កាលបរិច្ឆេទផ្សាយ: ថ្ងៃ​សុក្រ កក្កដា 21st, 2017
នា​​​ថ្ងៃទី​ ២០​​ ខែ កក្កដា​ ឆ្នាំ​២០១៧ កន្លង​ទៅ​ នៅ​សាកល​វិទ្យា​ល័យ​​អាស៊ី​អឺ​រ៉ុប មានការប្ររព្ធ​បាន​ប្រារព្ធកម្ម​វិធីសិក្ខា​សាលា ដែលរៀបចំឡើងដោយ ​ ការិយាល័យ​ឥណ​ទាន​កម្ពុជា ​ ​​​រួម​​សហការដោយ​ ​ធនាគាជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ សាជីវកម្ម​ហិរញ្ញវត្ថុ​អន្តរជាតិ​ និង​​សាកល​វិទ្យា​ល័យ​​អាស៊ី​អឺ​រ៉ុប​ ស្ដី​អំពី​ ​ “ការ​គ្រប់​គ្រង​ហានិភ័យ​ឥណ​ទាន​តាម​រយៈ​ប្រព័ន្ធ​ចែក​រំ​លែក​ព័ត៌​មាន​ឥណ​ទាន​”។ ​សិក្ខាសាលានេះមានការ​អញ្ជើញ​ចូលរួម​​​ក្រោម​អធិបតីភាព​របស់​លោក អឿ សុធារ័ត្ន​ ប្រធាន​នាយក​ប្រតិ​បត្តិ​ស្ដី​ទី​នៃ​ការិ​យា​ល័យ​ឥណ​ទាន​កម្ពុជា​ លោក ង៉ែត សុវណ្ណារិទ្ធ អគ្គនាយករងត្រួតពិនិត្យ​ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា និង​ លោក ជា សុភាព សាកលវិទ្យាធិការ នៃសាកលវិទ្យាល័យអាស៊ីអឺរ៉ុប។​ សិក្ខា​សា​លា​​នេះក៏​មាន​ការ​ចូល​រួម​របស់​​​​និ​ស្សិត​ជាច្រើន​កុះ​ករ​សរុប​ជាង​ ៣០០នាក់​ ដែល​កំពុង​សិក្សា​នៅ​សាកល​វិទ្យា​ល័យ​អាស៊ីអឺរ៉ុប​ជំនាញ​គណនេយ្យ​ ទីផ្សារ​ ធនាគារ​ និង​ សេដ្ឋ​កិច្ច។
គោលបំណង​នៃ​ការ​បង្កើត​អោយ​មាន​កម្ម​វិ​ធី​សិក្ខា​សាលា​នេះ​គឺដើម្បី​ចែក​រំលែក​​​​ចំណេះ​ដឹង​ និង​អាច​ផ្សារ​ភ្ជាប់​​​​​​​ទ្រី​ស្ដី​​ប្អូនៗ​​និសិ្សត​ដែល​កំពុង​សិក្សា​នៅ​សា​លា​ ទៅ​នឹង​ការ​អនុវត្តន៍​ជាក់​ស្ដែង​ក្នុង​ទី​ផ្សារ​ និង​លើក​កម្ពស់​ការ​យល់ដឹង​ពី​ការិយា​ល័យ​ឥណ​ទាន​កម្ពុជា​ និង​ជាពិសេស​ផ្ដល់​ជា​បំណិន​​បន្ថែម​ដល់ប្អូន​ៗ​​និសិ្សត​ដើម្បី​បង្កើន​​ប្រសិទ្ធ​ភាព​ការងារ​ និង​រូម​គ្នា​អភិវឌ្ឍ​ន៍​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ក្នុង​ពេ​ល​អនាគត​។​ ​
គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ ការិយា​ល័យ​ឥណ​ទាន​កម្ពុជា​ តែង​តែ​បាន​ចូល​រួម​ជា​ប្រចាំ​ក្នុង​សកម្ម​ភាព​ មនុស្ស​ធម៌​ កីឡា​ និង​សិក្ខា​សាលា​ចែក​រំលែក​ចំណេះ​ដឹងផ្សេងៗ ក្នុងគោលបំណងគោល​បំណង​លើក​កម្ពស់​សកម្ម​ភាពជួយ​​សង្គម​ និង​សកម្ម​ភាព​មនុស្ស​ធម៌ និងចូល​រួម​ជាមួយ​ក្រសួង​អប់​រំ​ យុវ​ជន​​ និង​កីឡា​ ដើម្បី​បង្កើន​គុណ​ភាព​អប់​រំ​ តាមរូបភាព​នៃ​​ការ​អប់​រំ​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​ ដែល​ជា​ផ្នែក​មួយ​ដ៏សំខាន់​ក្នុងការជួយ​ពង្រឹង​សមត្ថភាព​និស្សិត​ ដើម្បី​ត្រៀម​ខ្លួន​រួច​រាល់​ក្នុង​ការ​ចាប់​យក​ឱ​កាស​ការងារ​ក្នុង​ពេល​ដ៏​ខ្លី​ខាង​មុខ​។​

Workshop on ” The Contribution of Credit Reporting System in Credit Risk Management”
On July 20th, 2017 at Asia Euro University, Credit Bureau Cambodia (CBC) coordinated with the National Bank of Cambodia, International Financial Corporation and Asia Euro University conducted its workshop on “The Contribution of Credit Reporting System in Credit Risk Management”. The workshop was presided over by Mr. OEUR Sothearoath, Interim Chief​ Executive Officer of Credit Bureau Cambodia, Mr. NGET Sovannarith, Deputy Director General of Banking Supervision at the National Bank of Cambodia and Dr. CHEA Sopheap, Rector of Asia Euro University. The workshop was also attended by more than 300 students studying at Asia Euro University, majoring in accounting, banking, and economic.
The purpose of this workshop is to link theories taught in school to practical experiences in market and to raise awareness of Credit Bureau Cambodia, especially to provide additional skills to students to improve their work efficiency which could contribute to future economic development.
Credit Bureau Cambodia has always involved in humanitarian activities, sports and other knowledge sharing workshops, purposely to promote social and humanitarian activities and join hand with the Ministry of Education, Youth and Sports to increase the quality of education through an informal education system, which is an important part of strengthening the capacity of students to be ready to take up employment opportunities after their graduation.