicant’s credit report before making decision, it is important that everyone checks their own credit report few times a year.
During the workshop, local entrepreneurs and business leaders shared their views on tourism business situation and challenges they face while applying for loans. Senior executives from SME Bank of Cambodia and Sathapana Bank also joined to provide insights on helping SMEs to give tips and suggestions for helping SMEs in their financing journey.
CBC is the leading provider of financial information, analytical solutions, and credit reporting services to financial institutions and consumers in the Kingdom of Cambodia. Since 2012, CBC has been assisting customers in managing the risks and rewards of commercial and financial decisions through a range of solutions: Consumer Credit Report, Commercial Credit Report, K-Score, Data Analytics Report, Credit Risk Heat Map, Portfolio Monitoring services, Portfolio Review services, and Customized Solutions.  CBC serves a member base of more than 194 financial institutions, including Commercial Banks, Specialized Banks, Microfinance Deposit Taking Institutions, Micro-Finance Institutions, Leasing Companies, and Rural Credit Institutions.
For more information, please contact:  b.sry@creditbureau.com.kh
About Cambodia Tourism Association
Cambodia Tourism Association serves as the single voice of Cambodia Tourism Agents and respective Tourism Industry Associations. It plays a role as a critical catalyst in building globally competitive tourism businesses and in strengthening local tourism and affiliated tourism associations.